4 – miesięczne dziecko to w poniższym wpisie dziecko, które ukończyło czwarty miesiąc życia, innymi słowy jest w piątym miesiącu życia. To ważne rozróżnienie. Ponieważ w pierwszych miesiącach życia dziecka naprawdę sporo się dzieje i każdy dzień, a tym bardziej tydzień przynosi spore zmiany.
4 – miesięczne dziecko. Dużo powodów do radości
Tak zwany czwarty trymestr ciąży się skończył. Twoje dziecko nie jest już noworodkiem. Maluch skończył 16 tygodni, a to naprawdę sporo zmienia w jego wyglądzie i zachowaniu. W porównaniu do maluszka, jakim Twój niemowlak był jeszcze nie tak dawno – to teraz masz do czynienia już z dużo większym dzieckiem.
Widzisz to po ubrankach, które jakimś dziwnym trafem się kurczą. Oczywiście to nie wina pralki, ale zasługa tego, że dziecko rośnie. Jednak największe zmiany możesz zauważyć w zachowaniu. Po tygodniach, czasami trudnych i mocno wymagających, już całkiem dobrze się rozumieciez maluszkiem. Jesteś w stanie na pierwszy rzut oka dostrzec, czego dziecko chce. Choć nadal malec Cię zaskakuje – bywają momenty, kiedy trudno się uspokaja, marudzi, nie wiadomo dlaczego (być może to ząbkowanie) – to już jest dużo prościej.
Przywykłaś do nowej roli. Dziecko wyrosło z kolek, ulewania, częściej się uśmiecha, gaworzy i szuka z Tobą kontaktu.
- Twoje dziecko jest gotowe na zabawy, rozmowy, śpiewy.
- Żywo reaguje na każdą możliwą interakcję z Twojej strony.
- Lubi kontakty z innymi osobami.
- Śmieje się i wpatruje w Ciebie wielkimi ciekawymi oczami.
Ile śpi 4 – miesięczne dziecko?
Większość niemowlaków, które ukończyło czwarty miesiąc życia przesypia 12-15 godzin w nocy, budząc się 2-3 razy na mleko. Jeśli maluszek budzi się częściej, powód jest najczęściej inny. Zazwyczaj chodzi o potrzebę bliskości rodzica. Utulenie, obecność działają wtedy cuda.
Maluszek śpi także w dzień, ucinając sobie kilka drzemek – przesypia od 3 do 5 godzin w dzień. Najczęściej są to dwie lub trzy drzemki.
Ile je 4 – miesięczne dziecko?
Dziecko karmione piersią powinno jeść na żądanie. Mleko mamy to nie tylko dla maluszka posiłek, ale także picie.
Maluszek karmiony butelką potrzebuje zazwyczaj od 4 do 6 posiłków. Każdy posiłek powinien zawierać około 150 ml mleka. W piątym miesiąca życia wprowadzamy też pierwsze posiłki uzupełniające, które powinny stanowić dopełnienie diety mlecznej. Niemowlę nie potrzebuje więcej niż łyżki stołowej pokarmu podawanego dwa razy dziennie. Oczywiście z czasem ilość posiłków stałych będzie się zwiększać. Jednak na początek posiłki stałe są tylko dodatkiem, mają stanowić urozmaicenie, formę ćwiczeń dla układu pokarmowego, a nie podstawę żywienia.
W przypadku dzieci karmionych piersią pierwsze pokarmy stałe zaleca się wprowadzać, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Po tym czasie mleko mamy nadal powinno być ważnym pokarmem dla dziecka, a nowe pokarmy powinny być pomału wprowadzane do jadłospisu.
Odkrycia dziecka czteromiesięcznego
Czy wiesz, że dziecko mające cztery miesiące:
- odkrywa różnice między kolorami – czerwonym i zielonym,
- dostrzega głębie,
- trzyma stabilnie głowę,
- może umieć unosić się na ramionach,
- niektóre niemowlaki przewracają się samodzielnie z pleców na brzuszek,
- inne już zaczynają pełzać (choć większość potrafi się w ten sposób poruszać miesiąc później),
- maluszek bawi się swoimi paluszkami – u rąk i u stóp,
- uśmiecha się spontanicznie,
- rozpoznaje znajome osoby,
- kopiuje mimikę otaczających osób,
- gaworzy z ekspresją, wydaje różne dźwięki,
- płacze na różne sposoby, informując o zmęczeniu, głodzie, potrzebie towarzystwa, itd.
- sięga po zabawki,
- wodzi oczami za czymś interesującym.
Ile waży i mierzy czteromiesięczne dziecko?
Dziecko, które ukończyło czwarty miesiąc życia waży od 4,5 kilograma do 9 kilogramów (dziewczynki) oraz 5 kilogramów do 12 kilogramów (chłopcy). Średnio czteromiesięczne dziecko waży 7-8 kilogramów. Zakres wagowy jest bardzo szeroki – waga dziecka zależy od tego, ile maluszek ważył w trakcie porodu, od diety, a także od tempa wzrostu uwarunkowanego genetycznie.
Spore różnice mogą dotyczyć wzrostu. Zazwyczaj dzieci w tym wieku mierzą od 60 cm do 70 cm.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Ma swój wzorzec wzrostu, dlatego jeśli masz wątpliwości, czy Twój maluszek rozwija się prawidłowo, skonsultuj się ze specjalistą. I zaufaj specjaliście! Wszystkie przedstawiane normy mają charakter orientacyjny i nie powinny być traktowane jako jedyne właściwe.
Komentarze