7 niepokojących nawyków u małych dzieci

Rodzice bezustannie wpatrują się w swoje dzieci, by sprawdzić czy rozwijają się prawidłowo. Nieraz obserwują zachowania, które odbiegają od normy i zaczynają się zastanawiać, czy oby z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Warto wiedzieć, że nawyki zwykle mają na celu odreagowanie wszelkich napięć i stresów. Rodzi się jednak zasadne pytanie: na co można przymknąć oko a co powinno martwić?

Ssanie kciuka

10245283_10152330838140250_543373343499098758_nU noworodków włożony kciuk w ustach jest sygnałem silnej potrzeby ssania, natomiast u niemowląt może również oznaczać głód spowodowany zbyt długimi przerwami w karmieniu.

Podczas ząbkowania ssanie paluszka przynosi ulgę w bólu i pomaga się uspokoić. Ssanie kciuka bardzo często upatruje się u dzieci, które wychowują się bez smoczka (choć nie zawsze) . Kciuk wielokrotnie  staje się również pocieszycielem w chorobie, smutku, zmęczeniu. Sporadyczne ssanie kciuka nie powinno niepokoić rodziców, gorzej gdy maluch robi to notorycznie.  Takie postępowanie może prowadzić do wad zgryzu, podniebienia i szczęki, dlatego może być konieczna wizyta u pediatry.

Dłubanie w nosie

Dziecko dłubiące w nosie, zwłaszcza na imieninach cioci przy stole to chyba jedna z najbardziej krępujących sytuacji dla rodziców. Główną przyczyną dłubania w nosie jest po prostu jego zanieczyszczenie, dziecko mogło też podpatrzeć u innych (zwłaszcza u dzieci) jak to się odbywa.

Maluchy lubią powielać nawyki, które wzbudzają zainteresowanie otoczenia, często dłubią w nosie, by zwrócić na siebie uwagę. Dlatego lepiej zadbać, by dziecko miało zawsze oczyszczony nos i tłumaczyć, że wkładanie paluszków do noska jest niehigieniczne.

Dłubanie w nosie samo w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa, jednak nierzadko dochodzi do zadrapań i zranień, które powodują nawracające infekcje oraz krwawienia z nosa. Dzieci w większości przypadków wyrastają z tego nawyku. Choć dobrze wiedzieć, że w medycynie obsesyjne dłubanie w nosie ma swoją odrębną nazwę i określane jest terminem: rhinotillexomania. Jest to zaburzenie emocjonalne mające swój początek w dzieciństwie.

Uderzanie głową

U dzieci powyżej 6 miesiąca życia wielokrotnie obserwuje się uderzania głową na boki lub w twardy przedmiot. Przyczyną uderzeń przeważnie są problemy z zaśnięciem, dziecko chce się zrelaksować, uspokoić lub zwrócić na siebie uwagę.

Z reguły tego typu zachowanie obserwuje się podczas ząbkowania, dziecko próbuje poradzić sobie z bólem, wyciszyć , ulżyć w cierpieniu. Może być również spowodowane brakiem czułości rodziców,  dlatego maluszek bujając się na boki, próbuje odzwierciedlić kołysanie przez matkę.

Jeśli obserwujemy uderzania główką u swojego dziecka, przede wszystkim trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo. Sprawdzić czy w łóżeczku nie ma ostrych i twardych przedmiotów oraz zabezpieczyć otoczenie np. poduszkami, by zamortyzować uderzania. Jednak gdy dziecko regularnie i często uderza głową, lepiej skonsultować to z lekarzem, by wykluczył wszelkie wady rozwojowe i prawdopodobieństwo choroby np. zapalenie ucha.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kinka Kinka

    Nasz synek długo zgrzytał zębami, ale samo przeszło…Martwiłam się tym na szczęście całkiem niepotrzebnie

  2. aga aga

    Witam. A co może być przyczyną u 3 latka wkładanie palców i różnych przedmiotów do buzi, zaznaczę że dziecko miało operacje na rozszczep podniebienia i ma Zespół Pierre Robine