36 tydzień ciąży

36 tydzień ciąży

Obawiasz się, że gdy nadejdzie godzina zero, nie rozpoznasz symptomów zbliżającego się porodu? Nie Ty pierwsza! W praktyce jednak niezmiernie trudno zignorować sygnały, które daje Ci ciało. Najprawdopodobniej gdy tylko wsłuchasz się w swój organizm, sama będziesz wiedzieć, co robić. Natura tak to pięknie pomyślała, że każda kobieta, nawet bez szkoły rodzenia i długiej lektury podręczników dla przyszłych matek, dobrze radzi sobie w trakcie porodu.

Jednak jeśli masz wątpliwości, czy rozpoznasz, że TO już się rozpoczęło, koniecznie przeczytaj.

Dziecko

Średnia waga dziecka wynosi 2550 gramów, a wzrost równy jest 46 cm. Przez ostatnich kilka tygodni dziecko rosło jeden centymetr każdego tygodnia. Obwód główki wynosi 32 cm, a obwód brzuszka 30 cm. Natomiast długość stopy jest równa około 7 cm.

Sądzisz, że duży przyrost wagi w ciąży skutkuje urodzeniem dużego dziecka? Sprawdź, czy masz rację.

W przeciągu następnego tygodnia do trzech dojrzewają płuca. Jako ostatni narząd. W tym czasie wytwarza się wystarczająca ilość substancji nazywanej surfaktantem, pozwalającej na łatwe wypełnienie płuc powietrzem. Bez odpowiedniej ilości surfaktantu płuca są sztywne, a oddychanie utrudnione. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za trudności oddechowe u wcześniaków.
Cykl snu i czuwania wydłuża się. W 36 tygodniu ciąży wynosi już około 40 minut naprzemiennego czuwania i pozostawania bez ruchu. Paznokcie dziecka są już na tyle długie, że sięgają końca opuszków.

Gdyby nie jeszcze do końca rozwinięte płuca, poród mógłby następować u każdej kobiety w tym tygodniu. Cały bowiem organizm dziecka – od układu krążenia po układ mięśniowo-szkieletowy jest dobrze wykształcony. Podobnie: wykształcony jest układ pokarmowy, choć nie miał jeszcze okazji zadziałać.

36 tydzień ciąży USG głowy

Kobieta

W 36 tygodniu ciąży szczyt macicy sięga najwyżej, uzyskując swój maksymalny punkt. Można go wyczuć tuż pod mostkiem.

Twoje samopoczucie może się pogarszać. W dziewiątym miesiącu ciąży masz prawo czuć się zmęczona i senna, dlatego kiedy to możliwe, odpoczywaj (najlepiej z nogami powyżej poziomu pupy). Ucinaj sobie w trakcie dnia krótkie drzemki. Staraj się też przebywać na świeżym powietrzu. Jeśli nie na krótkim spacerze, to choć kilka chwil na tarasie lub na balkonie.

Masz problem z nietrzymaniem moczu w trakcie kichania lub śmiania? Jest to jak najbardziej fizjologiczny kłopot, który mija po porodzie, zwłaszcza jeśli dbamy o systematyczne ćwiczenia mięśni Kegla.

Jeśli to pierwsza ciąża, główka może się już wstawiać. O wstawianiu mówimy wtedy, kiedy największa średnica główki znajduje się już w miednicy i jedynie dwie piąte główki dziecka pozostają ciągle w jamie brzusznej.  Niekiedy taką zmianę matki odczuwają jako wyraźną ulgę. Zwłaszcza z powodu zmniejszenia ciężaru brzucha. Niestety tuż za tą ulgą idzie częstsze, bardziej odczuwalne parcie na mocz. Wszystko za sprawą ucisku główki dziecka na pęcherz.

W przypadku drugiej i kolejnej ciąży wstawianie główki obserwuje się dużo później. Niekiedy nawet wstawianie się główki odbywa się dopiero w czasie porodu, kiedy ruchy macicy przesuwają dziecko w dół.

Ty również zastanawiasz się, kiedy urodzisz? To jedno z najpopularniejszych pytań na finale ciąży. Dowiedz się, kiedy warto się szykować do porodu.

O czym warto pamiętać?

Jeśli spodziewasz się więcej niż jednego dziecka, możesz urodzić już w tym tygodniu. Jeśli natomiast czekasz na jednego maluszka, najpewniej zauważysz jeden z pierwszych symptomów zbliżającego się porodu, czyli opuszczenie brzucha, sygnał, że dziecko ustawia się w kanale rodnym. Zmianę tę odczujesz poprzez ulgę w oddychaniu oraz pożegnanie zgag. Niestety jednocześnie musisz liczyć się z częstymi wizytami w toalecie!

Obawiasz się porodu? Spisz wszystkie wątpliwości, porozmawiaj o nich z lekarzem przy najbliższej wizycie. Dzięki temu do porodu dotrwasz spokojniejsza. Możesz także przygotować plan porodu (przeczytaj więcej, czy warto czy plan porodu jest rzeczywiście potrzebny).

