6 kroków, jak prawidłowo wykąpać noworodka

Dziecko zaraz po urodzeniu jest bardzo delikatne, więc trzeba się z nim obchodzić szczególnie ostrożnie. Świeżo upieczeni rodzice nieraz mają dylemat, jak na co dzień zajmować się takim maleństwem, by nie zrobić przy tym krzywdy. Jeszcze w szpitalu można podpatrzeć, jak położne kapią czy dbają o pępuszek noworodka, ale potem trzeba samodzielnie wykonywać te czynności w domu. Oczywiście są takie mamy, które już w szpitalu domagają się wyłącznej opieki nad maleństwem i doskonale sobie z tym radzą, jednak większość ma obawy. Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Krok pierwszy

Przygotowanie pomieszczenia i niezbędnych rzeczy

Two babies in bubble bathKąpiel noworodka powinna przebiegać spokojnie i bezstresowo, ponieważ maluszek szybko wyczuje nasze obawy. Najlepiej na samym początku przygotować odpowiednie akcesoria i mieć je pod ręką w razie potrzeby. Najlepiej zacząć od przygotowania wanienki (ew. specjalnego wiaderka), która powinna być przede wszystkim czysta i ustawiona na stabilnym podłożu. Przyda się również przewijak, na którym swobodnie rozbierzemy malca, a potem ubierzemy (choć są mamy które radzą sobie bez przewijaka). Pod ręką powinien również być miękki ręcznik (może być z kapturkiem), płyn do kąpieli (mydełko, emulsja itp), waciki kosmetyczne, gaziki jałowe, pieluszka tetrowa, miseczka z przegotowaną wodą, szczotka do włosów, maść przeciw odparzeniom, oliwka (ew. balsam, krem do twarzy). Przygotujmy również ubranko i pieluszkę.

Krok drugi

Przygotowanie pomieszczenia i wody

Idealnym pomieszczeniem do kąpieli jest łazienka, bo mamy dostęp do wody i potrzebne akcesoria pod ręką. Jednak równie dobrze można wykąpać maleństwo w pokoju lub kuchni. Pamiętać należy jednak, że w pomieszczeniu powinno być ciepło, około 25 stopni. Ważna jest również temperatura wody: najlepiej około 36-37 stopni. Można ją zmierzyć specjalnym termometrem lub zamaczając łokieć. Wody w wanience nie powinno być zbyt wiele, by nie zamoczyć pępka. Jeśli obawiamy się, że maluszek nam się nie ześlizgnie, można na dno wanienki rozłożyć tetrową pieluszkę, specjalna gąbkę lub wkładkę do wanny plastikową.

Krok trzeci

Oczyszczanie twarzy

Zanim zaczniemy kąpać noworodka w wannie, warto najpierw oczyścić jego twarz. Zwilżonym w przegotowanej wodzie (letnia) wacikiem przemywamy oczy, zaczynając od skroni i przecieramy suchym. Podobnie postępujemy z noskiem, delikatnie przecieramy zwilżonym wacikiem, następnie suchym, nie należy czyścić noska patyczkami, jeśli zajdzie potrzeba, można oczyścić jego wnętrze aspiratorem lub gruszką. Następnie zwilżonym wacikiem przecieramy zewnętrzną część uszu i wycieramy suchym. Jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub  naparze rumianku przecieramy lekko dziąsła dziecka. Pozostałą część twarzy oczyszczamy wilgotnym wacikiem i przecieramy suchym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.