4 domowe zagrożenia: wyzwania nastolatków

Nastolatkowie od wieków robią wiele, by wyłamać się konwenansom, przeżyć coś niesamowitego i zakazanego. Często do tego celu wykorzystują przedmioty i produkty dostępne w domu…Warto mieć wiedzę, co może być potencjalnie niebezpieczne.

Cynamonowe wyzwanie

Pozornie głupia, niewinna zabawa, która w ostatnich miesiącach zajmuje nastolatki na całym świecie może być niebezpieczną rozrywką o nieoczekiwanych konsekwencjach.

cuynamonCynamonowe wyzwanie polega na zjedzeniu, bez popijania, łyżki cynamonu w czasie krótszym niż jedna minuta. I cóż w tym złego? W końcu cynamon to ważna przyprawa dodawana do ryżu, pieczonych jabłek, innych dań, cenny pod względem zawartych w nim składników. Jednak zalety cynamonu nie są tak oczywiste, gdy się je go… łyżkami. Typowe reakcje to kaszel, krztuszenie się, dławienie, wymioty, a nawet płacz.

Czy taka nauczka to jedyne zagrożenie, z jakim nastolatek może się spotkać? Niestety nie.
Cynamon zawiera aldehyd cynamonowy (cynamal), związek organiczny, któremu przyprawa zawdzięcza charakterystyczny smak. Aldehyd cynamonowy stosowany jest również jako pestycyd i środek grzybobójczy. Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), skoncentrowany aldehyd cynamonowy może wywołać ostre podrażnienia skóry, oczu oraz groźne zmiany wewnętrzne…

Ponadto popularna w Polsce odmiana cynamonu – kasja zawiera spore ilości kumaryny, która w dużych ilościach ma odpowiadać za negatywne zmiany w wątrobie, nerkach, dlatego w UE ogranicza się ilość kumaryny w produktach spożywczych. Ponadto wdychanie cynamonu może spowodować silny ból w klatce piersiowej, zwłaszcza u osób cierpiących na astmę i inne choroby układu pokarmowego.

Chili

Inną zabawą praktykowaną przez nastolatków, podobną w założeniu do poprzedniej, jest wdychanie chili. Rozrywka niestety niesie podobne zagrożenia jak opisane wyżej. Główne zagrożenie to poważne problemy z oddychaniem. Zachodnia prasa opisała już historię pewnej dziewczyny, która po pozornie niewinnej zabawie zmarła.

Gałka muszkatołowa

Właściwości halucynogenne gałki muszkatołowej są znane od wielu lat. „Moda” jednak na zabawę przy użyciu tej przyprawy nabiera ostatnio rozpędu. Dlatego jeśli nastolatek intensywnie pachnie gałką muszkatołową, należy zachować szczególną ostrożność. Nie musi to oznaczać, że chłopak czy dziewczyna jadła dużo pierników, najpewniej przyczyna leży w niebezpiecznych eksperymentach.

Za działanie halucynogenne gałki muszkatołowej odpowiedzialna jest substancja znana pod nazwą mirystycyna, która działa podobnie do atropiny i odpowiedzialna jest za wprowadzenie w stan pobudzenia oraz euforii.
W dużych stężeniach gałka muszkatołowa może być groźna dla zdrowia, główne zagrożenie to podrażnienie układu pokarmowego, a w dalszej perspektywie nawet nowotwory.

Wyzwanie sól i lód

To kolejny sposób wymyślony przez nastolatków na spędzanie wolnego czasu, który może mieć opłakane skutki.
Wykorzystanie soli i lodu polega na posypaniu skóry białą przyprawą, a następie przyłożeniu lodu i trzymanie tak długo, jak długo śmiałek zdoła. Jakie istnieje zagrożenie? Niestety w ten sposób dochodzi do niebezpiecznej reakcji chemicznej, która powoduje wypalenie skóry. Jeśli nastolatek szybko zrezygnuje z próby, jedynie poczuje pieczenie i ból, jednak jeśli przetrwa kilka minut, na skutek reakcji dojdzie do wypalenia skóry. Konsekwencja tej „zabawy” dla 12-letniego chłopca były oparzenia II stopnia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. HelowaMama HelowaMama

  No cóż, jest taki okres w życiu człowieka,że po prostu jest się głupkiem! Ja jeszcze pamiętam:)

  • re re

   Myślę problem jest głębszy a głupota często zostaje na całe życie.

 2. Judojad Judojad

  Widziałam te zabawy, w telewizji na discovery pokazywali. Dziwić się potem, że dzieciaki próbują. Nawet dorosłego korci żeby sprawdzić, w końcu discovery to „poważny” program.

 3. ona ona

  Heh…no niby śmieszne, ale jednak nie do końca…

 4. Ktosiek… Ktosiek…

  A najgorsze jest to, że pełno jest YouTuberów, którzy podejmują się tego typu wyzwań, a dobrze wiedzą, że dzieci i nastolatkowie biorą z nich przykład. Skoro już tak bardzo tego pragną mogliby robić to prywatnie.

 5. Nina Nina

  mało tu miejsca żeby napisac wszystko, z czym należy się podzielić

 6. aga aga

  Chyba raczej ATROPINA a nie ANTORPINA. :)

 7. Ela Ela

  Nastolatki mają dziwne pomysły. Szczególnie jeżeli chodzi o zaimponowanie kolegom. Jeszcze nie mam nastoletnich dzieci, ale kiedy ten czas nadejdzie… aż strach się bać.

 8. GrubaKluseczka GrubaKluseczka

  O KURWA RZECZYWISICE

 9. matkanastolatki_przekichane matkanastolatki_przekichane

  No dobrze i jak reagować? Jeśli dziecko w domu dostaje miłość, no może nie jest idealnie, ale cholera nie jest źle w tym domu i zaczyna świrować typu challange że schudnie ileś kg, pomimo że jest chudą szczapą? A co jak inne challange będą? Lać po dupie czy głaskać i tłumaczyć?

 10. mela mela

  Selekcja naturalna. Nikt kto ma chociaż szczątki inteligencji i wyobraźni nie podejmie się takich idiotyzmów i to niezależnie od wieku.

Zobacz również

Polecane tematy