Dziecko zaraz po urodzeniu jest bardzo delikatne, więc trzeba się z nim obchodzić szczególnie ostrożnie. Świeżo upieczeni rodzice nieraz mają dylemat, jak na co dzień zajmować się takim maleństwem, by nie zrobić przy tym krzywdy. Jeszcze w szpitalu można podpatrzeć, jak położne kapią czy dbają o pępuszek noworodka, ale potem trzeba samodzielnie wykonywać te czynności w domu. Oczywiście są takie mamy, które już w szpitalu domagają się wyłącznej opieki nad maleństwem i doskonale sobie z tym radzą, jednak większość ma obawy. Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?
Krok pierwszy
Przygotowanie pomieszczenia i niezbędnych rzeczy
Kąpiel noworodka powinna przebiegać spokojnie i bezstresowo, ponieważ maluszek szybko wyczuje nasze obawy. Najlepiej na samym początku przygotować odpowiednie akcesoria i mieć je pod ręką w razie potrzeby. Najlepiej zacząć od przygotowania wanienki (ew. specjalnego wiaderka), która powinna być przede wszystkim czysta i ustawiona na stabilnym podłożu. Przyda się również przewijak, na którym swobodnie rozbierzemy malca, a potem ubierzemy (choć są mamy które radzą sobie bez przewijaka). Pod ręką powinien również być miękki ręcznik (może być z kapturkiem), płyn do kąpieli (mydełko, emulsja itp), waciki kosmetyczne, gaziki jałowe, pieluszka tetrowa, miseczka z przegotowaną wodą, szczotka do włosów, maść przeciw odparzeniom, oliwka (ew. balsam, krem do twarzy). Przygotujmy również ubranko i pieluszkę.
Krok drugi
Przygotowanie pomieszczenia i wody
Idealnym pomieszczeniem do kąpieli jest łazienka, bo mamy dostęp do wody i potrzebne akcesoria pod ręką. Jednak równie dobrze można wykąpać maleństwo w pokoju lub kuchni. Pamiętać należy jednak, że w pomieszczeniu powinno być ciepło, około 25 stopni. Ważna jest również temperatura wody: najlepiej około 36-37 stopni. Można ją zmierzyć specjalnym termometrem lub zamaczając łokieć. Wody w wanience nie powinno być zbyt wiele, by nie zamoczyć pępka. Jeśli obawiamy się, że maluszek nam się nie ześlizgnie, można na dno wanienki rozłożyć tetrową pieluszkę, specjalna gąbkę lub wkładkę do wanny plastikową.
Krok trzeci
Oczyszczanie twarzy
Zanim zaczniemy kąpać noworodka w wannie, warto najpierw oczyścić jego twarz. Zwilżonym w przegotowanej wodzie (letnia) wacikiem przemywamy oczy, zaczynając od skroni i przecieramy suchym. Podobnie postępujemy z noskiem, delikatnie przecieramy zwilżonym wacikiem, następnie suchym, nie należy czyścić noska patyczkami, jeśli zajdzie potrzeba, można oczyścić jego wnętrze aspiratorem lub gruszką. Następnie zwilżonym wacikiem przecieramy zewnętrzną część uszu i wycieramy suchym. Jałowym gazikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie lub naparze rumianku przecieramy lekko dziąsła dziecka. Pozostałą część twarzy oczyszczamy wilgotnym wacikiem i przecieramy suchym.
Komentarze