Alergia u dzieci czy przeziębienie? Jak je odróżnić?

W sezonie wzmożonych zachorowań rozróżnienie symptomów infekcji wirusowych oraz alergii może być trudne. Tym bardziej, że często objawy są podobne – katar, kaszel, gorsze samopoczucie. Inny powinien być jednak sposób leczenia, dlatego tak ważne jest poznanie powodu gorszego samopoczucia dziecka. Jest coś jeszcze – podobieństwo objawów alergii i infekcji przynosi pokusę zapracowanym rodzicom, by przyprowadzać do przedszkola chore dziecko i informować, że złe samopoczucie to wina alergii. Czy jest zatem uniwersalny sposób, by stwierdzić, czy to alergia u dzieci czy przeziębienie? Oto pewne wskazówki.

Podwyższona temperatura – alergia u dzieci czy przeziębienie?

Podwyższenie temperatury ciała jest niemal pewnym sygnałem infekcji. Podobnie jak łamanie w kościach, dreszcze, ogólne rozbicie. Symptomy te nie występują właściwie nigdy przy reakcjach alergicznych, dlatego można prognozować, że wskazują na atak wirusów lub bakterii.

alergia u dzieci czy przeziębienie

Jak długo trwają objawy?

Objawy przeziębienia trwają zazwyczaj nie dłużej niż dwa tygodnie, po kilku dniach wyraźnie się zmniejszają.

Oczywiście już zdrowe dziecko może znowu złapać infekcję, co często daje wrażenie „ciągłego chorowania”. Trzeba jednak pamiętać, że jest to kolejna choroba.

W przypadku alergii symptomy mogą być obecne trzy tygodnie i dłużej. W tym czasie symptomy nie zmieniają się, zazwyczaj katar wygląda tak samo, kaszel nie przechodzi z suchego na mokry, itd.

Katar alergiczny – po 4 roku życia

Można niemal ze 100% pewnością stwierdzić, że katar u niemowlaków i mniejszych dzieci jest niemal zawsze sygnałem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W tak młodym wieku bardzo rzadko obserwuje się rozwój alergii wziewnej. Na tym etapie najczęściej dzieci miewają problemy z alergiami pokarmowymi, które manifestują się za pośrednictwem różnego typu wysypek, czy dolegliwości pochodzących z układu trawiennego.

Czy to katar alergiczny czy infekcyjny?

Gdy dziecko ma ponad 4 lata, można ocenić, co mu dolega, obserwując przebieg kataru.

Katar przeziębieniowy:

  • szybko staje się gęsty i białawy, a potem zanika,
  • najczęściej towarzyszy mu zaczerwienienie gardła,
  • może pojawić się gorączka, osłabienie dziecka.

Katar alergiczny:

  • jest rzadszy, bardziej wodnisty, cieknący,
  • sam wypływa z nosa,
  • może towarzyszyć mu napadowe kichanie,
  • często pojawia się i niespodziewanie znika (na przykład przy alergii na pyłki),
  • może trwać przez cały rok (np. przy alergii na sierść zwierząt),
  • nie gęstnieje, nie zmienia swojej postaci.

Długo występujący katar (alergiczny czy wirusowy) może przejść w katar bakteryjny – wydzielina staje się żółta lub zielonkawa, gęsta i ma nieprzyjemny zapach. Zdecydowanie częściej tą formę kataru obserwuje się przy infekcjach.

Uporczywy kaszel – alergia czy infekcja?

Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko cierpi z powodu nawracającego, trudnego w leczeniu kaszlu. Przyczyną mogą być rzecz jasna wirusy, ale równie dobrze kaszel, zwłaszcza suchy, nocny i pojawiający się nad ranem, może wskazywać na astmę. Astmie towarzyszy także świszczenie, tak jakby dziecku coś przeszkadzało w oddychaniu. Choroba rozwija się nawet u małych dzieci w pierwszym roku życia.

Generalnie alergiczny kaszel jest męczący, suchy, płytki (podobnie może czasami wyglądać kaszel poinfekcyjny). Natomiast kaszel przy infekcji jest zazwyczaj „konkretniejszy”, wydobywający się z głębi klatki piersiowej i zmierzający do „mokrego”, mającego na celu usunięcie nadmiaru wydzieliny, towarzyszy mu odkrztuszanie.

