4 – miesięczne dziecko. Co umie i czym Cię zaskoczy?

4 – miesięczne dziecko to w poniższym wpisie dziecko, które ukończyło czwarty miesiąc życia, innymi słowy jest w piątym miesiącu życia. To ważne rozróżnienie. Ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecka naprawdę sporo się dzieje i każdy dzień, a tym bardziej tydzień przynosi spore zmiany.

4 – miesięczne dziecko. Dużo powodów do radości

Tak zwany czwarty trymestr ciąży się skończył. Twoje dziecko nie jest już noworodkiem. Maluch skończył 16 tygodni, a to naprawdę sporo zmienia w jego wyglądzie i zachowaniu. W porównaniu do maluszka, jakim Twój niemowlak był jeszcze nie tak dawno – to teraz masz do czynienia już z dużo większym dzieckiem.

Widzisz to po ubrankach, które jakimś dziwnym trafem się kurczą. Oczywiście to nie wina pralki, ale zasługa tego, że dziecko rośnie. Jednak największe zmiany możesz zauważyć w zachowaniu. Po tygodniach, czasami trudnych i mocno wymagających, już całkiem dobrze się rozumieciez maluszkiem. Jesteś w stanie na pierwszy rzut oka dostrzec, czego dziecko chce. Choć nadal malec Cię zaskakuje – bywają momenty, kiedy trudno się uspokaja, marudzi, nie wiadomo dlaczego (być może to ząbkowanie) – to już jest dużo prościej.

Przywykłaś do nowej roli. Dziecko wyrosło z kolek, ulewania, częściej się uśmiecha, gaworzy i szuka z Tobą kontaktu.

 • Twoje dziecko jest gotowe na zabawy, rozmowy, śpiewy.
 • Żywo reaguje na każdą możliwą interakcję z Twojej strony.
 • Lubi kontakty z innymi osobami.
 • Śmieje się i wpatruje w Ciebie wielkimi ciekawymi oczami.

4 - miesięczne dziecko

Ile śpi 4 – miesięczne dziecko?

Większość niemowlaków, które ukończyło czwarty miesiąc życia przesypia 12-15 godzin w nocy, budząc się 2-3 razy na mleko. Jeśli maluszek budzi się częściej, powód jest najczęściej inny. Zazwyczaj chodzi o potrzebę bliskości rodzica. Utulenie, obecność działają wtedy cuda.

Maluszek śpi także w dzień, ucinając sobie kilka drzemek – przesypia od 3 do 5 godzin w dzień. Najczęściej są to dwie lub trzy drzemki.

Ile je 4 – miesięczne dziecko?

Dziecko karmione piersią powinno jeść na żądanie. Mleko mamy to nie tylko dla maluszka posiłek, ale także picie.

Maluszek karmiony butelką potrzebuje zazwyczaj od 4 do 6 posiłków. Każdy posiłek powinien zawierać około 150 ml mleka. W piątym miesiąca życia wprowadzamy też pierwsze posiłki uzupełniające, które powinny stanowić dopełnienie diety mlecznej. Niemowlę nie potrzebuje więcej niż łyżki stołowej pokarmu podawanego dwa razy dziennie. Oczywiście z czasem ilość posiłków stałych będzie się zwiększać. Jednak na początek posiłki stałe są tylko dodatkiem, mają stanowić urozmaicenie, formę ćwiczeń dla układu pokarmowego, a nie podstawę żywienia.

W przypadku dzieci karmionych piersią pierwsze pokarmy stałe zaleca się wprowadzać, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Po tym czasie mleko mamy nadal powinno być ważnym pokarmem dla dziecka, a nowe pokarmy powinny być pomału wprowadzane do jadłospisu.

Odkrycia dziecka czteromiesięcznego

Czy wiesz, że dziecko mające cztery miesiące:

 • odkrywa różnice między kolorami – czerwonym i zielonym,
 • dostrzega głębie,
 • trzyma stabilnie głowę,
 • może umieć unosić się na ramionach,
 • niektóre niemowlaki przewracają się samodzielnie z pleców na brzuszek,
 • inne już zaczynają pełzać (choć większość potrafi się w ten sposób poruszać miesiąc później),
 • maluszek bawi się swoimi paluszkami – u rąk i u stóp,
 • uśmiecha się spontanicznie,
 • rozpoznaje znajome osoby,
 • kopiuje mimikę otaczających osób,
 • gaworzy z ekspresją, wydaje różne dźwięki,
 • płacze na różne sposoby, informując o zmęczeniu, głodzie, potrzebie towarzystwa, itd.
 • sięga po zabawki,
 • wodzi oczami za czymś interesującym.

Ile waży i mierzy czteromiesięczne dziecko?

Dziecko, które ukończyło czwarty miesiąc życia waży od 4,5 kilograma do 9 kilogramów (dziewczynki) oraz 5 kilogramów do 12 kilogramów (chłopcy). Średnio czteromiesięczne dziecko waży 7-8 kilogramów. Zakres wagowy jest bardzo szeroki – waga dziecka zależy od tego, ile maluszek ważył w trakcie porodu, od diety, a także od tempa wzrostu uwarunkowanego genetycznie.

Spore różnice mogą dotyczyć wzrostu. Zazwyczaj dzieci w tym wieku mierzą od 60 cm do 70 cm.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Ma swój wzorzec wzrostu, dlatego jeśli masz wątpliwości, czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo, skonsultuj się ze specjalistą. I zaufaj specjaliście! Wszystkie przedstawiane normy mają charakter orientacyjny i nie powinny być traktowane jako jedyne właściwe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*