Alergia na mleko – drugie najpopularniejsze uczulenie wśród dzieci

Produkty bogate w wapń

Dieta bezmleczna może prowadzić do niedoborów wapnia, składnika, który jest dla dzieci niezbędny dla prawidłowego wzrostu kości i zębów. To bardzo niebezpieczne, bo wapń jest niezbędny do przeprowadzania wielu reakcji biochemicznych. Gdy nie ma wystarczająco dużo wapnia we krwi, wówczas organizm pobiera go…z kości. Łatwo się domyśleć, że to niestety nie wpływa korzystnie na ich stan.

Wiele eksperymentów i badań (np. przeprowadzonych przez prof. Cambella w ramach tak zwanego Chińskiego projektu) wykazały, że duże spożycie mleka, bogatego w wapń, nie daje gwarancji zapewnienia odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Wapń w mleku krowim nie jest dobrze przyswajana przez człowieka. Tymczasem wapń zawarty w roślinach, występuje w nich razem z witamą A, C (np. brokuły, kapusta), co zwiększa jego wchłanianie.

Można go uzupełnić poprzez wprowadzenie do menu, jednak jest to trudne, bo wapń z produktów pochodzenia roślinnego jest gorzej wchłaniany:

 • sezam (100 gramów zawiera 975 mg wapnia)
 • migdały (239 mg wapnia)
 • amarantus (222 gramów wapnia w 100 gramach produktu)
 • warzyw i nasion roślin oleistych,
 • tofu (100 g zawiera 200 mg wapnia)
 • pietruszka nać (193 mg wapnia)
 • orzechy laskowe (183 mg wapnia w 100 g produktu)
 • nasiona słonecznika (174 mg wapnia w 100 gramach produktu)
 • jarmuż (157 mg wapnia w 100 gramach produktu)
 • qiunoa (141 mg w 100 gramach produktu)
 • kapusta gotowana (100 gramów zawiera 67 g wapnia)
 • orzechy włoskie (99 mg w 100 gramach produktu)
 • dynia (66mg w 100 gramach produktu)
 • brokuły (48 mg w 100 gramach produktu)

Można przygotować również mleko migdałowe.

Należy pamiętać, że samo dostarczanie wapnia to za mało. By mógł być dobrze wchłonięty, trzeba dostarczyć również odpowiednią ilość witaminy D (ekspozycja na słońce) oraz magnezu (soja, kasza gryczana, kasza jaglana, ryż pełnoziarnisty).

Poza tym istnieją czynniki, które hamują wchłanianie wapnia – palenie papierosów, brak ruchu, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Wapń nie wchłania się dobrze u osób stosujących dietę bogatą w mięso, jedzących dużo produktów z rafinowanym cukrem, pijących napoje bogate w kofeinę oraz prowadzących stresujący tryb życia.

Wszystkie wyniki badań jednoznacznie udowadniają, że najmocniejsze kości mają osoby spożywające produkty z różnych kategorii, z różnych grup roślinnych. Dostarczanie jedynie mleka i mięsa nie jest najlepszym sposobem na mocne kości.

Kiedy ustępuje alergia na mleko krowie?

Alergia na mleko krowie zazwyczaj się kończy, zanim dziecko wkroczy we wiek szkolny.

Najczęściej zleca się powtórne badanie na tolerancję mleka krowiego 12-15 miesięcy po pierwszej diagnozie, by sprawdzić, czy dziecko nadal reaguje alergicznie na białka mleka. Zaleca się wykonanie testu prowokacji pod czujnym okiem alergologa.

Zazwyczaj sprawdza się, jaka ilość mleka jest akceptowana przez dziecko, pomału zwiększając jego ilość w menu, zaczynając od mieszanki mlecznej, poprzez przetwory mleczne, a na końcu podaje się słodkie mleko.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. JJ JJ

  Zgadzam się, alergia na mleko jest generalnie trudna w zaakceptowaniu. Naprawdę wielu produktów nie sposób zastąpić, bez wielkiej straty dla nich

 2. Kotka Kotka

  Też mamy alergię na mleko, znam ten ból

 3. Georgeee Georgeee

  Alergia na kazeinę, to naprawdę niefajna przypadłość, która wymaga zmiany naszych nawyków żywieniowych.
  Czego się jednak nie robi, żeby wreszcie czuć się dobrze, żeby brzuch nie bolał, a każde wypicie choć odrobiny mleka, nie kończyło się wizytą w toalecie.

  • Maziaja Maziaja

   Polecam REVITUM – centrum biomedyczne, w którym zrobić można sobie test na alergie pokarmowe.

 4. Ania Ania

  Słuchajcie. Moja córka 4,5 roku. Uczulenia na białka mleka krowiego. Po dwukrotne próbie podania białka w wieku 8 i 12 miesięcy w ciągu kilku minut duszność. Teraz robiłam testy krwi i wyszły w 3 klasie. Wczoraj przez pomyłkę zjadła 3 łyżki barszczu że śmietana. Gdy się zorientowałem podałam zyrtec. Do tej pory nic. Zero objawów. A alergolog jeszcze przed tym nieszczesnym zdarzeniem powiedziała że prowokacja to za duże ryzyko wstrząsu. Co o tym sądzicie

  • Michał Michał

   Kazda prowokacja niesie za sobą pewne ryzyko, prowokacje trzeba robic co jakis czas, w zależności od nasilenie objawow albo w domu, albo w warunkach szpitalnych, u zdecydowanej większości dzieci w tym wieku juz po alergii na bmk