Aktywność Słońca wpływa na długość życia?

Natura ma zaskakujący wpływ na nasze życie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak ogromny….

Naukowcom udało się ustalić, że promieniowanie słoneczne, oddziałujące na płód w ciele matki oraz te odebrane w ciągu roku od urodzenia może zwiększyć śmiertelność niemowląt i ma wpływać na skrócenie czasu życia populacji.

Skąd te wnioski?

slonceNaukowcy przyjrzeli się osobom żyjącym w Norwegii w przeciągu dwóch stuleci. Okazało się, że osoby, które urodziły się i żyły w okresie szczytowej aktywności Słońca żyli średnio 5,2 roku mniej niż osoby urodzone w okresie mniejszej aktywności słonecznej (sprawdź na końcu artykułu, czy urodziłaś/eś się w okresie największej czy najmniejszej aktywności słonecznej).

Szczyt aktywności słonecznej prowadzi do zwiększonego promieniowania słonecznego na Ziemi. Niektóre badania sugerują nawet, że zwiększone promieniowanie UV może degradować kwas foliowy i witaminę B9,odpowiedzialne za szybki podział i wzrost komórek. Nadmierny wpływ Słońca może mieć niekorzystny wpływ szczególnie na ciało przyszłej mamy i stan płodu.

Dotąd dobrze poznano oddziaływanie promieniowania UV na rozwój organizmów żywych. Dowiedziono, że może mieć ono wpływ na rozwój procesów molekularnych i komórkowych. Dobrze zbadano także działanie promieniowania UV na zdrowie i rozród zwierząt wodnych.

Dotąd nie odkryto jednak wpływu Słońca na długość życia ludzi. Badacze z Norwegii przeanalizowali dane demograficzne ponad 9000 osób urodzonych w Norwegii. Dane te porównali z dowododami historycznych cykli promieniowania słonecznego zebranych przez National Oceanic Atmospheric w USA.

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy urodzili się w okresie dużej aktywności słonecznej mieli mniejszą szansę dożycia sędziwej starości i częściej umierali zanim ukończyli dwa lata. Poza tym wśród kobiet urodzonych w latach wysokiej aktywności słonecznej, mających niższe dochody i spędzających dużo czasu na zewnątrz – często na pracy fizycznej – odkryto niższe wskaźniki płodności i często tendencję do posiadania mniejszej liczby dzieci w porównaniu do bogatszych kobiet.

Badania pokazują korelację między długością życia i promieniowaniem UV. Nie wskazują na przyczyny tego związku.

Naukowcy podkreślają, że czynniki środowiskowe oddziałujące na matkę i płód we wczesnym życiu mają ogromny wpływ na ich dalsze losy.

Czy teza potwierdzona na dwóch pokoleniach będzie miała odzwierciedlenie również na losach pozostałych?

Dla zainteresowanych warto dodać: w ostatnich latach maksymalne działanie Słońca obserwowano w latach 1957, 1968, 1979, 1989, 2000 i 2013. Lata z minimalnym wpływem Słońca to: 1954 rok, 1964 rok, 1976, 1986, 1996 i 2008 rok.

źródło

    
        
            

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ola ola

  Brzmi jak fantastyka, ale może rzeczywiście coś w tym jest ;)

Polecane tematy