5 poważnych błędów rodziców małych dzieci. Stomatolodzy mówią: zmieńcie TO

Około szóstego miesiąca życia u niemowlaka pojawiają się pierwsze zęby. Około trzeciego roku życia dziecko ma pełne uzębienie mleczne. Proces wypadania mleczaków rozpoczyna się zazwyczaj w szóstym roku życia, kiedy pojawiają się pierwsze zęby stałe. Ostatnie zęby mleczne utrzymują się najczęściej do około dwunastego roku życia. Innymi słowy przez około sześć lat dziecko ma uzębienie mieszane. To najważniejszy argument stanowiący o potrzebie dbania o mleczaki i ochronie ich przed próchnicą, która bardzo szybko przechodzi na zęby stałe.

Niestety jako rodzice popełniamy sporo błędów w zakresie higieny jamy ustnej małego dziecka. Oto najpoważniejsze.

Nie dbamy o bezzębne dziąsła niemowlaka

To pierwszy błąd popełniany przez rodziców, którzy wychodzą z założenia, że skoro zębów jeszcze nie widać, to nie musimy o nie dbać. Tymczasem już niemowlę powinno mieć oczyszczane dziąsła przy użyciu gazika nasączonego w przegotowanej wodzie lub w roztworze rumianku.

Nie nadzorujemy mycia zębów przez dziecko

Stomatolodzy są zdania, że dziecko do 7 a nawet 11 roku życia (!) powinno być nadzorowane podczas mycia zębów. Należy sprawdzać, jak radzi sobie z tym zadaniem. Innymi słowy – rodzic ma obserwować, jak dziecko szczotkuje zęby i na koniec powinien wyszczotkować  je -dbając o to, by zęby były czyste. W przypadku siedmiolatka jest to dla nas do wyobrażenia, ale u 11latka już nie do końca. Jak sądzicie?

Dzieci w wieku przedszkolnym do 6 roku życia powinny myć zęby samodzielnie, po czym każdorazowo rodzic powinien przejąc szczoteczkę i wyszczotkować zęby dzieciom. To ważne, bo według dentystów dzieci przedszkolne nie są jeszcze gotowe na w 100% samodzielne oczyszczanie zębów. Jeśli nie korzystają z dodatkowych akcesoriów, typu klepsydra, czy specjalne odmierzacze czasu – świetlne lub dźwiękowe w szczoteczce – nie potrafią ocenić, czy myją zęby wystarczająco długo. Dlatego zostawione same sobie zazwyczaj szczotkują zbyt krótko i zbyt pobieżnie. Poza tym często bardzo szybko wypluwają pastę, nie oczyszczając nią dalszych zębów.

Nie oczyszczamy języka i policzków

Na błonach śluzowych jamy ustnej osiedla się wiele bakterii. Szczególnie dużo znajdziemy ich na pokrytym brodawkami języku. Dlatego ważne jest, by u starszych dzieci (powyżej 4-5 roku życia) zadbały o odpowiednie oczyszczanie tych obszarów. U młodszych dzieci może być to trudne, ze względu na odruch wymiotny.

Stomatolodzy zalecają wybieranie szczoteczek wyposażonych w miękką stronę do czyszczenia języka i błon śluzowych. Poza tym dzieci powyżej 5 roku życia można zachęcać do używania nici dentystycznych. Jest to szczególnie ważne po wyrżnięciu się pierwszego trzonowca stałego – „szóstki”. Należy w szczególny sposób zadbać o przestrzeń między pierwszym zębem trzonowym stałym a piątką mleczakiem.

Warto wyposażyć się również w płyny do płukania ust.

Myjemy zęby od razu po owocach

Jeśli dziecko jadło owoce lub piło sok owocowy, należy odczekać około 30 minut od posiłku, by ślina zobojętniła kwaśne środowisko w jamie ustnej. Umycie zębów od razu może niekorzystnie wpłynąć na szkliwo zębów, o czym rzadko się pamięta…

Podajemy mnóstwo słodyczy

Słodkie płatki na śniadanie, dżemy, kremy kanapkowe, słodzona herbata, kolorowe napoje, soczki, a do tego żelki, lizaki i wiele wiele innych. Polskie dzieci jedzą mnóstwo słodyczy. Mimo wielu akcji dotyczących szkodliwości nadmiaru cukru, w Polsce nie upowszechnił się zwyczaj podawania słodkości raz w tygodniu, tak jak to jest w innych krajach Europy, na przykład Szwecji czy Holandii.

Polskie dzieci jedzą zatrważającą ilość cukru, która ma niekorzystny wpływ na stan zębów. Ograniczenie słodyczy w codziennej diecie pozwala na realne wzmocnienie zębów. Warto podawać dziecku marchewkę, jabłko, zdrowe twarde przekąski, które korzystnie wpływają na stan jamy ustnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Kinia Kinia

    dobrze wiedzieć….czas na zmiany ;)

Polecane tematy