Alergia na pszenicę u dziecka – jak rozpoznać i jak leczyć?

Alergia na pszenicę jest coraz powszechniejsza. Nie bez przyczyny – w krajach Europy Zachodniej, USA oraz wysokorozwiniętych innych krajach jest podstawowym zbożem, który stosowany jest masowo w kuchni. W czystej postaci i przetworzonej jest używana w wielu produktach spożywczych, towarzyszy nam podczas każdego posiłku – śniadania w formie bułeczek, płatków śniadaniowych, w trakcie obiadów – makaronów, pierogów, pizzy, zagęszczonych sosów i zup oraz podczas kolacji i deserów, kiedy jemy ciasta, ciasteczka i niezliczoną ilość smakołyków.

Popularność pszenicy nie jest przypadkowa – ma ona wysokie walory smakowe, jako dodatek do dań jest łatwa w przygotowywaniu, ma wysoką zawartość węglowodanów oraz stosunkowo niską cenę. Coraz częściej mówi się o jej działaniu uzależniającym oraz o tym, że na przestrzeni lat pszenica została bardzo zmieniona, poddano ją licznym modyfikacjom – w szczytnym celu, walcząc z głodem na świecie, ale jednocześnie zbierając poważne żniwo. Niestety to właśnie pszenica wśród zbóż najczęściej wywołuje reakcje alergiczne.

Pszenica o wysokiej zawartości glutenu

pszenicaDo XX wieku pszenica zmieniła się nieznacznie. Dopiero w połowie XX wieku nastąpiła rewolucja, czego konsekwencją jest zmienione zboże, które jemy dzisiaj. Z jednej strony plenne i odporne na choroby, z drugiej zmienione pod względem makrobiotycznym. Tak powstała pszenica karłowata i półkarłowata, która dzisiaj wyparła inne starsze gatunki.

Ludzie lubią ułatwiać sobie życie, dlatego robią wszystko, by rolnictwo było łatwiejsze, mniej wymagające i tańsze. Na przestrzeni lat genetycy pracowali nad stabilnością najpopularniejszego zboża – udało się ją osiągnąć za pośrednictwem glutenu – mieszaniny białek roślinnych, dzięki którym ciasto dobrze wyrasta, jest plastyczne, pulchne, sprężyste. Wydawać by się mogło, że krzyżowanie znanych odmian pszenicy nie będzie miało skutków ubocznych, że będzie korzystne z punktu ekonomicznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.