7 niepokojących nawyków u małych dzieci

Rodzice bezustannie wpatrują się w swoje dzieci, by sprawdzić czy rozwijają się prawidłowo. Nieraz obserwują zachowania, które odbiegają od normy i zaczynają się zastanawiać, czy oby z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Warto wiedzieć, że nawyki zwykle mają na celu odreagowanie wszelkich napięć i stresów. Rodzi się jednak zasadne pytanie: na co można przymknąć oko a co powinno martwić?

Ssanie kciuka

10245283_10152330838140250_543373343499098758_nU noworodków włożony kciuk w ustach jest sygnałem silnej potrzeby ssania, natomiast u niemowląt może również oznaczać głód spowodowany zbyt długimi przerwami w karmieniu.

Podczas ząbkowania ssanie paluszka przynosi ulgę w bólu i pomaga się uspokoić. Ssanie kciuka bardzo często upatruje się u dzieci, które wychowują się bez smoczka (choć nie zawsze) . Kciuk wielokrotnie  staje się również pocieszycielem w chorobie, smutku, zmęczeniu. Sporadyczne ssanie kciuka nie powinno niepokoić rodziców, gorzej gdy maluch robi to notorycznie.  Takie postępowanie może prowadzić do wad zgryzu, podniebienia i szczęki, dlatego może być konieczna wizyta u pediatry.

Dłubanie w nosie

Dziecko dłubiące w nosie, zwłaszcza na imieninach cioci przy stole to chyba jedna z najbardziej krępujących sytuacji dla rodziców. Główną przyczyną dłubania w nosie jest po prostu jego zanieczyszczenie, dziecko mogło też podpatrzeć u innych (zwłaszcza u dzieci) jak to się odbywa.

Maluchy lubią powielać nawyki, które wzbudzają zainteresowanie otoczenia, często dłubią w nosie, by zwrócić na siebie uwagę. Dlatego lepiej zadbać, by dziecko miało zawsze oczyszczony nos i tłumaczyć, że wkładanie paluszków do noska jest niehigieniczne.

Dłubanie w nosie samo w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa, jednak nierzadko dochodzi do zadrapań i zranień, które powodują nawracające infekcje oraz krwawienia z nosa. Dzieci w większości przypadków wyrastają z tego nawyku. Choć dobrze wiedzieć, że w medycynie obsesyjne dłubanie w nosie ma swoją odrębną nazwę i określane jest terminem: rhinotillexomania. Jest to zaburzenie emocjonalne mające swój początek w dzieciństwie.

Uderzanie głową

U dzieci powyżej 6 miesiąca życia wielokrotnie obserwuje się uderzania głową na boki lub w twardy przedmiot. Przyczyną uderzeń przeważnie są problemy z zaśnięciem, dziecko chce się zrelaksować, uspokoić lub zwrócić na siebie uwagę.

Z reguły tego typu zachowanie obserwuje się podczas ząbkowania, dziecko próbuje poradzić sobie z bólem, wyciszyć , ulżyć w cierpieniu. Może być również spowodowane brakiem czułości rodziców,  dlatego maluszek bujając się na boki, próbuje odzwierciedlić kołysanie przez matkę.

Jeśli obserwujemy uderzania główką u swojego dziecka, przede wszystkim trzeba zadbać o jego bezpieczeństwo. Sprawdzić czy w łóżeczku nie ma ostrych i twardych przedmiotów oraz zabezpieczyć otoczenie np. poduszkami, by zamortyzować uderzania. Jednak gdy dziecko regularnie i często uderza głową, lepiej skonsultować to z lekarzem, by wykluczył wszelkie wady rozwojowe i prawdopodobieństwo choroby np. zapalenie ucha.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kinka Kinka

    Nasz synek długo zgrzytał zębami, ale samo przeszło…Martwiłam się tym na szczęście całkiem niepotrzebnie