Afty w jamie ustnej u dziecka to nie to samo co pleśniawki. Jak z nimi walczyć?

Afty w jamie ustnej to inaczej owrzodzenia, aftowe zapalenie jamy ustnej. Zmiany, które im towarzyszą są powszechnie znane i często występują u dorosłych i dzieci. Mimo licznych badań i studiów na ich temat, nadal nie wiemy, czemu się pojawiają. Nie dość, że nie mamy pełnej wiedzy na ten temat, to sam fakt wystąpienia aft jest zbyt często bagatelizowany. Same afty w jamie ustnej są też mylone z pleśniawkami – a to nie to samo. Afty w jamie ustnej, zwłaszcza nawracające, wymagają szczegółowej diagnostyki i leczenia.

Czy to afty w jamie ustnej a może pleśniawki?

Wiele osób myli afty z pleśniawkami, a różnice między tymi dwoma rodzajami zmian są zasadnicze. Afty to ubytki w błonie śluzowej, nadżerki, które posiadają czerwone brzegi, a środek pokryty białym nalotem.

afty w jamie ustnej

Afty najczęściej pojawiają się na błonie śluzowej policzków, rzadziej na języku czy podniebieniu miękkim. Mogą występować pojedynczo lub w grupie. Są bolesne, pod tym względem powodują zazwyczaj większy dyskomfort niż pleśniawki.

Pleśniawki natomiast są to zmiany białe, mleczne, z wyraźną chropowatą powierzchnią tworzoną przez grzyba z kategorii drożdżaków.

Dlaczego nawracające afty powinny zmusić nas do leczenia?

Zazwyczaj afty znikają same, co często decyduje o tym, że nie są leczone. Tymczasem jeśli zauważymy tendencję do ich nawracania, konieczne jest bliższe przyjrzenie się problemowi. Nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej to sygnał przewlekłej choroby zapalnej, którą należy leczyć.

To ważne, bo zwłaszcza u dzieci afty w jamie ustnej mogą być przyczyną odmawiania jedzenia i picia z powodu towarzyszącego dyskomfortu. Skutkiem czego może być niedożywienie i powolniejszy rozwój, a także odwodnienie. Dzieci z aftami są nerwowe, drażliwe, niespokojnie śpią.

Afty w jamie ustnej: typy

Afty w jamie ustnej kategoryzuje się w następujący sposób:

  • drobne owrzodzenia aftowe (stanowiące 80-85% wszystkich przypadków nawracających owrzodzeń) – mają średnicę 1-10 mm, znikają zazwyczaj spontanicznie w ciągu 7-10 dni od pojawienia się. Przyczyny drobniejszych aft mogą być różne, przypuszcza się, że są nimi: jedzenie brudnych owoców, warzyw, nieodpowiednia higiena, obgryzanie paznokcie, długopisu, itd. Problemem mogą być mechaniczne uszkodzenia podczas szczotkowania zębów, próchnica, alergia czy częste przyjmowanie antybiotyków.
  • główne afty – mają wielkość powyżej 10 mm średnicy, pozostają w jamie ustnej przez 10 do 30 dni, po czym znikają, pozostawiając często po sobie blizny. Stanowią 10-15% wszystkich przypadków nawrotowych owrzodzeń w ustach. Przyczyną zmian mogą być niedobory witamin (B12, kwasu foliowego i żelaza), a także choroby autoimmunologiczne,
  • aftowe zapalenie jamy ustnej – aftom towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Bolesne zmiany znikaj zazwyczaj po 4-8 dniach. Często aftowe zapalenie jamy ustnej towarzyszy celiakii, chorobie refluksowej, zakażeniu opryszczki, itd.

Afty w jamie ustnej u dzieci: leczenie

Afty w jamie ustnej są bolesne, ale zazwyczaj same znikają. Można poczekać aż zwyczajnie śluzówka się zregeneruje, zwracając uwagę na to, by unikać czynników drażniących. Jeśli jednak afty nie znikają lub nawracają, warto skonsultować się z lekarzem, sprawdzając, czy problemem nie są choroby ogólnoustrojowe lub nawyki, nad którymi należałoby popracować.

Doraźnie, by ulżyć dziecku, można spróbować:

  • płukać usta dziecka odwarem z rumianku, szałwii lekarskiej,
  • przyłożyć do zmian świeżo zaparzoną i ostudzoną torebkę herbaty,
  • nakładania na zmiany odkażającej maści powstałej z sody oczyszczonej i proszku do pieczenia

W okresie, gdy dziecko ma afty, lepiej unikać dań o wyrazistym smaku i mocno doprawionych. Niewskazane są też gorące i zimne posiłki. Najlepiej podawać dania w temperaturze pokojowej o łagodnej konsystencji – budyń, obiadki o konsystencji „papki”, mocno rozdrobnione.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.