8 powodów, dla których warto czytać dziecku książki

Wielu rodziców narzeka, że ich dzieci nie czytają książek. To podobnie jak dziwić się, że dziecko, któremu kupiło się telewizor, ogląda go w każde popołudnie, a niemowlak, któremu wręczało się smartfona zamiast zabawek, woli siedzieć kilka lat później nad tabletem niż z książką w ręku. Miłość do książek wynosi się najczęściej z domu. Bardzo wiele zależy od nas, rodziców. Okazuje się, że naprawdę warto zachęcać dziecko do czytania (najlepiej przykładem), bo dzieci, które czytają – są bardziej kreatywne, mają bogatsze słownictwo i lepiej radzą sobie w szkole.

Dowód? Poniżej.

 

  • W większości krajów Europy poziom czytelnictwa wynosi ponad 50%.
  • W Polsce w 2015 roku aż 20 milionów osób nie przeczytało żadnej książki. Rok później nie było lepiej. W ankiecie przeprowadzonej w 2016 roku przez Bibliotekę Narodową 63% respondentów nie przeczytało żadnej książki. Tylko co dziesiąty Polak sięgnął po więcej niż 7 książek w roku. 41% respondentów przyznało, że poza podręcznikami nie ma w domu innych książek.
  • Niestety osoby dorosłe nieczytające książek najczęściej wychowują dzieci, które również nie widzą przyjemności w czytaniu.

Książki poszerzają wiedzę o świecie i uczą krytycznego myślenia

Nie bez przyczyny mówi się, że mądrym, oczytanym społeczeństwem trudniej manipulować. Wiedza sama w sobie jest bezcenna. Pozwala krytycznie spojrzeć na rzeczywistość, zauważyć w niej niekonsekwencje, zadawać pytania i na podstawie uzyskanych przez siebie informacji – podejmować mądre decyzje.

Książki, które czytamy dzieciom od najmłodszych lat, pozwalają poszerzać ich wiedzę o świecie. Na początku przekazują proste treści, uczą nowych słów, wyjaśniają zjawiska. Pozwalają dziecku poznać podstawowe prawa rządzące światem. Z czasem czytane historie stają się bardziej złożone. Dziecko może utożsamiać się z bohaterem powieści i razem z nim przeżywać przygody, odkrywając nawet najdalsze zakątki kontynentu, uświadamiając sobie, że rzeczywistość w każdym zakątku globu może być całkiem inna.

Zaletą książek jest dawanie nieograniczonych możliwości poznawania świata, uwrażliwiania na jego piękno, z jednoczesną nauką tolerancji oraz empatii.

Dzieci, które czytają, lepiej radzą sobie jako nastolatki

Naukowcy sprawdzili, jaki jest związek między czytelnictwem a inteligencją dzieci. Swoje badanie przeprowadzili wśród 1980 par bliźniąt, gdy dzieci miały 7, 9, 10, 12 i 16 lat.

Okazało się, że dzieci, które miały ponadprzeciętne umiejętności czytania w wieku 7 lat wykazywały się lepszymi umiejętnościami werbalnymi w okresie dojrzewania. Naukowcy odkryli, że dzieci, które potrafią sprawnie czytać w wieku 7 lat są inteligentniejsze w wieku późniejszym. (źródło)

Czytanie poprawia zdolności matematyczne

Niewiele osób wie, że czytanie ma korzystny wpływ na umiejętności matematyczne.

Naukowcy z British Cohort Study postanowili prześledzić losy 17 000 osób urodzonych w jednym tygodniu 1970 roku w Anglii, Szkocji i Walii. Co kilka lat przeprowadzali ankiety, by prześledzić różne aspekty ich życia, od edukacji, po zdrowie psychiczne i fizyczne. Odkryli, że dzieci wywodzące się z rodzin o podobnym statusie społecznym, które czytały dla przyjemności w wieku 10 lat, szybciej rozwijały się intelektualnie w latach późniejszych, lepiej radziły sobie zarówno z pisaniem, jak i z matematyką. Wpływ ten był aż czterokrotnie wyższy niż posiadanie dobrze wykształconego rodzica. (źródło)