Ból gardła – infekcja czy alergia?

Ból gardła niemal natychmiast jest kojarzony z infekcją wirusową lub bakteryjną. Tymczasem to nie takie oczywiste. Często obrzęk gardła, uczucie swędzenia, pieczenia pojawia się na skutek stałego kontaktu z alergenem. W przypadku infekcji pojawia się jednak chrypka i często powiększają się węzły chłonne, czego przy objawach alergii nie obserwuje się.

Inne objawy alergii

Alergia zazwyczaj daje, poza kaszlem i katarem, inne objawy:

  • pieczenie i łzawienie oczu,
  • czasami duszności
  • niekiedy zmiany skórne

Alergia u dzieci czy przeziębienie?

Żeby stwierdzić, czy przykre symptomy, z którymi mierzy się dziecko, są objawem przeziębienia czy alergii, warto obserwować malca i najlepiej zapisywać, kiedy pojawiają się symptomy: pory dnia, czy w między czasie zdarzyło się coś nietypowego – wyjście do zoo, wyjazd poza miasto, spacer po lesie, czy dziecko miało kontakt ze zwierzętami, itd.

Warto pamiętać, że alergia i przeziębienie mają inne mechanizmy wyzwalania. Przyczyną przeziębienia są wirusy, leczenie polega na łagodzeniu objawów i stworzeniu najlepszych warunków do pozbycia się choroby. Natomiast przyczyną alergii jest reakcja alergiczna na kontakt z alergenem. Warto zauważyć, że dzieci z nierozpoznaną lub źle leczoną alergią często chorują. Dzieje się tak dlatego, że ich układ immunologiczny jest podatny na zagrożenie. Rozpoznanie alergii i zdiagnozowanie przyczyn problemu często sprawia, że niekończące się infekcje górnych odcinków oddechowych przechodzą do przeszłości.

Przeczytaj – czy to grypa, czy przeziębienie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Roksana

    Moj syn kaszlal 3 tygodnie tylko o 4 rano po przebudzeniu. Bylam 4 razy u lekarza i twierdzili ze katar splywa do gardla i kaszle. Wkoncu syn dostal 39 goraczki jechalismy na dyzur to sie okazalo ze ma zapalenie krtani i dostal amtyniotyk.3 dni pozniej jechalismy do szpitala ma pogotowie bo sie nam syn zaczal dusic dostal takiego ataku kaszlu. W spzitalu odrazu zrobili przeswietlenie pluc okazalo sie ze jest zapalenie krtani, dzien pozniej juz bylo zapalenie oskrzeli plus alergia na cos i przypuszczali ze na ktorys lek ktory wypisali na dyzurze. A na nastepny dzien nagle sie okazalo ze jest astma. Syn alergik z azs. Dostal inhalatory zastrzyki i dopiero zaczelo to schodzic. Juz jestesmy w domu i mamy na stale tube z inhalatorami i jest duzo lepiej. Mamy skierowanie do rabki. Ja bym nie bagatelizowala takiego kaszlu. Zaluje ze nie pojechalam wczesniej na pogotowie z tym kaszlem tylko musialo do tego dojsc zeby dziecko sie zaczelo dusic.

  2. Marika

    Moj 5 latek też miał ostatnio chyba przez miesiąc. Ponoć teraz w powietrzu pleśń i grzyby. Najpierw kilka dni kaszel był duszacy i męczący, a następnie mokry. Byłam nawet u lekarza po Zaświadczenie do przedszkola że nie ma infekcji. Wszyscy się dziwią, że kaszel alergiczny może być mokry, a z tego co czytałam to normalne i dobrze, że jest efektywny.
    Zaczęłam podawać olej z czarnuszki i się poprawiło, bo same inhalacje za wiele nie pomagały.

  3. Marta

    Moj syn tak mial.podawalam mucosolvan,po wizycie u alergologa dowiedzialam sie ze to alergiczne,ta wydzielina stala mu w gardle az lapala go astma,teraz dostaje pulmoterol i budezonid a jak ma katar metmin i dzieki temu nie meczy sie z tym kaszlem,a najgorzej bylo wlasnie w nocy.dziecko jest na diecie eliminacyjnej bez mleka,glutenu bo alergia a i tak flural i kaslal.