Alergia na roztocza – po tym poznasz, że to na pewno to

Przyjmuje się, iż nawet 40% dzieci oraz dorosłych walczy z różnego rodzaju alergiami. Najczęściej mają one charakter wziewny i związane są z nadwrażliwością organizmu na alergeny roztoczy kurzu domowego. Co każdy pacjent powinien wiedzieć na temat tego schorzenia? Jak wygląda alergia na roztocza? O tym w dalszej części naszego artykułu.

Czym jest alergia? Alergia na roztocza

Alergia to nadmierna i nieadekwatna do zagrożenia reakcja układu immunologicznego na znajdujące się w środowisku substancje (alergeny), które u osób zdrowych nie dają żadnych objawów. Mówiąc o niej, nie mamy na myśli jednej konkretnej jednostki chorobowej.

alergia na roztocza

Należy bowiem pamiętać, iż alergia, w tym ta wywoływana przez roztocza kurzu domowego, leży u podłoża wielu schorzeń. Spośród
nich można wymienić:

 •  Alergiczny nieżyt nosa – występuje u około 10-25% populacji i objawia się uporczywym, wodnistym katarem, kichaniem oraz świądem nosa.
 • Alergiczne zapalenie zatok – wśród jego objawów można wymienić trudności w oddychaniu przez nos, bóle głowy nasilające się przy pochylaniu się do przodu. Ponadto obecność wydzieliny w nosie, która może spływać po tylnej ścianie gardła (możliwe jest współwystępowanie tak zwanego zespołu spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła).
 • Alergiczne zapalenie spojówek – choruje na niego około 10-50% pacjentów na całym świecie. Objawia się świądem oka, jego zaczerwieniem, pieczeniem i uczuciem tak zwanego piasku pod powiekami.
 • Astma alergiczna – stanowi najczęstszą chorobę przewlekłą u dzieci. Objawia się napadami duszności, świszczącego oddechu oraz suchego kaszlu. W okresach międzynapadowych może być całkowicie bezobjawowa.

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego to niewidoczne gołym okiem pajęczaki będące źródłem licznych alergenów powietrznopochodnych (w badaniach oznacza się je symbolami Der p 1, Der f 1). Bytują one w kurzu pochodzącym z łóżek, pluszaków, dywanów, czy też firan. Głównym ich pożywieniem jest złuszczony ludzki naskórek (przyjmuje się, że około 150 mg naskórka zaspokaja potrzeby 3 tysięcy roztoczy na 2-3 miesiące).

Najkorzystniejsze warunki dla rozwoju roztoczy to temperatura bliska 23-stopniom Celsjusza i wilgotność powietrza w okolicach 80%. Niższe, jak i znacznie wyższe zakresy temperatur są dla tych organizmów niekorzystne i znacznie spowalniają ich rozwój. W temperaturze -25 stopni Celsjusza w ciągu 6 godzin lub +60 stopni Celsjusza w ciągu godziny giną wszystkie okazy. Wpływ na liczebność roztoczy i nagromadzenie się w powietrzu ich alergenów ma także częstotliwość wietrzenia pomieszczeń oraz dbałość o czystość panującą w domu.

Jak znacznie ograniczyć działanie alergenów roztoczy kurzu domowego?

W zapobieganiu i zmniejszeniu intensywności objawów alergii na roztocza kurzu domowego pomocne mogą być następujące rady:

 • Regularne pranie pościeli, prześcieradeł, koców, czy też pluszowych zabawek w temperaturze minimum 55 stopni Celsjusza.
 • Okresowe poddawanie pluszowych zabawek, czy też pościeli działaniu niskich temperatur (-25 stopniom Celsjusza i mniej przez okres minimum 6 godzin).
 • Stosowanie tak zwanych pościeli hipoalergicznych, które są wykonane z tworzyw syntetycznych i stanowią skuteczną barierę dla roztoczy kurzu domowego.
 • Rezygnacja z firan, zasłon oraz dywanów – ozdoby te są stosunkowo trudne w czyszczeniu. Stanowią świetny rezerwuar dla roztoczy kurzu domowego.
 • Regularne odkurzanie i mycie podłóg, mebli oraz innych miejsce, gdzie może gromadzić się kurz.
 • Dokładne umycie grzejników przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego – kurz z podgrzanych grzejników ma tendencje do unoszenia się. Może być łatwo aspirowany do dróg oddechowych.
 • Okresowe stosowanie środków roztoczobójczych.

Oczywiście, w walce z nieprzyjemnymi symptomami alergii na roztocza kurzu domowego można stosować również leki przeciwalergiczne. A także różne formy immunoterapii (tak zwanego odczulania). Należy jednak zdawać sobie sprawę, że unikanie narażenia na kurz jest najskuteczniejszym sposobem unikania objawów.

W ramach podsumowania alergia na roztocza kurzu domowego może manifestować się pod postacią różnych chorób alergicznych. Najskuteczniejszą formą walki z nimi jest jednak przede wszystkim unikanie narażenia na kurz.

Bibliografia:
Interna Szczeklika 2018/19

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy