Alergia pokarmowa u dziecka – po tych objawach ją rozpoznasz

Alergia pokarmowa u dzieci występuje coraz częściej.Według danych Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, EAACI, problem ten dotyczy aż 3,5 miliona europejskich dzieci. Do 2025 roku z powodu alergii (niekoniecznie pokarmowej) ma cierpieć aż 50% Europejczyków. Problem jest ogromny, tym bardziej, że według statystyk, u połowy chorych nigdy nie postawiono prawidłowej diagnozy. Innymi słowy, dzieci i dorośli nierzadko żyją z alergią pokarmową, nie mając o tym pojęcia. Gdyby poznali przyczyny swoich dolegliwości, ich komfort życia mógłby być nieporównywalnie wyższy.

Co najczęściej wywołuje alergię?

Alergia pokarmowa u dzieci może być wywołana przez wiele produktów i grup produktów. U najmłodszych dzieci jest to najczęściej alergia na jajka, która występuje u około 2,6-4% niemowląt i małych dzieci oraz alergia na mleko krowie, która dotyczy od 1,9 do 3,2% wszystkich dzieci. Alergia na orzechy ziemne wśród dzieci wynosi 0,6% i orzechy w ogóle 0,5%, ten typ alergii jest najbardziej narażony na reakcje śmiertelne, wstrząs anafilaktyczny.  Alergia na ryby wynosi 2%, a na owoce morza dzieci są znacznie rzadziej uczulone niż dorośli – 0,6% (u dorosłych – 2,8%). Szacuje się, że u osób uczulonych 20-25% ma również alergią na gluten.

Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci?

Alergia pokarmowa u dzieci może dawać długą listę różnych objawów, pochodzących z różnych narządów i układów. U dziecka może pojawić się tylko jeden objaw z wymienionych poniżej lub kilka. Najczęściej są to:

 • wysypka,
 • sucha, łuszcząca, skłonna do podrażnień skóra,
 • swędząca skóra,
 • wymioty,
 • ulewanie po każdym posiłku,
 • biegunka trwająca dłużej niż 2 dni,
 • wzdęcia brzucha i gazy,
 • zaparcia,
 • mały przyrost masy ciała lub jego brak,
 • powolne rośnięcie lub jego brak,
 • zaburzenia snu,
 • odmawianie przyjmowania określonych grup pokarmów,
 • nawracający katar i zapchany nos,
 • świszczący oddech, sapka,
 • częste infekcje układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, płuc),
 • przewlekły kaszel.

alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa u dziecka – jak to najczęściej wygląda?

Alergia pokarmowa u wielu dzieci rozwija się już w okresie niemowlęcym, najczęściej w formie wyprysku atopowego, który występuje aż u 10-20% niemowląt w Europie. Innymi objawami alergii pokarmowych u niemowląt może być kolka i ulewanie po każdym posiłku.

Z czasem może dojść do recesji, kiedy objawy alergii znikają. Może jednak równie dobrze, zwłaszcza w przypadku nieleczonej alergii, wystąpić marsz alergiczny, kiedy objawy z jednego układu przechodzą na inny i po alergii pokarmowej rozwija się alergia wziewna pod postacią alergicznego nieżytu nosa czy astmy.

Alergia pokarmowa a predyspozycje genetyczne

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że alergia pokarmowa występuje rodzinnie, że zdecydowanie częściej rozwija się u dzieci mających skłonności genetyczne ku zachorowaniu. Obecnie alergię diagnozuje się jednak coraz częściej u dzieci niemających w wywiadzie rodzinnym predyspozycji do rozwoju alergii.

Alergia jest obecnie chorobą cywilizacyjną. Lekarze nie kryją, że większość z nas zetknie się z jej objawami na pewnym etapie życia. Obecnie istnieją co prawda metody zmniejszające ryzyko wystąpienia alergii, nie dają one jednak żadnej pewności, że alergia się nie pojawi. Przeczytaj więcej na ten temat.

Jak rozpoznać alergię pokarmową u dziecka?

Rozpoznanie alergii pokarmowej, a zwłaszcza zidentyfikowanie produktu, który powoduje niekorzystną reakcję u dziecka jest niezwykle trudne. Tylko w nielicznych przypadkach niekorzystna reakcja pojawia się przy pierwszym podaniu nowego produktu, w trakcie rozszerzania diety dziecku. Najczęściej dany produkt zaczyna alergizować dopiero po czasie, gdy dziecko dobrze go zna i spożywa od „dawna”. Poza tym reakcja rzadko jest natychmiastowa, może wystąpić po kilku godzinach po spożyciu, a objawy alergii mogą być widoczne nawet w kilkanaście dni po wyłączeniu alergizującego składnika. Wszystko to utrudnia wskazanie czynnika będącego odpowiedzialnym za reakcję uczuleniową u dziecka.

Jeśli podejrzewamy alergię u dziecka, nie mamy innego wyjścia, jak „zabawić się” w detektywa. Należy bacznie obserwować dziecko, zwracając uwagę na to, co je i na pojawiające się objawy. W tym celu warto prowadzić dziennik spożywanych posiłków. Kluczowa jest także wizyta u dobrego alergologa, który zleci wykonanie badań z krwi a u starszych dzieci przeprowadzenie bardziej zaawansowanych metod diagnostycznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.