„50/50. Przewodnik dla pracujących rodziców…”

Jak pogodzić wychowanie dzieci z wykonywaniem pracy zarobkowej?

Nie jest to proste. Szczególnie jeśli dwie osoby pracują na pełen etat, są ambitne i chcą się rozwijać, zdobywając szczeble kariery zawodowej. Naturalne stają się pytania: czy to jest odpowiedni czas, żeby odpuścić, zwolnić, a może całkowicie zrezygnować z pracy? Tuż za nimi rodzą się dylematy i myślenie w kategorii, dziecko jest najważniejsze, muszę wybrać: to albo to, przecież nie można mieć wszystkiego, jak mam być dobrą matką i pracownikiem roku? Nikomu to się nie udaje.

Wielu młodych rodziców żyje pod presją i z ciągłym poczuciem winy, zadręczają się myśleniem, że wychodząc do pracy, zaniedbują dzieci, albo gdy zostają w domu, że stają się „bezużyteczni” i że nie tak miało wyglądać ich życie. Wpadają w pułapkę wysokich wymagań i przekonania, że musi być idealnie.

Sharon Meers i Joanna Strober są zdania, że nie trzeba wybierać między rodzicielstwem a pracą zawodową i podejmować trudnych decyzji, rezygnując z marzeń o karierze po przyjściu na świat dziecka. Przekonują, że najtrudniejsze są pierwsze lata życia dziecka, ale nawet ten czas można dobrze zorganizować. Kluczem do sukcesu ma być dzielenie się obowiązkami pół na pół z dążeniem do traktowania obu rodziców jak równie ważnych i tak samo odpowiedzialnych za dzieci i za zapewnienie bezpieczeństwa finansowego. Swoją wiedzę na ten temat autorki czerpią nie z funkcjonowania rynku polskiego, co jest niewątpliwie wadą tej publikacji, ale z doświadczeń amerykańskich. Dlatego poradnik ten z jednej strony jest bardzo pomocny, ale z drugiej…chyba nieco odrealniony…

Fakty, dane, liczby

„50/50”  to książka, która jest pełna faktów, liczb, wyników badań. To jej największa zaleta.

Gdy się z nią zapoznawałam, byłam szczerze zaskoczona, że tak wiele można napisać o pracy zawodowej rodziców i jej znaczeniu w codziennym życiu.

Autorki, posiłkując się ustaleniami badaczy na całym świecie, udowadniają, że równy podział obowiązków między matką i ojcem dziecka ma wiele korzyści: wzmacnia związek, czyni go bardziej satysfakcjonującym, sprawia, że dwie osoby dorosłe mają większe poczucie bezpieczeństwa (dwa źródła dochodów), a dzieci zyskują zaangażowaną mamę i tatę. Młoda mama ma poczucie, że nie tylko ona potrafi się zająć dzieckiem, a młody tata nie odczuwa tak dużej presji, by być pracownikiem roku, bo ma świadomość, że istnieje drugie źródło dochodu. Obserwowanie, jak rodzice dzielą się obowiązkami, w jaki sposób się wspierają i jak ich życie zawodowe wpływa na codzienność korzystnie oddziałuje na dzieci, uczy je w najlepszy możliwy sposób, że model partnerski po prostu sprawdza się.

50-50-przewodnik-dla-pracujacych-rodzicow-jak-wspolnie-zlapac-balans-miedzy-praca-a-rodzina-b-iext31813758

Na jakie problemy może napotkać pracująca mama?

To, co cenne w tej książce to również obszerne opisanie ewentualnych problemów, z jakimi musi mierzyć się pracująca mama i jednocześnie jej partner – ojciec dziecka. Autorki na przykładzie własnym i setek par, z którymi rozmawiały w trakcie pracy nad poradnikiem, pokazują, z jakimi wyzwaniami muszą się liczyć pracujący rodzice, tłumaczą, że nie zawsze jest łatwo, że naturalny jest stres, uczucie wyczerpania, a jednocześnie, jak potrzebna jest świadomość tego, po co się to robi i co można zyskać, wybierając właśnie tę drogę. Autorki rozprawiają się z mitami, wyjaśniają, na czym polega rodzicielskie poczucie winy, co robić, gdy nie wszystko idzie po naszej myśli. Informują, że czasami droga może być dłuższa, ale i tak uda się dotrzeć do celu, o ile równie zaangażowany będzie ojciec, jak i matka dziecka i oboje będą dla siebie wsparciem.

Nie jest to poradnik, który rozwiąże każdy rodzicielski dylemat. A sam fakt, że napisały go Amerykanki czyni go bardzo optymistycznym, co niestety nie znaczy idealnym. Można się zgadzać z przedstawionymi tezami lub pozostać sceptycznym, przekonując, że proponowane rozwiązania w polskiej rzeczywistości mogą okazać się nieskuteczne. Koniec końców każdy musi podjąć dobrą dla siebie decyzję, która będzie cenna nie tylko na chwilę, ale okaże się odpowiednia w dłuższej perspektywie czasowej, po to by niczego nie żałować i mieć poczucie satysfakcji na każdym polu. I ta publikacja może w tym pomóc: ułatwiając odnalezienie się pracującym rodzicom w nowej trudnej sytuacji życiowej.

Dziękujemy wydawnictwu Mamania za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego książki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.