7. tydzień ciąży – co warto o nim wiedzieć?

Inf. prasowa komentarzy: 0

7. tydzień ciąży dla wielu kobiet oznacza początek charakterystycznych dla odmiennego stanu objawów. Przyszłe mamy w tym okresie często odczuwają senność i zmęczenie, a dodatkowo towarzyszą im także pierwsze poranne mdłości. Jeżeli wcześniej nie miały świadomości, że spodziewają się dziecka, często właśnie teraz orientują się w sytuacji. To dobry czas, by zgłosić się do ginekologa, który rozpocznie prowadzenie ciąży i założy odpowiednią książeczkę. W macicy natomiast dzieje się wiele, a u malucha można dostrzec już nawet zarysy twarzy. Czego można spodziewać się w tym czasie?

1. Zmiany w ciele w 7. tygodniu ciąży

2. Rozwój płodu w 7. tygodniu ciąży

3. Objawy i odczucia

4. Jakie badania zrobić?

Wiele kobiet zastanawia się, do którego miesiąca zaliczyć 7. tydzień ciąży. To dokładnie drugi miesiąc, a więc pierwszy trymestr. Jest jeszcze sporo czasu, by przygotować się na poród i połóg.

Zmiany w ciele w 7. tygodniu ciąży

W 7. tygodniu ciąży wiele kobiet zaczyna nieznacznie przybierać na wadze, choć w niektórych przypadkach silne mdłości powodują utratę kilogramów. Wszystko przez to, że wymioty nie są obojętne dla organizmu – można więc i trzeba te dolegliwości łagodzić. Zasadniczo jednak nie są one groźne. Przeciwnie, świadczą o produkcji progesteronu i beta hCG – hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie i rozwój płodu. Warto zadbać natomiast o zdrowe odżywianie – zapotrzebowanie na witaminy i minerały w tym szczególnym stanie wzrasta nawet o 185%. Warto wraz z lekarzem zastanowić się nad suplementacją.

Macica przyszłej mamy dość intensywnie rośnie, by zapewnić jak najwięcej miejsca rozwijającemu się zarodkowi. Jej wielkość w 7. tygodniu ciąży zbliżona jest do gabarytów grejpfruta. Nie przekłada się to z reguły na wielkość brzucha, choć niektóre kobiety mogą zaobserwować lekkie poszerzenie na wysokości talii. Oprócz tego piersi powiększają się i stają bardziej wrażliwe na dotyk.

Rozwój płodu w 7. tygodniu ciąży

Jak wygląda płód w 7. tygodniu ciąży? Ma on wielkość pomiędzy 0,8 a 1,1 centymetra, a w jego zarysie powoli zaczyna się wykształcać głowa oraz kończyny w postaci niewielkich wypustek. Stopniowo formują się również mikroskopijne palce z liniami papilarnymi. Niebawem płód zacznie się ruszać. Póki co nie będą to zachowania kontrolowane i wyczuwalne, ale za to dość płynne.

Zarodek rośnie teraz około 1 milimetra dziennie. Najważniejsze zmiany, jakie nastąpią w nadchodzących dniach to:

  • kształtowanie się gałek ocznych, nozdrzy, języka i ust, a także zawiązków zębów,
  • rozwój kończyn dolnych i górnych,
  • podział serca na komorę lewą i prawą,
  • kształtowanie się kośćca złożonego z miękkich chrząstek,
  • wykształcenie niektórych narządów wewnętrznych, na przykład jelit i wątroby.

Warto wiedzieć, że na tym etapie u chłopca pojawią się zawiązki członka i jąder, a u dziewczynki – jajniki. Póki co na USG nie będzie to widoczne, dlatego na tym etapie ciąży nie można określić płci.

Objawy i odczucia

Wielu przyszłym mamom w 7. tygodniu ciąży towarzyszą nieprzyjemne objawy. Większość z nich nie jest niebezpieczna. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • poranne mdłości,
  • napięcie w dolnej części brzucha wynikające z rozciągania się macicy,
  • nadmierna produkcja śliny,
  • zadyszka i duszności,
  • plamienia ciążowe.

Jakie badania zrobić?

W 7. tygodniu ciąży wiele kobiet dopiero pierwszy raz odwiedza ginekologa. Najczęściej zleca on podstawowe badania krwi, mające stwierdzić, czy przyszła mama miała już do czynienia ze szczególnie niebezpiecznymi dla ciężarnych schorzeniami: różyczką, toksoplazmozą, cytomegalią. To także czas na pierwsze badanie USG potwierdzające ciąże. W jego trakcie będzie można usłyszeć bicie serca.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*