A może to nie AZS? Tylko łojotokowe zapalenie skóry u dziecka?

Panuje pogląd, że atopowe zapalenie skóry u dzieci to częsta choroba, która z każdym rokiem jest coraz częściej diagnozowana. Lekarze mówią wprost, że zwłaszcza niemowlęta są bardzo narażone na suche, pękające zmiany skórne, dlatego wszelkie długo utrzymujące się plamy na skórze są przez nich kwalifikowane do zmian atopowych. Tymczasem praktyka wielu rodziców mówi coś całkiem innego, że warto brać pod uwagę również inną ewentualność, ponieważ wysypka u niemowlaka przypominająca AZS może mieć inne podłoże, którym jest  łojotokowe zapalenie skóry u dziecka. Do obu problemów należałoby podejść w inny sposób.

Po czym jednak poznać, że dziecko wcale nie jest atopikiem, ale problemem jest łojotok?

W internecie opisuje swoją historię Beata:

U nas było tak: zdiagnozowane AZS przez pediatrę i dermatologa, leczenie pod kątem AZS bez efektów. Dopiero leczenie jak przy ŁZS, czyli osuszanie i nawilżanie, najpierw płynem cynkowo-takowym z hydrokortyzonem, teraz już bez hydrokortyzonu. Szkoda, że lekarze tak szybko i niestarannie wrzucają większość przypadków do szufladki : AZS Tylko jedna pediatra na dyżurze nocnym zasugerowała ŁZS. Choć nadal nie mamy dokładnej diagnozy, co jest przyczyną zmian skórnych, ale zdecydowanie pomaga wysuszanie.

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka – jak rozpoznać

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka jest kojarzone głównie z ciemieniuchą lub łupieżem, ale choroba może mieć również inne oblicza. Zmiany mogą występować albo na całym ciele (wbrew pozorom wcale nie muszą być pokryte żółtymi łuskami, ale wyglądem do złudzenia przypominać AZS), albo w charakterystycznych dla ŁZS miejscach:

  • w środkowej części klatki piersiowej,
  • wokół pępka,
  • na pośladkach,
  • w fałdach skóry pod pachami i na nogach,
  • w pachwinach.

Skóra ze zmianami łojotokowymi może swędzieć, palić, być nieprzyjemnie zaczerwieniona. Może się łuszczyć i pozostawiać wrażenia, że jest tłusta.

łojotokowe zapalenie skóry u dziecka

Natłuszczanie czy wysuszanie?

Czasami łojotokowe zapalenie skóry u dziecka mija samoistnie, częściej jednak konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. U dorosłych można stosować kwas salicylowy, ketokonazol. U dzieci zaleca się maść cynkową, produkty przeciwgrzybiczne, kortykosteroidy, produkty zawierające siarkę. Wskazane jest codzienne oczyszczanie skóry, dokładne osuszanie i nieprzegrzewanie ciała.

Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, jeśli na skórze dziecka pojawi się zaczerwienienie, maluchowi będzie towarzyszył ból, czy pojawi się ropa lub inna wydzielina.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kinga Kinga

    U mnie podobna sytuacja…synek leczony na azs, którego nie było okazało się, że to łojotok i ta informacja przyniosła przełom w leczeniu