Książki poprawiają koncentrację

W czasach, kiedy rodzice często narzekają na rozdrażnienie i nadpobudliwość dzieci książki przychodzą z pomocą. Dzięki książkom można w przyjemny sposób ćwiczyć pamięć i koncentrację. Podczas lektury dziecko śledzi losy bohaterów, zapamiętuje imiona, wydarzenia. I robi to wszystko, skupiając swoją uwagę i odcinając od tego, co dzieje się naokoło. Nawet wyjątkowo energiczny maluch jest w stanie skorzystać z czasu poświęconego na lekturę książki. Każdy potrzebuje przecież chwili wyciszenia.

Czytanie przed snem ułatwia zasypianie

Stworzenie rytuału czytania przed snem ułatwia zrelaksowanie się i przygotowania do snu. To dużo lepszy sposób niż oglądanie telewizji. Włączanie dziecku bajek wieczorem może bowiem, według Mayo Clinic, utrudniać zasypianie. Podobny negatywny efekt przynosi zabawa tabletem czy telefonem, ze względu na szczególnie rozpraszające i aktywizujące mózg niebieskie światło urządzeń elektronicznych.

Książki rozwijają wyobraźnię

Podczas lektury książki siłą rzeczy zaczynają się nam rysować przed oczami postaci, widzimy bohaterów, wyobrażamy sobie scenerię. Bogactwo opisów pozwala zadziałać wyobraźni, uświadamia, jak wielkie znaczenie może mieć detal. Przechodzenie od ogółu do szczegółu zwiększa czujność i ułatwia ocenę sytuacji.

Potwierdzają to doświadczenia pedagogów, którzy zauważają, że dzieci, którym czyta się książki i które z czasem same po nie sięgają mają bogatszą wyobraźnię. Myślą niestereotypowo, wykazują się kreatywnością. Zazwyczaj rysują postaci z większą liczbą szczegółów, opowiadając, mówią więcej i barwniej, nie mają problemów w tworzeniu historii.

Książki uczą wrażliwości

Umberto Eco powiedział, że „ten, kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Dlaczego?

Pewnie z tego powodu, że dzięki książkom poznajemy inne osoby, ich historie, sprawiamy, że nasza codzienność staje się ciekawsza. Stajemy się bardziej wrażliwi na świat, umiemy lepiej ocenić sytuację, uwzględniając to, co się dzieje, mając bogatsze doświadczenie, wzbogacone o przeczytane historie. Dzieci, którym się czyta, są bardziej świadome swoich emocji oraz uczuć innych osób. Szybciej dostrzegają prawa rządzące światem. Dzięki przenoszeniu pewnych sytuacji z książek do realnego życia, umieją lepiej przewidzieć pewne sytuacje, zapobiec zagrożenia. Są w stanie rozsądniej pokierować swoim losem. Książki świetnie kształtują ich charakter.

„Czytanie ułatwia zrozumienie stanów psychicznych innych ludzi, co jest kluczową umiejętnością, która umożliwia budowanie złożonych relacji społecznych” – tymi słowami podsumowali wpływ książek na kształtowanie empatii David Comer Kidd i Emanuele Castano w Science.

Książki wzbogacają słownictwo

Zarówno słuchanie, jak ktoś czyta książkę, jak również późniejsze samodzielne czytanie korzystnie wpływa na słownictwo. Pozwala poznać dzieciom nowe słowa i z czasem wykorzystywać je podczas komunikacji.

Im dzieci mają szerszy zasób słów, tym lepiej czują się podczas rozmowy i tym chętniej udzielają się w dyskusji nie tylko w domu, gdzie czują się pewnie, ale również poza nim – w przedszkolu, w szkole. Rośnie również ich poczucie własnej wartości.

Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez Pediatric Academic Societies Meeting udowadnia, że czytanie dziecku książek we wczesnym dzieciństwie wzbogaca słownictwo i ułatwia naukę czytania cztery lata później, przed rozpoczęciem nauki w szkole. (źródło)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy