34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży

Odnotowałaś gwałtowny wzrost wagi? W ostatnich tygodniach ciąży to nic dziwnego. Maluch szybko się rozwija i rośnie, magazynuje tłuszcz i przygotowuje się do życia poza macicą. Płuca są dobrze rozwinięte, stąd poród na tym etapie byłby bezpieczny. Mimo to warto poczekać jeszcze trochę do wielkiego finału…

Dziecko

Na tym etapie u chłopców powinny zstąpić jąderka do moszny. Niekiedy jednak po porodzie okazuje się, że proces ten nie jest zakończony (około 3,5% chłopców rodzi się z jądrami niezstąpionymi, jednak u większości z nich jeszcze przed pierwszymi urodzinami trafiają one na właściwe miejsce) . To nie powód do niepokoju. Do ukończenia pierwszego roku życia jąderka powinny być już na swoim miejscu.

Maluch już sporo pamięta. Kojarzy szum, który mu towarzyszy każdego dnia, ułożenie w macicy oraz ruch, który go kołysze do snu. Po narodzinach dziecko często śpi w preferowanej przez siebie wcześniej w macicy pozycji oraz lubi być kołysane w znajomy dla siebie sposób.

Kolejna nowość: małe paznokietki dziecka sięgają do końca czubka palców.

Dziecko ma całkowicie wykształcone kubki smakowe i układ nerwowy.

Kobieta

Podczas mycia zębów z dziąseł może lecieć Ci krew. Wszystko za sprawą obrzmienia i zmian, jakie następują w śluzówce. Twoje dłonie mogą być napuchnięte, podobnie jak kostki i stopy.

Możesz czuć się ospała i może brakować Ci sił. To czas kiedy maluszek szybko rośnie. Za sześć tygodni najprawdopodobniej będzie ważył o około 1 kg więcej.  Dostarczaj wraz z dietą cennych substancji odżywczych, staraj się jeść urozmaicone posiłki.

Jeśli cierpisz z powodu niestrawności, jedz mniejsze porcje, ale częściej. Masz problemy z pamięcią? Nie przejmuj się, to naturalny efekt kurczenia się komórek mózgowych, który mija po porodzie.

O czym warto pamiętać?

Czy znasz najważniejsze terminy dotyczący porodu? Wiesz jak przebiega akcja porodowa? Dobrze, byś poczytała na ten temat, by w trakcie porodu wiedziała co się dzieje z Twoim ciałem i jaka jest rola w poszczególnych fazach porodu lekarza, czy położnej.
Już teraz możesz czuć dość regularne skurcze Braxtona-Hicksa. To dlatego, że organizm pełną parą przygotowuje się do porodu.

Z pamiętnika mamy

Mam złote dziecko. Malutka śpi w nocy, dzięki czemu  ja mogę się wyspać, a w dzień pozostać w gotowości. Dużo lepiej w dzień czuć uderzenia w żebra, ściśnięte płuca, czy rozciąganie brzucha spowodowane przenoszeniem stóp z jednej strony na drugą niż to samo odczuwać w nocy. Picie magnezu pomogło, nie mam już problemów z niemiłymi skurczami.

W tym tygodniu pakuję torbę do szpitala. Rodzice, którzy wiedzą wszystko lepiej, twierdzą, że zdecydowanie za szybko i nie mam kusić losu. Po raz kolejny się nie rozumiemy i mam wrażenie, że poród tego faktu jakoś szczególnie nie zmieni. Mężul pomaga mi tak podzielić wszystkie rzeczy, by było najwygodniej. W jednej torbie pakujemy ubranka dla małej i wszystkie akcesoria, a w drugiej zdecydowanie większej pakuję to, co mi się na pewno przyda.

Coraz częściej myślę, jak będzie wyglądało nasze dziecko. Do kogo córa będzie podobna i jaki temperament zdradzi w pierwszych dniach po narodzeniu. Często wracam do wydruków z USG, które pozwalają mi sobie wyobrazić, jak dokładnie wygląda nasza Malutka. Już teraz wiem, że jest najpiękniejsza na świecie.

Z pamiętnika taty

Nasza córeczka jeszcze nie przyszła na świat, a ma sporo zdjęć i z każdą wizytą widać na nich coraz więcej. To już nie jakaś tam kijanka, ale prawdziwy człowiek: z krwi i kości. Widać wszystko, jak na dłoni. I już teraz mówią, że jest podobna do mnie…:)

34 tydzień ciąży – film

Opracowano na podstawie:

„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.