39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży grafika

Macie plan na dzień porodu? Wszystko wydaje się dopięte na ostatni guzik? Pozostaje podzielenie się swoimi spostrzeżeniami z najbliższą rodziną.

Jeśli nie chcecie, by Wasi rodzice, czy rodzeństwo odwiedzali Was w szpitalu, lepiej wyraźnie o tym powiedzcie. Niech młody tata czuwa nad tym, by w pierwszych dniach po porodzie (o ile taka jest Wasza wola), nikt Wam nie przeszkadzał.

Będziecie najprawdopodobniej potrzebować czasu na odnalezienie się w nowej roli oraz na wyciszenie emocji. Dlatego postępujcie zgodnie z intuicją.

Dziecko

Maluszek może właśnie smacznie sobie śpi, a może leniwie się przeciąga, nie zdradzając własnych planów na najbliższe dni. Trzyma Cię w niepewności, być może poród zacznie się za godzinę, a może dopiero za kilkanaście dni. Gdyby maluch wiedział, jak męczące jest takie czekanie, najprawdopodobniej podzieliłby się z Tobą interesującą informacją.

Maluch jest wyjątkowo aktywny i bada świat, w którym spędził dziewięć miesięcy – dotyka wszystkiego co go otacza oraz słucha odgłosów napływających do niego i smakuje wszystko to, co mama. Gromadzi również przeciwciała. W jelitach natomiast zbiera się smółka, która czeka na chwilę, w której wyląduje na pieluszce. Najprawdopodobniej nastąpi to w trakcie doby po narodzinach.

Dziecko waży około 3250 gramów i mierzy 51 cm wzrostu.

Na tym etapie już maluch nie rośnie tak dynamicznie. Przybiera na masie wolniej lub nawet robi sobie przerwę w gromadzeniu tkanki tłuszczowej.

Głównie rozwija się mózg i to w piorunującym tempie. Ten dynamiczny jego rozwój będziesz jeszcze obserwować przez co najmniej trzy lata od porodu.

Ponadto różowa skóra dziecka zamienia swój kolor na biały lub białawy.

Kobieta

Najprawdopodobniej masz już dość ciąży – tego, że jest Ci ciężko, czujesz się nieporadnie oraz masz z tyloma rzeczami problem. Z drugiej strony na samą myśl o porodzie przeszywa Cię strach. Czujesz się rozdarta i często mocno rozdrażniona. Dodatkowo ciągłe pytania najbliższych, jak się czujesz i kiedy urodzisz, mogą doprowadzać Cię do szewskiej pasji. Z chęcią wywiesiłabyś transparent przed domem z napisem „jeszcze nie!”, by oszczędzić sobie dyskusji o tym, kiedy w końcu dziecko przyjedzie na świat. Z pewnością gdybyś wiedziała, podzieliłabyś się tymi informacjami.

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, możesz u siebie zauważyć pewną zmianę: opadniecie główki niżej w pobliże kości miednicy. Dzięki temu zapewne lepiej Ci się oddycha oraz masz mniejszy problem ze zgagą. Jednak coś za coś: możesz mieć problem z poruszaniem się.

Jednak jeszcze trochę cierpliwości i już niedługo będziesz trzymać w ramionach maluszka. Ta myśl z pewnością pozwala Ci nie zwariować.

O czym warto pamiętać?

Tylko w 15% przypadkach początkiem porodu jest pęknięcie błon płodowych. Nie zawsze taki spektakularny, co można zobaczyć na wielu filmach, najczęściej po prostu następujący w postaci sączenia. Główka dziecka zazwyczaj stanowi korek, który uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz wszystkich wód płodowych. Jeśli zauważysz, że błony płodowe pękły, czas do szpitala.

Podobnie jeśli obserwujesz regularne skurcze, czas na wyjazd z domu. Jeśli błony nie pękną same, przekuje je lekarz na porodówce.

Jak wygląda poród? Przeczytaj o doświadczeniach mam.

