4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży

Od momentu zagnieżdżenia zarodka w macicy liczy się właściwy czas ciąży!

Do tego ważnego wydarzenia dochodzi właśnie w czwartym tygodniu ciąży. Już teraz wykonując test z krwi, możesz otrzymać jednoznaczną odpowiedź, czy jesteś w ciąży. Domowe testy mogą dać fałszywy negatywny wynik. Na ich wykonanie musisz poczekać jeszcze kilka dni.

Dziecko: czwarty tydzień ciąży

Powstała w wyniku zapłodnienia zygota błyskawicznie się dzieli i wędruje w kierunku macicy. W czwartym tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy może być dostrzeżony gołym okiem. Ma około 3 milimetry.  Zarodek rozwija się w pęcherzyku wypełnionym płynem. Osiem dni po zapłodnieniu nowe życie liczy około 200 komórek, które zaczynają się specjalizować w funkcjach, jakie będą pełnić. Komórki rozdzielają się na trzy warstwy, z których powstają najważniejsze organy.

Z najbardziej zewnętrznej (endodermy) wykształcają się płuca, wątroba i jelita. Z warstwy środkowej (mezodermy) powstają kości i mięśnie, serce i naczynia krwionośne, natomiast z najbardziej zewnętrznej (ektodermy) organizm buduje układ nerwowy, mózg, skórę, włosy i soczewki gałek ocznych.

Pod koniec tego tygodnia zarodek ma już zaczątki mózgu i oczu.

Kobieta: czwarty tydzień ciąży

Kobieta może odczuwać już pierwsze symptomy ciąży. Najczęściej są nimi rozdrażnienie, bolesność piersi, zmęczenie. Niestety większość z nich może być łatwo pomylona z objawami napięcia miesiączkowego.

O czym warto pamiętać?

Na test ciążowy wykonywany w domu trochę za szybko. Poczekaj jeszcze tydzień, by zobaczyć swój upragniony wynik.

Nie możesz się doczekać? W takim razie wybierz się na badanie krwi. To na tym etapie da Ci jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy jesteś w ciąży. Czasami warto iść do laboratorium i skończyć z tą niepewnością.

Z pamiętnika mamy

Spóźnia mi się okres. Jeszcze nic, a ja wciąż biegam do toalety. Nie, na szczęście nie wymiotuję, ale zatrzymuje się nad muszlą z uporczywymi mdłościami. Mimo że nie wymiotuję, czuje się fatalnie. Jak się do tego przygotować? Niestety chyba się nie da.

Dla mnie niebezpieczna jest teraz nawet..potrawa z kurczaka. Mięso, które z chęcią zawsze jadłam, teraz wywołujeiStock_000016515599XSmall u mnie mdłości do potęgi. Myśl o włożeniu do ust kawałka z gulaszu, z sałatki, czy smażonego mięsa powoduje dreszcz. Przy obiedzie po pierwszym gryzie, pytam Męża, „czy to mięso jest zepsute?”.

Zarodek, którego istnienie coraz śmielej dopuszczam do swojej myśli, coraz lepiej zagrzebuje się w ściany macicy. Z każdym dniem zwiększa swoje rozmiary. Nadal jest jednak bardzo maleńki. Pod koniec tego tygodnia mierzy jedynie 1/5 milimetra. Nie ma możliwości zobaczenia go bez sporego powiększenia!

To nieprawdopodobne, że już teraz nasze dziecko ma zaprogramowany wygląd, płeć, kolor oczu, włosów, a nawet temperament. Fascynujące, że w tych kilku komórkach wszystko się pomieściło : taki potężny zbiór informacji!

Z pamiętnika taty

Nie mogę wytrzymać tego ciągłego wróżbiarstwa. Ona chodzi i mówi, że jest w ciąży, a ja milczę. Bo co mam powiedzieć? Że nie wierzę w tak rozumianą intuicję? Choć coś jest chyba na rzeczy, bo…Ona ciągle sapie. Tak głośnie oddycha, że kilka razy zmusiłem ją, żeby przestała szorować lustro, czy zlew i obiecałem posprzątać po powrocie z pracy. Oczywiście zrobiłem to dopiero wtedy, kiedy mi przypomniała.

Żyjemy jak na huśtawce. Raz czule głaszcze się po brzuchu, za chwilę robi mi awanturę o nic…A to dopiero początek… Dwa dni temu przyszła do mnie ze łzami w oczach, bo pokłóciła się z mamą przez telefon.

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Asia Asia

    oj jeśli chodzi o mnie to akurat na kurczaka i różnego rodzaju mięso miałam ogromną ochotę:P ale prawda sapałam jak pies po wybiegu:P hahahahha mąż wciąż się pytał czy coś mi jest:P a o humorkach już nic nie wspomnę….:P

  2. asia asia

    witam okres mialam 08.06… Kochalam sie z mezem 18-i 20 .06… czy jest jakas szansa poczecia.. zaznaczam ze moje cykle sa 24-25 dniowe.. teraz czekam na miesiaczke… ktora sie ma pojawic albo dzis albo jutro… od paru dni bola mnie strasznie piersi.. jestem senna.. i taka „Nie do zycia”…bol glowy i zawroty… typowych objawow bolu podbrzusza nie mam.. wczoraj jedynie troche ale delikatne. czy to juz objawy ciazy??? czy mozna juz zrobic test czy sie wstrzymac

    Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/sluz-przed-okresem/?replytocom=53349#respond