6 kroków, jak prawidłowo wykąpać noworodka

Krok czwarty

Kąpiel w wanience

Na przewijaku (lub innym przeznaczonym do tego celu miejscu) rozbieramy dziecko, gdy zajdzie potrzeba pupę oczyszczamy chusteczką nawilżaną. Chwytamy niemowlę tak, by główka znajdowała się na naszym ramieniu, dłoń powinna podtrzymywać plecki, druga ręka podtrzymywać pośladki. Doskonale do tego etapu kąpieli nadają się silne i duże dłonie taty. Dziecko wkładamy do wanienki, stopniowo oswajając z wodą, kolejno nóżki, rączki, pupa, plecy, w między czasie polewając lekko malucha wodą. Delikatnie dłonią (można użyć również myjki lub gąbki) myjemy główkę, włoski, szyjkę, ramiona, brzuszek, pupę i nóżki dziecka. Wszystko to powinno odbywać się spokojnie, bez gwałtownych i pospiesznych ruchów, tak by zarówno dziecko jak i rodzic odczuwało z tego przyjemność. Jeśli obawiamy się zamoczenia wodą pępka, można na brzuszek położyć dziecku tetrową pieluszkę.

Krok piąty

Pielęgnacja ciała

Gdy udało się umyć całe ciało, wyciągamy maluszka i zawijamy w ręcznik. Delikatnie osuszamy ciałko ręcznikiem, ale nie pocieramy, by nie podrażniać delikatnej skóry. Pupę smarujemy maścią zapobiegającą odparzeniom i zakładamy pieluszkę. Jeśli zachodzi potrzeba, delikatnie wmasowujemy w ciało dziecka oliwkę lub balsam, zaczynając od twarzy (najlepszy będzie krem), następnie rączki, ramiona, brzuszek i nóżki. Nanoszenie oliwki czy balsamu może być połączone z delikatnym masażem, jednak należy dbać o to, by maluchowi nie było zimno. Jeśli dziecko ma włoski, można je delikatnie przeczesać specjalną szczotką z naturalnego włosia, a jeśli obawiamy się, że zmarznie, założyć na głowę bawełnianą czapeczkę.

Krok szósty

Pielęgnacja pępuszka i ubieranie

Jeśli pępek zamoczył się podczas kąpieli, nie należy się przejmować, wystarczy go dokładnie wytrzeć gazikiem. Następnie należy nanieść specjalny preparat osuszający i odkażający pępek: Octenisept lub spirytus i dokładnie osuszyć. Pępek noworodka nie powinien być przykryty pieluszką, najlepiej wybrać specjalne pieluszki dla noworodków lub zakładać pieluszkę, tak by nie dotykała pępka, ponieważ może go podrażniać. Więcej o pielęgnacji pępuszka. Po dokładnej pielęgnacji pępka należy dziecko ubrać i najlepiej przystawić do piersi lub podać butelkę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.