Z pamiętnika mamy

Cotygodniowe wizyty u lekarza są już naprawdę nużące. Mimo że doktorek jest naprawdę w porządku, to ile można go oglądać? Na szczęście w końcu usłyszałam słowa, które jednocześnie wywołały u mnie panikę – szyjka macicy staje się coraz cieńsza i miękka. Wszystko idzie w dobrym kierunku, by już niedługo urodzić pierwsze dziecko. Trzymam kciuki i drżę na samą myśl…

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jadzia Jadzia

  To już 39 tydzień, jak to szybko zleciało, w ogóle bym, nie pomyślała. miałam wrażenie, tak się nastawiałam, że ciążą będzie się ciągnęła w nieskończoność, a tu taka miła nieskodzianka. niestety u mnie nic się nie dzieje, liczyłam, że urodzę o czasie, a tu wszystko wskazuje, że przenoszę…Co może świadczyć o zbliżającym się porodzie? Śluz mi jeszcze nie odszedł, ale czytałam, że może to nastąpić tuż przed rozwiązaniem, więc tego nie biorę jako pewnik, czy powód wskazujący na jedno…. Mam oczywiście bardzo lekkie skurcze przepowiadające, jednak te chyba mogą trwać długo i poród wcale nie musi być blisko…chciałabym mieć to już za sobą. Domyślam się, ze Wy też.

  • Monia Monia

   Jadziu, u mnie termin porodu mija za 3 dni, a ja nawet skurczy przepowiadających nie mam, nie wspominając o innych objawach ;) Nawet tych skurczy Ci zazdroszczę :D
   Ale wszystkie jedziemy na jednym wózku… jeszcze kilka dni i będziemy szczęśliwymi mamami :*

 2. Aska Aska

  Oj, tak chce już rodzić. Mam dość !!!! Do kwadraru! Nie mam siły :(((

 3. prawie mama prawie mama

  już nie mogę się doczekać kobietki….Wy też?

 4. Kasia Kasia

  Początek 39 tygodnia. Bolą mnie żebra, miednica, nogi, plecy= zmierzła już jestem. Do tego stanik zrobił się za mały – znowu. Facet mnie wkurza tekstem, że po czym jestem taka zmęczona jak nic nie robię…ciekawe co by jadł i na tyłek założył… A mimo to jestem szczęśliwa… czekam na swoją córeczkę z utęsknieniem.

  • Jola Jola

   To przykre, że twój facet nie rozumie twego stanu. Może zwyczajnie nie wie jakie są objawy w ciąży. Mój mąż na szczęście mnie rozumie i sam mnie stopuje, gdy widzi że ledwo stoję np. w kuchni. Sam robi niektóre rzeczy i nie ma nic przeciwko temu, że śpię godzinę po wywieszeniu prania, bo tak mnie to zmęczyło. Życzę wszystkim takiego super mądrego męż jak mój :) I jestem koniec 39 tyg i mam już dość. Dobrze wiedzieć, że nie tylko ja się tak męczę.

 5. Kasia Kasia

  Witam kochane kobietki. U mnie podobna sytuacja. Do terminu wyliczonego wg USG za 3dni powinien nastąpić przełom w sprawiejednak oprócz tego że rozwarcie na 3,5cm i tego że główka jest już nisko nic konkretnego się nie dzieje. Siedzę i czekam jak kura na grzędzie chce mieć to już za sobą.

 6. Patrycja Patrycja

  Witam kochane :-) ja dziś zaczynam 39tyg byłam w szpitalu na ktg wszystko okej oprócz że jestem zmęczona i mam dość to raczej nic nowego ale wkoncu wiem na czym stoję :-) do terminu został mi tygdzien ale ze ja mam wysokie ciśnienie odrazu wiem że bd miała pomoc więc od 19 grudnia leżymy w szpitalu miejmy nadzieję że bd wszystko okej 3majcie kciuki