Alergia na soję – objawy i leczenie

Alergie to obecnie problem cywilizacyjny, dotyczy bowiem osób w różnym wieku i na całym świecie. Także dzieci. Wśród reakcji alergicznych dominuje kilka tych, które dotykają  największą grupę osób. Okazuje się, że najczęściej uczula 8 podstawowych produktów. Wśród nich bardzo popularna jest alergia na soję.

Soja czyli co?

Soja to roślina strączkowata. Należy do tej samej grupy roślin, jak: groch, fasola, soczewica.

Soja to nie tylko tofu, ale wiele innych przetworzonych produktów spożywczych. Stosowana jest jako dodatek do popularnych produktów spożywczych – znajdziemy ją w przyprawach, bulionach, słodyczach, jako wypełnienie w przetworzonym mięsie, gotowych produktach mrożonych i wielu innych.

Soja to jeden z najpopularniejszych alergenów, obok mleka krowiego, jajek, orzechów ziemnych, ryb skorupiaków i pszenicy.

Gdzie znajdziemy soję?

Soja to oczywiście mleko sojowe, lecytyna sojowa (stosowana jako dodatek w wielu produktach przetworzonych).

Dodatkowo często jako pierwsza reakcja może pojawić się uczulenie na sos sojowy, który nie tylko zawiera soję, ale też pszenicę, dlatego niekiedy zdiagnozowanie, co jest źródłem reakcji alergicznej stanowi spore wyzwanie.

 

alergia na soję

Jak powstaje alergia na soję?

Mechanizm powstawania alergii na soję jest podobny do tego decydującego o innego typu uczuleniach. Reakcja pojawia się, gdy organizm nieprawidłowo reaguje na nieszkodliwe białko zawarte w soi, tratując je jako przeciwnika. W konsekwencji tego wytwarza przeciwciała, które mają zwalczać „najeźdźcę”. Wydzielana histamina powoduje wiele objawów, które informują o alergii.

W soi znajduje się aż 28 różnych białek, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Należy uważać na takie produkty, jak: mąka sojowa, włókno sojowe, proteiny sojowe, orzechy sojowe, tofu, sos sojowy.

Szacuje się, że około 15% dzieci uczulonych na mleko sojowe test też uczulonych na mleko krowie.

Jak objawia się alergia na soję?

Reakcje organizmu są bardzo indywidualne.

U jednych alergia na soję może mieć bardzo ostry i gwałtowny przebieg, u innych dawać delikatne objawy.

Wśród nich najczęściej występują:

Według statystyk alergia na soję lubi się z innymi alergiami. Często towarzyszy jej uczulenie na mleko krowie, orzechy czy pyłki brzóz.

Kiedy ujawnia się alergia na soję?

Alergia na soję to alergia wczesna. Zazwyczaj się rozwija do 3 roku życia. W wielu przypadkach jej objawy zanikają po skończeniu przez dziecko 10 lat.

Stwierdzenie alergii na soję jest możliwe po wykonaniu testu skórnego lub testu z krwi. Niestety nie zawsze tego typu badanie daje wiarygodny wyniki.

Jak leczyć alergią na soję?

Jedyna droga do poprawy kondycji osoby borykającej się z alergią na soję to wyeliminowanie tego składnika z menu – zarówno w wersji podstawowej, jak i przetworzonej.

Należy wyrobić sobie nawyk dokładnego czytania etykiet i wybierania produktów wolnych do soi. Uważać należy podczas wizyt w restauracji, a także podczas spożywania produktów poza domem.

Niestety alergia na soję znacząco utrudnia życie. Bardzo trudno bowiem unikać soi, która jako dodatek stosowana jest na szeroką skalę.  Znajduje się w wielu produktach, w których nie spodziewalibyśmy się jej obecności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.