40 tydzień ciąży

40 tydzień

Gratulacje! Dotrwałaś do punktu oficjalnie uznawanego za koniec ciąży!

Tylko 5% dzieci przychodzi o czasie. Mimo że według wyliczeń ciąża się już skończyła, być może na poród będziesz musiała poczekać jeszcze dwa tygodnie (przeczytaj ciąża po terminie). Najprawdopodobniej będą to najdłuższe tygodnie w Twoim dotychczasowym życiu. Jednak spokojnie – oczekiwanie się opłaci. Trzymamy kciuki za szybki i łatwy poró!

Dziecko

Dziecko jest już całkiem donoszone.

Średnia waga malucha w 40 tygodniu wynosi 3300 gramów, obwód w talii jest równy 34 cm, a długość stópki wynosi 8 cm.

Niemowlę może ważyć jednak od 2710 do 4080 gramów i mieć o 48 do 57 cm długości. Oczywiście na tym etapie rodzą się też mniejsze i większe dzieci, które są całkowicie zdrowe.

Na głowie dziecka znajdują się włosy o długości około 2-4 cm. Ze względu na rozmiary malucha, któremu może robić się ciasno w macicy, ruchy dziecka mogą już nie być tak dobrze wyczuwalne. Mogą stać się mniej energiczne i bardziej powolne. Z drugiej strony powinny być równie częste.

Rytm snu i czuwania dziecka wydłuża się do około 60 minut naprzemiennego odpoczynku i poruszania się.

Kobieta

Choć w 40 tygodniu ciąży mija w przypadku większości kobiet 266 dni od zapłodnienia/280 dni od daty ostatniej miesiączki jest niewiele dzieci, które rodzą się dokładnie w terminie. Maluchy osiągają końcową dojrzałość w nieco innym tempie, stąd oczekiwana data porodu może się różnić od daty rzeczywistej. Każdy maluch wysyła sam sygnał, kiedy jest już gotowy do przyjścia na świat.
Za poród o czasie uważa się ten odbywający się po 37 tygodniu ciąży, a przed 42 tygodniem.

Na około 3 tygodnie przed porodem macica przygotowuje się do skurczów. To czas, kiedy szyjka staje się bardziej miękka i jest cieńsza. Dzięki temu może zostać otwarta i poród staje się możliwy. Gdy macica jest już w pełni gotowa do porodu, rozpoczynają się regularne skurcze porodowe.

O terminie porodu decyduje dziecko. To ono wysyła sygnał do Twojego organizmu, mówiący, że to „już”!

O czym warto pamiętać?

Już wkrótce może dzisiaj, może za kilka dni urodzisz dziecko. To będzie na pewno niesamowite przeżycie. Być może takie, jak sobie wyobrażałaś albo wręcz przeciwnie. Przygotuj się na to, ze wiele może Cię zaskoczyć (przeczytaj więcej)

Gdy akcja już się zacznie, porodu nic nie zatrzyma. To żywioł, który sam pokieruje Twoim ciałem, myślami, a nawet językiem, rozwiązując go, uwalniając gardło i znajdujące się w Tobie emocje. Przeczytaj: krzyk w trakcie porodu.

Nie przejmuj się, jeśli poród nie nastąpi w dniu terminu. Czasami na ten szczególny dzień trzeba poczekać. To trudne, ale bądź cierpliwa, wsłuchaj się w siebie i gdy przyjdzie odpowiedni czas, daj się ponieść żywiołowi. Twoje ciało będzie wiedziało, co robić. Poza tym około połowy wszystkich ciąż trwa dłużej niż 40 tygodni…

Czas oczekiwania wykorzystaj na odpoczynek, zaległą lekturę oraz zbieranie informacji na temat tego, co Cię czeka. Przemyśl dobrze również kwestię znieczulenia zewnątrzoponowego.

Tuż po porodzie możesz zauważyć, że dziecko przybiera pozycję embrionalną i śpi na boczku. Nie martw się, jest to całkiem naturalne i jest sygnałem mocy przyzwyczajenia. Maluch jeszcze nie wie, że teraz ma większą swobodę ruchów, a gdy o tym się przekonuje często jest przerażony, dlatego tak często sprawdza się ciasne zawijanie maluchów w kocyk.

Z pamiętnika mamy

Wszystko odbyło się punktualnie, co znaczy, że należę do 5% mam, które rodzą w dniu wyznaczonego przez lekarza terminu. Pozwólcie, że nie będę pisać o tym, jak boli, ale o tym, że gdy Maluszek ląduje na klatce piersiowej, jest wspaniale, że chce się płakać i śmiać zarazem.

Oprócz tego, że pojawia się duma, radość, ulga i wdzięczność, typowe są także przemęczenie, niekompetencja i całkowity paraliż, z którym naprawdę ciężko samemu się uporać. Dobrze, żeby mieć przy sobie bliską, wspierającą osobą, która pomoże odnaleźć się w nowej roli…

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. asiula asiula

  No to jest czterdziesty tydzień ciąży. nie mogę się doczekać, kiedy w końcu zobaczę moją córeczkę! jednak boję się cholernie. mam nadzieję, że nie będzie aż tak trudno…

 2. Kasia Kasia

  jest urodzona 3 dni przed terminem :) 3415g

 3. Iza Iza

  Nie mogę uwierzyć że ta przygoda niedługo się konczy. Byłam z To a cała ciąże, nie mogłam się doczekać kolejnych wpisów na blogu. Niedługo będę mama i sama doświadcze tych emocji, bólu i radości. Dziękuję za te 40 tygodni. Jesteście świetni.

  • sosrodzice sosrodzice

   Izo, dziękujemy bardzo za piękny komentarz :)

 4. ML ML

  jestem już w 40-tym tyg. ciąży i każdy kolejny i kolejny tydzień spędzałam u Was. Jesteście świetni, super opisy, które dają pełen obraz ciąży i przygotowują do bycia rodzicem. Im bliżej końca tym coraz bardziej chce się już zostać mamą. Pozdrawiam i dzięki że jesteście…