Trądzik młodzieńczy to zapalna choroba skóry, która występuje głównie u młodych osób w wieku dojrzewania. Chociaż dolegliwość sama w sobie nie jest groźna, to nieestetyczne zaskórniki, krostki i grudki mogą negatywnie wpłynąć na samopoczucie i jakość życia nastolatka. Aby pomóc swojemu dziecku pozbyć się wyprysków, warto najpierw wypróbować domowe metody. Sprawdź 8 polecanych sposobów na trądzik u nastolatka!
Maseczki kosmetyczne na bazie naturalnych składników
Ogólną kondycję skóry dojrzewającego dziecka można poprawić domowymi maseczkami. Powinny się one składać wyłącznie z naturalnych składników, które pomogą efektywnie załagodzić objawy schorzenia. W zależności od nasilania symptomów maseczki należy nakładać 2-3 razy w tygodniu na około 15-20 minut. Taki domowy kosmetyk da się z łatwością samodzielnie przygotować na bazie:
- wody, płatków owsianych i mleka;
- miodu oraz cytryny;
- miodu i cynamonu;
- kurkumy, mleka, miodu;
- mąki ziemniaczanej bądź drożdży.
Prawidłowa pielęgnacja skóry
Przy trądziku młodzieńczym właściwa pielęgnacja skóry pełni kluczowe znaczenie. Pomaga bowiem w dużym stopniu zapobiec zaostrzeniu objawów choroby i nie dopuścić do jej nasilenia. Istotne jednak, aby wybrane produkty zawierały substancje, które nie tylko pielęgnują, ale jednocześnie regenerują skórę. Specjaliści polecają przede wszystkim kosmetyki oparte na pantenolu, witaminie C, glicerynie, cynku oraz maśle shea.
Regularne oczyszczanie twarzy
Domowe sposoby na trądzik obejmują również codzienne oczyszczanie skóry. Z pewnością przydatny okaże się delikatny żel do mycia twarzy, który pomoże zredukować sebum i odblokować pory. W razie potrzeby można też zastosować pastę glinkową posiadającą właściwości antysceptyczne oraz antybakteryjne. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby nie wyciskać mechanicznie powstałych wyprysków, co najczęściej doprowadza do jeszcze większego zaognienia choroby.
Napary ziołowe do przemywania twarzy
Dobrym nawykiem łagodzącym trądzik jest przemywanie twarzy naparami ziołowymi. Warto je stosować w codziennej pielęgnacji zamiast toniku lub esencji. Przy problemach skórnych najlepiej sprawdzą się napary z pokrzywy, skrzypu, bratka lub mniszka lekarskiego. Dodatkowo można również przygotować domowy tonik na bazie aloesu bądź ogórka.
Stosowanie odpowiedniej diety
Zdrowa, zbilansowana dieta może okazać się kluczem do sukcesu przy wystąpieniu trądziku u nastolatka. Koniecznie trzeba więc wprowadzić do jadłospisu pociechy świeże warzywa i owoce, oleje roślinne, ryby, orzechy oraz produkty zbożowe. Jednocześnie należy ograniczyć, a najlepiej całkowicie zrezygnować ze spożywania fast-foodów, słodyczy, słodkich napojów, tłustych potraw i pikantnych przypraw.
Kuracja olejkami eterycznymi
Aby chociaż w pewnym stopniu zniwelować trądzik można też spróbować zastosować kuracje z olejkami eterycznymi. Przyczyniają się one do znormalizowania pracy gruczołów łojowych, a także wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i nawilżające. Preparaty najlepiej nakładać punktowo bezpośrednio na wypryski. Największy efekt dadzą olejki z drzewa herbacianego, różane, rycynowe bądź z orzechów makadamia.
Stosowanie kąpieli parowej
W celu załagodzenia ostrzejszych objawów trądziku lub jako oczyszczenie cery można zastosować kąpiel parową. Sam zabieg jest niezwykle prosty i wymaga wyłącznie przygotowania miski z gorącą wodą z dodatkiem wybranych ziół (np. lipy, rozmarynu, szałwii) oraz olejków eterycznych. Kąpiel parowa znakomicie goi stany zapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników, a także pomaga usunąć
zanieczyszczenia.
Picie naparów ziołowych
Kondycję skóry, warto wspierać nie tylko od zewnątrz, ale również od środka. Ziołowe napary do picia zaparzone z ekstraktów z bratka, skrzypu polnego, mniszka lekarskiego, szałwii oraz lnu działają antybakteryjnie, dzięki czemu pomogą poprawić ogólną kondycję skóry i zapobiec powstawaniu kolejnych wyprysków.
Domowe sposoby na trądzik dla nastolatka mają za zadanie załagodzić objawy dolegliwości oraz poprawić wygląd skóry. Nigdy nie zastąpią jednak specjalistycznego leczenia. Jeśli takie metody nie przyniosą więc większych rezultatów, albo nawet zaostrzą chorobę, to jedynym wyjściem okaże się już wizyta u dermatologa.
Komentarze