7 sposobów, jak zwiększyć płodność

Starasz się o dziecko, dlatego nie chcesz długo czekać. Jesteś jak większość par, które pragną zajść w ciążę szybciej niż później. Z oczywistych względów współżyjesz w okolicy owulacji, jednak eksperci sugerują, że są inne sposoby, by zwiększyć szansę na zobaczenie upragnionych dwóch kresek na teście ciążowym.

Wystarczy kilka niewielkich zmian, by bardzo szybko doczekać się chwili, kiedy będziesz mogła krzyknąć – „tak, jestem w ciąży!”.

Co zrobić, by zajść w ciążę? – waga

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Czynnik ten jest często pomijany przez pary starające się o potomstwo, a ma on kluczowe znaczenie.

Badacze ocenili wskaźnik BMI 2112 kobiet w ciąży. Okazało się, że panie, które przed ciążą miały BMI od 25 do 39, czyli te z nadwagą lub otyłością dwukrotnie dłużej musiały czekać na zajście w ciążę. Z kolei BMI mniejsze niż 19 (18,5 do 24,9 uznawane jest za normę) u kobiet planujących powiększenie rodziny daje jeszcze mniejsze szanse na rychłe poczęcie. Czas poczęcia w ich przypadku zwiększa się aż czterokrotnie.

Okno płodne – kiedy uprawiać seks, żeby zajść w ciążę?

Wiele par popełnia ten sam błąd – czeka z seksem aż do dnia owulacji. Tymczasem badania pokazują, że najłatwiej zajść w ciążę uprawiając seks przez pierwsze trzy dni przed owulacją. 

Zwiększ płodność – chroń plemniki

Co można jeszcze zrobić, by zwiększyć szansę na poczęcie?

Na pewno znaczenie ma jakość plemników, a na tę wpływ ma…temperatura. Dlatego nie zaleca się mężczyznom kąpieli w gorącej wodzie.Co jeszcze ma znaczenie?

W jednym z badań udało się wykazać, że temperatura moszny wzrosła u mężczyzn używających komputerów przenośnych. Dlatego panowie, którzy chcą być ojcami, powinni chronić jądra przed nadmiernym ciepłem.

Kawa i alkohol a płodność kobiet

Kobiety starające się o dziecko powinny zwrócić uwagę na to, co piją. Zbyt duże spożywanie kofeiny (kawy) oraz alkoholu negatywnie wpływa na płodność.

Ekspertom udało się to obliczyć. Okazuje się, że picie więcej niż 5 filiżanek kawy dziennie (równowartość około 500 miligramów kofeiny) jest związane z obniżeniem płodności. Umiarkowane spożycie kofeiny nie ma jednak negatywnego wpływu na możliwość zajścia w ciążę. Warto ograniczyć się do 200-250 mg kofeiny na dobę, jedna -dwie filiżanki nie powinny negatywnie wpływać na płodność.

Jak sprawa się ma z alkoholem? Szwedzkie wyniki badań wykazały, że kobiety pijące dwa drinki dziennie zmniejszały swoje szansę na ciążę o 60%. Co ciekawe nie ma dowodu na to, że umiarkowane (np.lampka wina do kolacji) spożycie alkoholu ma wpływ na zajście w ciążę.

Chcesz zajść w ciążę? Przestań palić

Palenie papierosów ma wpływ na płodność zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Eksperty wskazują, że nikotyna daje efekt „otwartej rany w macicy”.  U mężczyzn palenie może powodować zmniejszenie produkcji plemników i uszkodzenie DNA.

Zanim jesteś w ciąży, rzuć palenie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marta Marta

  Bardzo ciekawe…

 2. mm mm

  myślę, że dieta ma tu ogromne znaczenie

 3. ciężarówka ciężarówka

  Szkoda, że nadal niewiele się mówi o przyszłych tatusiach. My się staraliśmy jakiś czas, ale okazało się, że mój mąż ma niedobór cynku. Lekarz polecił nam Ferti Man, który miał stosować zamiast innych suplementów. Po 3 miesiącach udało mi się zajść, na razie dopiero początki ciąży, ale czuję się świetnie :)

 4. Żako Żako

  A my z mężem po paru miesiącach poruszyliśmy ten temat u naszego akupunkturzysty,facet powiedział że mogliśmy od razu mu powiedzieć że mamy z tym problem wbił igiełkę mężowi i po miesiącu mniej więcej byłam już w swojej pierwszej ciąży.