Z pamiętnika mamy

Jestem już zmęczona i cieszę się, że każdy dzień przybliża mnie do rozwiązania. Nie wiem, czy można ważyć jeszcze więcej, ale nie chce się przekonać. Mój organizm zgromadził już tyle płynów, że mam problem z całkiem sporymi obrzękami. Zdarza się, że czuję mrowienie w palcach, a nawet zawroty głowy. To, że brakuje mi powietrza, to już właściwie standard.

W okolicy wiązadeł, które kilka tygodni temu bolały, gdy się rozciągały, teraz czuję ból podobny do pchnięcia nożem. Podobno to normalne. I kto mi jeszcze bez wątpliwości potwierdzi, że ciąża to nie choroba?

Z Mężulem zainspirowani szkołą rodzenia, sporo rozmawiamy o porodzie. Mamy jednak mgliste pojęcie na jego temat. Zastanawiamy się, w czym Mąż będzie w stanie pomóc, co naprawdę warto zabrać ze sobą, o czym nie wolno zapomnieć. Przy okazji jeszcze raz bacznie przeglądam zawartość mojej torby do szpitala. Wydaje się, że wszystko jest i nie muszę się martwić.

Ginekolog na kolejnej wizycie potwierdził poprzednie przypuszczenia, że na pewno w przeciągu dwóch najbliższych tygodni nie urodzę. Na upragnionego maluszka przyjdzie mi trochę jeszcze poczekać. Im ciąża dłużej trwa, tym częściej pojawiają się pytania, czy urodziłam. Zawsze mam ochotę odpowiedzieć, nie, wiesz, urodę za dwa dni. Wtedy, kiedy Mąż będzie musiał zostać dłużej w pracy, żeby było weselej. Ot, tak sobie zaplanowałam..

36 tydzień ciąży – film

Opracowano na podstawie:

„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Iwona Iwona

  witam, jestem w 36 tygodniu ciąży i zazwyczaj wieczorem jak leze miewam twardnienie brzucha: takie dziwne uczucie, jakby brzuch sie robil z kamienia… i ból jak na okres, nie jest to przyjemne i to nawet często.Czy to oznacza ze moge w kazdej chwili urodzic?? czy to sygnaly, ze porod sie zbliza?

 2. Monik Monik

  iwona, takie uczucia nic niemuszą znaczyć…Twoja macica może po prostu przygotowywać się do porodu…pozdrawiam

  • MADZIK MADZIK

   A CZY WY DZIEWCZYNY MIALYSCIE JAKIES KONKRETNE PRZECZUCIA? wIEDZIALYSCIE, ZE TO JUZ NIEDLLUGO?

 3. eva eva

  mnie tez straszliwie bola wiazadla. chodze do szkoly rodzenia i tam tez sa kobiety w 36-37 tygodniu ciazy i zdaja sie byc kompletnie sprawne. Ja przy nich jestem niczym inwalida. Znacie jakis sposob na ten okropny bol wiazadel?

  • Anna Anna

   Hej:))witam wszystkie przyszłe mamy. To moja druga ciąża-koniec 36tygodnia, znów powitamy synka. Ja i mąż mamy 39lat, starszy syn 16 a teraz taki maluszek:)) znów zagosci ciepło i urok bycia z tak maleńką, całkowicie zależną, kochaną istotką. Ta ciąża przebiega pomyślnie, podobnie jak pierwsza; z tym że jestem starsza i wiem czego mój organizm oczekuje: spokoju, wypoczynku i dbania o siebie teraz jest czas, gdy to my jesteśmy ” najważniejsi”. Mam na sobie 9kg więcej i brzuszek jak piłeczkę, czuję się b dobrze. Niektórzy twierdzą ze to niemożliwe podczas ciąży a ja ten mit obalam :)) Mamy tylko jeden problem rodzinny tj, z wyborem imienia, nie potrafimy sie zdecydowac Jeremiasz czy Norbert? Rozwiazanie pod koniec lipca 2014r
   Życzę wszystkim mamom dużo wytrwałosci w tym czasie i cudownych przeżyc z maluszkiem; są to niezapomniane chwile..i proszę nie zważac na drobne niepowodzenia – uczymy się siebie nawzajem.

   • Marta Marta

    Wybrałabym Jeremiasza, dzielny Boży mąż od młodości idący za Panem :) U nas byłby Aron, gdyby nie okazał się dziewczynką:) Też czekamy jeszcze, choć mam nadzieję, że mniej niż 4 tygodnie. Pozdrawiam!

 4. ala ala

  dziwnie boli mnie brzuch…myslicie ze to juz to??
  no i mam rozwolnienie…;/

 5. Kasia Kasia

  36+4 dni ciąża 3, córa 3kg lekarz mówi żebym tylko skończyła 37 i mogę rodzić dziecko w pełni rozwinięte.Ulżyło mi bo ile można leżeć plackiem na tym podtrzymaniu:) pozdrawiam wszystkie mamusie 2017