5 sposobów na zaparcia u niemowlaka

Zaparcia u niemowlaka są bolesne. Dziecko się pręży, płacze, bo nie może zrobić kupki. Ta jest bowiem twarda i spora. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy maluch wypróżnia się 2 razy w tygodniu lub rzadziej. Czy jest na to sposób?

Czy to na pewno zaparcia u niemowlaka?

Małe dzieci często podczas wypróżniania wydają dziwne dźwięki, robią grymasy, czy się prężą. O ile kupka jest miękka, pojawia się codziennie, co drugi, czy trzeci dzień – nie ma powodu do zmartwień. O zaparciach mówimy wtedy, kiedy stolce są twarde, wypróżnianiu towarzyszy ból i kupka pojawia się dwa razy w tygodniu lub rzadziej.

Każde dziecko ma indywidualny rytm wypróżnień

Rozważając temat zaparć, warto uzmysłowić sobie, że częstotliwość wypróżnień to bardzo indywidualna sprawa. Zdrowe dzieci mogą robić kupkę nawet trzy razy dziennie lub dużo rzadziej – raz w tygodniu. To, czy będziemy mówić o zaparciach, uzależnione jest od tego, jak wygląda stolec i czy pojawia się ból podczas jego oddawania.

Dlaczego niemowlę ma zaparcia?

Zaparcia u niemowlaka to temat, którego nie wolno bagatelizować. Choć jest dość powszechny, to może mieć poważne przyczyny takie, jak alergie czy nietolerancje pokarmowe. Z innych, rzadziej występujących warto wymienić mukowiscydozę, niedoczynność tarczycy. Najczęściej jednak powód jest banalny – nieprawidłowości w diecie, szczególnie dieta uboga w błonnik.

Jeśli dziecko cierpi na zaparcia, bardzo istotne jest sprawdzenie, czy prawidłowo przybiera na wadze i rośnie. W tym pomocne są siatki centylowe.

zaparcia u niemowlaka

5 sposobów na zaparcia u niemowlaka

W przypadku niemowląt karmionych piersią, u których dieta nie została jeszcze rozszerzona, zazwyczaj zaparcia nie występują. Jeśli jednak są one obecne, na swój jadłospis powinna zwrócić uwagę mama karmiąca. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, sprawdza się zwiększenie ilości wody, czyli podawanie częściej wody maluszkowi. Gdy dieta jest już rozszerzona, mamy zdecydowanie większe możliwości w walce z zaparciami.

  • zwiększ ilość wody w diecie dziecka
  • włącz w dietę dziecka dodatkową porcję soku 100%, najlepiej jabłkowego,
  • zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie,
  • ogranicz produkty, które sprzyjają zaparcia – biały chleb, produkty mączne, cukier, tłuste produkty, biszkopty, słodycze,
  • zadbaj o to, by dziecko jadło spokojnie, pomału, nie łapczywie – szybkie jedzenie może sprzyjać zaparciom.

Kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza?

Jeśli dziecko cierpi nie tylko z powodu zaparć, ale również ma gorączkę, wymiotuje, wyraźnie słabo się czuje, wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza. Naszą czujność powinny wzbudzić również chudnięcie, bladość skóry, czy osłabiona odporność.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.