Alergia na komary – co robić, gdy pojawia się opuchlizna

W normalnej reakcji na ugryzienie komara na skórze dziecka pojawia się niewielka swędząca kropka. Niestety w wielu przypadkach oprócz niej powstaje opuchlizna czy czerwony spory obszar, ciepły i bolesny w dotyku. Czasami obrzęk może być tak duży, że zajmuje niemal całe udo czy skórę przedramienia. To alergia na komary, uczulenie, które może być dotkliwe zwłaszcza latem. Jak sobie z nim radzić?

Jak objawia się alergia na komary?

Alergia na komary to nadmierna reakcja organizmu na ugryzienie komarów. Objawia się:

  • sporym zaczerwienieniem, o kilkucentymetrowej średnicy,
  • opuchlizną,
  • nie tylko swędzeniem, ale również bólem,
  • w zależności od umiejscowienia ugryzienia może pojawić się dyskomfort przy poruszaniu ręką czy nogą,
  • często występuje też pokrzywka czy ropiejące rany,
  • w skrajnych przypadkach występują nudności, ból głowy i gorączka.

W przypadku silnej alergii na komary istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia. Niestety uczulenia na jad komarów zdarzają się coraz częściej. Najbardziej narażone na nie są dzieci osób również nadwrażliwych na ugryzienia komarów.

Mechanizm powstawania alergii

W momencie ugryzienia, komar wpuszcza wraz ze śliną jad pod skórę. U osób uczulonych powstaje reakcja alergiczna. Wytwarza się mediator zapalny, histamina. W efekcie czego na skórze pojawia się obrzęk, występuje ból, świąd, zaczerwienienie. U osób uczulonych na jad komara reakcja organizmu jest nadmierna, zmiany na skórze utrzymują się też dłużej.

Uczulenie na komary. Jak pomóc dziecku?

W przypadku uczulenia na komary liczy się szybka reakcja, by możliwie w krótkim czasie zareagować na pojawiającą się zmianę. Warto mieć pod ręką maść na komary typu Fenistil czy Entil, jednak w przypadku tego typu środków dostępnych bez recepty trzeba się liczyć z tym, że dają one tylko krótką ulgę.

Można wypróbować też domowe metody na ugryzienie komara – smarowanie zmian pastą do zębów, sokiem cebuli albo sokiem z aloesu. Pomóc może przyłożenie do zmiany liścia kapusty, czy roztartej natki pietruszki. W przypadku osób z alergicznymi zmianami często sprawdza się także maść dostępna bez recepty – Momecutan. Warto również podać dziecku wapń, który pomaga zmniejszyć stan zapalny na skórze. 

alergia na komary

Silniejsze i bardziej skuteczne mogą się okazać preparaty zapisywane na receptę takie, jak: Dexapolcort w formie aerozolu na skórę lub maści z hydrokortyzolem. Bez recepty dostępny jest Hydrocortison, który w wielu przypadkach wystarcza, by przynieść szybką ulgę. Dobrze oceniane na uczulenie na komary są leki o działaniu przeciwhistaminowym na przykład Clemastinum.

Trzeba jednak mocno podkreślić, że w przypadku zmian alergicznym o leczeniu decyduje lekarz. Warto udać się do specjalisty, na początku wystarczy lekarz pediatra, który oceni zmiany i zaproponuje sposób postępowania. W przypadku silnej alergii niezbędna jest wizyta u alergologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Misiabella Misiabella

    Cebula, okład ekonomiczny i ekologiczny :)

Polecane tematy