A może bańki? Kiedy stawianie baniek może okazać się skuteczne?

Bańki są stosowane od wieków. To stara i znana metoda, która pozwala wyleczyć wiele dolegliwości, od przedłużającego się kataru, poprzez poważniejsze stany zapalne układu oddechowego, a kończąc na bólu i zmęczeniu. Przez lata były traktowane z przymrużeniem oka, wprost odradzali stosowanie baniek lekarze, wyśmiewając ich skuteczność. Teraz metoda wraca do łask.

W przypadku dzieci stawianie baniek polecane jest zwłaszcza w przebiegu chorób układu oddechowego. Metodę tę można zastosować już u roczniaka. By była skuteczna, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Skąd wziął się ten pomysł?

Tradycja stawiania baniek pochodzi z medycyny chińskiej i arabskiej. Metoda ta od wieków jest stosowana do walki z infekcjami. W Polsce od XVI wieku w wersji ogniowej była z chęcią praktykowana, jednak z czasem wyparły ją nowoczesne metody, stosowania tabletek o silnym składzie. Z powodu rozczarowania i często nieskuteczności nowych medykamentów obserwujemy wzrost świadomości i powrót do naturalnych metod, w tym do stawiania baniek. Coraz częściej metodę tą polecają lekarze.

Kiedy bańki mogą pomóc?

Stawianie baniek polecane jest na:

Po co stawiać bańki?

 • w wielu przypadkach metoda ta pozwala uniknąć antybiotyków,
 • pozwala wzmocnić organizm i wrócić do zdrowia,
 • zapobiec częstym chorobom,
 • stosowana odpowiednio jest bezpieczna i skuteczna.

Jak działają bańki?

Skuteczność baniek bazuje na metodzie próżniowej.

Specjalne bańki, które mogą być wytworzone ze szkła (do stawiania przy użyciu ognia lub bez niego) lub z gumy, układane na skórę tworzą podciśnienie, które wysysa pewną ilość białych i czerwonych ciałek krwi, to mobilizuje organizm do sprawnej walki z zagrożeniem. Ustawianie baniek sprawia, że skóra zostaje zassana do wnętrza, tworzy się bąbel, pękają podskórne naczynia krwionośne, wydostaje się niewielka ilość krwi. Organizm traktuje sytuację jako zagrożenie i zaczyna produkować ogromne ilości substancji o działaniu zwalczającym infekcję. Specjaliści, od lat stosujący bańki, przekonują, że w ten sposób organizm sam zaczyna tworzyć dla siebie najlepszą, bo naturalną szczepionkę.

Jak stawiać bańki?

Stawianie baniek (zwłaszcza tych ogniowych) lepiej powierzyć osobom mającym w tym praktykę. Samodzielnie wykonany zabieg może nie dać oczekiwanego rezultatu, a nawet może być niebezpieczny, ze względu na ryzyko poparzenia, dlatego lepiej nie eksperymentować na własnym dziecku. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku baniek bezogniowych, ustawianie ich jest łatwiejsze i bardziej bezpieczne. Bańki te posiadają specjalną pompkę do odciągania powietrza.

Jak stawiać bańki:

 • maksymalnie raz na dwa dni,
 • przed postawieniem baniek należy umyć skórę ciepłą wodą z mydłem, następnie osuszyć,
 • przy przeziębieniu na plecach i bokach klatki piersiowej,
 • baniek nie stawiamy na kręgosłup,
 • zanim nałożymy bańkę, nakładamy na skórę maść rozgrzewająca lub oliwkę (można ten punkt ominąć),
 • po postawieniu baniek i ściągnięciu ich należy dokładnie oklepać plecy i klatki piersiową,
 • po stawianiu baniek na skórze pojawiają się siniaki, jest to znak, że bańki zadziałały,
 • po stawianiu baniek najlepiej, żeby dziecko pozostało w łóżku, uwaga na przewianie i przeciągi.

A Wy, co sądzicie o tej metodzie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*