9 mitów o porodzie

Poród zawsze mocno boli

Niekoniecznie. Choć zdecydowana większość kobiet narzeka na ból podczas porodu, to są również kobiety, dla których ból porodowy nie jest dokuczliwy. Niekoniecznie z powodu znieczulenia (co jest zrozumiałe), co raczej z indywidualnej wrażliwości na ból.

Okazuje się, że niektóre przyszłe mamy dostają niespodziankę od losu i poród przeżywają jak nieco boleśniejszą miesiączkę. To wszystko.

Podczas porodu towarzyszy Ci lekarz

Wiele przyszłych mam sądzi, ze w trakcie porodu będzie towarzyszył im lekarz. Tymczasem w praktyce często po przyjęciu kobiety na oddział, przyszła mama rodzi z osobą towarzyszącą i położną. Zdarza się, że lekarz pojawia się dopiero po urodzeniu dziecka lub wchodzi na chwilę do sali, by zobaczyć, czy wszystko jest w porządku, po czym szybko ją opuszcza. Dużo zależy od tego, jak przebiega poród, w jakim stanie jest rodząca i jej dziecko, czasami przyszła mama nawet nie poznaje lekarza dyżurującego danego dnia w szpitalu na oddziale.

Położna jest z Tobą przez cały czas

To może być zaskoczeniem dla kobiety, która rodzi po raz pierwszy, ale położna nie jest na wyłączność rodzącej. Rzadko towarzyszy przyszłej mamie przez 24 godziny na dobę. Oczywiście jest w kluczowych momentach, kiedy jej wsparcie jest niezbędne, ale pozostawia przyszłą mamę z osobą towarzyszącą i udaje się do swoich innych obowiązków.

Drobne kobiety muszą mieć cesarkę

Co prawda kobiety mające szersze biodra mogą liczyć na łatwiejszy poród, to nie oznacza, że drobniejsze panie nie urodzą naturalnie. Zazwyczaj bowiem wielkość miednicy jest proporcjonalna do wzrostu, a wielkość dziecka pozwala na naturalny poród. Drogami natury rodzi się dzisiaj nie tylko dzieci trzykilogramowe, ale również ważące ponad cztery kilogramy. To, czy poród naturalny jest możliwy, ocenia lekarz. Warto zaufać dobremu specjaliście.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Aga Aga

    Ja bym jeszcze dodała, że „szerokie biodra gwarantują łatwiejszy poród”. Czasami okazuje się, że w szerokich biodrach kryje się wąska miednica i nic z tego ;)