Alergia na gluten u dziecka – czy wiesz jak ją rozpoznać?

Gluten uważany jest dzisiaj za kontrowersyjny składnik, a to dlatego, że wiele osób go nie trawi. Ta mieszanina białek zbóż jest źle tolerowana przez dzieci i dorosłych. Może wywoływać różne negatywne reakcje – widoczne gołym okiem, łatwe w zdiagnozowaniu, jak również na pierwszy rzut oka z nim niekojarzone. Nie zawsze musi być to uczulenie, często jest to trwała nietolerancja (celiakia) lub nadwrażliwość. W każdym przypadku mechanizm powstania jest nieco inny. Jak objawia się alergia na gluten? Na co warto zwrócić uwagę, wprowadzając ten składnik do menu dziecka?

alergia na gluten

Po co gluten w składnikach spożywczych?

Przez producentów i technologów żywności gluten jest wysoko oceniany. Głównie ze względu na jego uniwersalny charakter i działanie poprawiające walory spożywcze. Z tego powodu ilość glutenu w popularnych produktach rośnie, a składnik ten znajdziemy nie tylko w chlebie, ale wielu innych produktach – wędlinie, jogurcie, płatkach śniadaniowych, słodyczach. Gluten poprawia sprężystość, lepkość, nadaje odpowiednią fakturę, sprawia, że pieczywo jest miękkie i dłużej pozostaje świeże.

Udowodniono, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu zboża (takie jak pszenica, żyto, jęczmień) zawierały dużo mniej glutenu niż obecnie. Atrakcyjność glutenu i jego korzystny wpływ na produkty spożywcze sprawiła, że obecnie po modyfikacjach jest go w zbożach dużo więcej. W konsekwencji dzisiejsze odmiany zbóż są niepodobne do tych, które znamy z przeszłości. Właśnie dlatego, według wielu badaczy na całym świecie, alergia na gluten i inne formy nietolerancji tego składnika są dzisiaj obserwowane dużo częściej niż dekady temu.

Alergia na gluten: objawy u dziecka

Alergia na gluten u dziecka może się manifestować na bardzo wiele sposobów. Do najpopularniejszych symptomów należą:

  • wysypki skórne, które pojawiają się w ciągu kilku godzin od spożycia glutenu, pogarszające się zmiany skórne powstałe w ciągu 24-36 godzin po zjedzeniu większej ilości glutenu,
  • czerwona, łuszcząca i swędząca skóra,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • problemy trawienne – gazy, wzdęcia, zaparcia, nudności, bóle brzucha – osoby mające problemy z trawieniem i tolerancją glutenu często doświadczają problemów trawiennych,
  • podobne objawy obserwuje się u osób dorosłych i dzieci,
  • cienie pod oczami – są oznaką nietolerancji pokarmowych,
  • częste przeziębienia i infekcje,
  • ciągły katar, cieknący nos, zatkany nos, częste kichanie,
  • bóle głowy
  • astma

Objawy alergii na gluten u dziecka mogą pojawić się od razu po podaniu glutenu, jak również po kilku tygodniach/miesiącach a nawet latach spożywania. Niekiedy dzieje się tak, że organizm dobrze toleruje niewielkie ilości glutenu, ale już przy większym spożyciu wysyła sygnały nietolerancji.

Jak rozpoznać alergię na gluten u dziecka?

Alergia na gluten u dziecka może mieć postać IgE zależną (i wtedy można ocenić jej obecność na podstawie badań krwi) lub IgE niezależną (w tej sytuacji po wykonaniu testu nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi, czy dziecko ma alergię czy też nie). W tej drugiej sytuacji kluczowe jest obserwowanie dziecka i zmian występujących po spożyciu glutenu.

Jak leczy się alergię na gluten?

Po stwierdzeniu alergii na gluten zaleca się dziecku dietę bezglutenową, której stosowanie wymaga zaangażowania i wprawy. Gluten nie znajduje się tylko w chlebie i wyrobach cukierniczych, ale w wielu innych produktach, na przykład wyrobach garmażeryjnych i wędlinie.

Należy pamiętać, że alergia na gluten zazwyczaj mija, stosowanie diety nie jest najczęściej konieczne przez całe życie. W przypadku celiakii dieta bez glutenu musi być stosowana cały czas i nie można robić do niej żadnych odstępstw.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.