A na koniec…rodzenie łożyska

Gdy mówimy o porodzie, zazwyczaj skupiamy się na jego pierwszych symptomach, bolesnych skurczach, czy technikach oddychania, rzadko koncentrujemy się na ostatnim etapie, którym wcale nie jest przyjście na świat dziecka. Ale…rodzenie łożyska. Jak to wygląda? Ile trwa i czego można się spodziewać?

Rodzenie łożyska – kiedy?

Rodzenie łożyska odbywa się na samym końcu porodu, w jego trzeciej fazie, kiedy łożysko nie jest już potrzebne. W ciąży utrzymuje przy życiu rozwijający się płód. Powstaje już w 20 tygodniu ciąży. Gdy przestaje być potrzebne, zostaje wydalone.

Bardzo istotne jest, by zostało urodzone w całości. W przypadku donoszonej ciąży łożysko waży około 1 kilograma, ma około 20 centymetrów średnicy i 3 centymetrów grubości. Od łożyska odchodzi pępowina, którą dziecko jest połączone z matką. Najpierw odcina się pępowinę, a następnie rodzi się łożysko.

Ile trwa poród łożyska?

Rodzenie łożyska to zazwyczaj formalność. Moment ten nie jest zazwyczaj ani bolesny, ani długotrwały. Najczęściej wystarczy 30 minut i kilka parć, by wydalić łożysko oraz błony płodowe. Czasami dochodzi do tego samoistnie, innym razem moment ten jest indukowany przez lekarza lub położną, motywujący kobietę do parcia.

rodzenie łożyska

Poród łożyska ułatwia podanie oksytocyny rodzącej. Czasami położna również w tym celu uciska brzuch kobiety. Jednak najlepszym sposobem, by wszystko odbyło się naturalnie i łatwo, jest karmienie piersią, które stymuluje oczyszczanie macicy. Dodatkowo położony noworodek na brzuchu to „słodki ciężar”, który usprawnia obkurczanie się macicy i zapobiega nadmiernemu krwawieniu.

Po odklejeniu się łożyska w miejscu, w którym było one przyczepione do ściany macicy pozostaje rana. Przez 6 tygodni po porodzie może wydobywać się z niej krew, która wydalana jest na zewnątrz.

Jeśli w trakcie porodu doszło do nacięcia krocza lub krocze znacząco pękło, zszywa się je po urodzeniu łożyska.

Czy łożysko jest całe?

Po porodzie lekarz lub położna starannie oglądają łożysko, by ocenić, czy zostało one w całości wydalone. Wystarczy niewielki fragment łożyska w macicy, by pojawiły się komplikacje, stąd dla pewności w wielu szpitalach wykonuje się łyżeczkowanie macicy. Zabieg ten przeprowadza się po zastosowaniu znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.