35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży

Maluszek może wolniej i mniej energicznie się ruszać. Często przyszłe mamy na tym etapie ciąży mają wrażenie, że ruchów jest mniej. Wszystko z powodu zmniejszającej się przestrzeni w brzuchu. Jeśli coś Cię niepokoi, przez dłuższy czas nie odczuwasz ruchów dziecka, zgłoś się do lekarza. KTG oraz osłuchanie brzucha rozwieje Twoje wątpliwości.

Dziecko

Cały czas doskonali się układ odporności malucha. To dzięki niemu dziecko będzie mogło chronić się przed bakteriami i wirusami, z jakimi przyjdzie się mu zmierzyć po przyjściu na świat.

Każdego dnia dziecko wydala również połknięte wody płodowe. W ten sposób pozbywa się nawet pół litra płynów dziennie. To sporo, biorąc pod uwagę rozmiar maluszka. Dodatkowo ciągle bardzo ważną funkcję spełnia łożysko, które filtruje krew oraz oddaje zbędne produkty do krwi matki.

Dziecko z każdym dniem rośnie i doskonali dotychczas zdobyte umiejętności. To już ostatnia prosta przed porodem. Gdyby teraz maluszek przyszedł na świat, nie byłoby właściwie kłopotu. Aż 99% maluszków urodzonych na tym etapie bez problemu radzi sobie poza brzuchem mamy. W dużym stopniu ze względu na wagę (średnio 2550 gramów) oraz długość ciała – około 36 cm (nie licząc długości nóżek).

Ostatnie tygodnie mijają maluszkowi na doskonaleniu mózgu. Z każdym dniem przybywa kolejnych komórek mózgowych. Rozwój mózgu jest teraz najbardziej dynamiczny, a górna część dziecka staje się coraz cięższa.

Kobieta

Wyobraź sobie dorodnego arbuza. Takiej wielkości jest teraz Twoja macica, która w pełni wypełnia Twój brzuch.

Możesz odczuwać nacisk w dole brzucha, któremu będzie towarzyszyło dziwne, czasami nieprzyjemne mrowienie. Nieobce będzie Ci również uczucie ciężkości oraz zmęczenie.

Brzusio może Ci naprawdę ciążyć, dlaczego niczym zaskakującym nie są coraz większe problemy z poruszaniem się. Bądź bardzo ostrożna i uważaj, żeby się nie poślizgnąć!

Na tym etapie, kiedy ciąża jest już bardzo zaawansowana, najprawdopodobniej do lekarza będziesz zgłaszać się częściej – w zależności od tego, co zaleci ginekolog – raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Każdej wizycie towarzyszyć będzie badanie KTG.

Możesz obserwować u siebie nasilające się białawe upławy pochwowe. Problemem mogą być też kłopotliwe zaparcia. Do nieżytu nosa i krwawień z niego dochodzi nieżyt ucha i wrażliwość dziąseł.

Macie w domu psa? To najwyższy czas, żeby przygotować domowego pupila na obecność Maluszka. Przeczytaj więcej.

O czym warto pamiętać?

Spakuj torbę. Sprawdź, czy masz wszystko, czego będziesz potrzebować. Najlepiej podziel wolną przestrzeń między siebie i maluszka (możesz przygotować dwie torby). Sprawdźcie z partnerem drogę do szpitala,  oceniając, którędy najszybciej dotrzecie na miejsce. W ten sposób, gdy nadejdzie już ta ważna chwila, unikniecie niespodzianek w postaci robót na drodze.

Zarezerwuj czas na wykonanie posiewu na paciorkowce w ciąży. Lekarz lub położna pobiorą Ci wymaz  z pochwy w kilka chwil, co pozwoli ocenić, czy jesteś nosicielką groźnych bakterii, które mogą wywołać zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę u dziecka. Zaleca się wykonanie tego badania między 35 a 37 tygodniem ciąży. Jeśli lekarz Ci go nie zlecił, sama koniecznie wykonaj go prywatnie!

Jesteś w drugiej ciąży? Przeczytaj koniecznie!

Z pamiętnika mamy

Gdy myślę o pierwszych tygodniach ciąży, mam wrażenie, że to były lata świetlne temu. Dzisiaj mnie kusi to, by urodzić i z miejsca stracić około piętnaście kilogramów. Chętnie doceniłabym na nowo krótkie wizyty w toalecie i możliwość samodzielnego wykonania pedicure.

Lekarz studzi moje nadzieję. Poród na pewno nie odbędzie się przed 40 tygodniem ciąży. Urodzę o czasie lub później, bo  nic nie wskazuję na to, by malutka miała wyskoczyć prędzej. Ciąża przebiega książkowo i po prostu jest się z czego cieszyć.

Lekarz mierzy Malutką i prognozuję, jak duża może się urodzić. Mam nadzieję, że przypuszczenia się nie sprawdzą, bo będę miała niezłą pracę do wykonania. Na wizycie lekarz proponuję mi zwolnienie, jednak nie korzystam. Chcę być dzielna, a że lubię swoją pracę, mogę wytrzymać aż do rozwiązania (oczywiście oszczędzając się i nie robiąc żadnych głupot ponad moje siły).

Mamy już wybrane imię i do córki zwracamy się po imieniu. Niech się przyzwyczaja do tego, co będzie z nią do końca życia.

35 tydzień ciąży – film

Opracowano na podstawie:

„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Anka

    Czekam i czekam….już mam dość tej ciąży ;) a to jeszcze co najmniej 3 tygodnie…:(((

  2. Monika Chudzio

    Tato odpoczywaj. Niech mama zapiernicza przed porodem. Czemu nie…

  3. Basia

    Chyba 46cm a nie 36cm

    • Ola

      No właśnie. Ewentualnie 36 cm do pupci, nie licząc nóżek.

  4. Kira

    Bez przesady z tą pracą do dnia porodu. Ja w 35 tc poszłam na zwolnienie bo już serio nie dawałam rady (mam stresująca pracę). I tak uważam, że długo wytrzymałam a nikt mi za to medalu nie da.