30 tydzień ciąży oznacza, że do porodu zostało już tylko 10 tygodni. Nic więc dziwnego, że w tym czasie zarówno w organizmie kobiety, jak i jej pociechy dochodzi do sporych zmian. To właśnie wtedy maluszek zaczyna bowiem widzieć oraz powoli zmienia swoją pozycję, przygotowując się przy tym do narodzin. Z kolei przyszła mama intensywniej odczuwa ból pleców, nacisk na jelita i żołądek oraz boryka się z obrzękiem dłoni i kostek. Sprawdź, czego jeszcze możesz spodziewać się, gdy wkraczasz w 30 tydzień ciąży. Jakie 30 tydzień ciąży dolegliwości przynosi?
30 tydzień ciąży dolegliwości – zmiany w organizmie mamy
Rozwijający się w brzuchu przyszłej mamy maluszek ma coraz większy wpływ na jej zdrowie i kondycję fizyczną. Zwiększająca się waga dziecka doprowadza bowiem do trudności z poruszaniem, znalezieniem wygodnej pozycji do spania czy ogólnego zmęczenia. Bardziej dokuczliwe stają się również bóle kręgosłupa. Pociecha, która na tym etapie rozwoju zaczyna mocniej rozciągać macicę swojej rodzicielki, jednocześnie uciska też narządy jamy brzusznej mamy.
U ciężarnej mogą więc znacząco nasilić się dolegliwości żołądkowe, w tym zgaga, niestrawność lub zaparcia. Wielu problemów często przysparzają także dotkliwsze hemoroidy. Duże zmiany zachodzą również w piersiach kobiety, które powoli przygotowują się do nowej roli. Nie tylko zaczyna gromadzić się w nich pokarm dla dziecka, ale też stają się bardziej obolałe oraz wrażliwsze. Dodatkowo można zaobserwować sporadyczne, pierwsze odpływy mleka.
Oprócz tego dochodzi do obrzęku kostek i dłoni na skutek zatrzymującej się wody w organizmie. Przyszłej mamie mogą więc dokuczać sztywności i mrowienia palców bądź problemy z poruszaniem nadgarstkami. Niestety, niektóre z tych symptomów utrzymują się, aż do połogu.
Rozwój dziecka
W ostatnim trymestrze ciąży dziecko rozwija się już bardziej indywidualnie. Zazwyczaj większość maluszków osiąga wagę około 1,3-1,5 kg i długość w granicach 40-43 cm. Na tym etapie rozwoju płodowego pociecha może pochwalić się również rzęsami, paznokciami, a nawet włosami na głowie.
Dziecko coraz bardziej przypomina więc noworodka, który przyjdzie na świat w dniu porodu. Warto też zdawać sobie sprawę, że trzydziestotygodniowy maluch zaczyna w większym stopniu odczuwać wszystkie bodźce zewnętrzne, w tym dźwięki, zmianę natężenia światła czy zapachy. Reaguje na głos mamy czy jej przyjemny, kojący zapach. W mózgu malca kształtuje się również ośrodek termoregulacji, który bezpośrednio po porodzie umożliwi podopiecznemu utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała.
U pociechy w 30 tygodniu ciąży aktywnie rozwija się także kora mózgowa. Pojawiają się nowe połączenia neuronalne i fałdy. Ponadto maluszek zaczyna bardzo powoli układać się w pozycji główkowej, co stopniowo przygotowuje go do porodu.
30 tydzień ciąży – jak zadbać o siebie?
Objawy towarzyszące 30 tygodniowi ciąży mogą okazać się dla przyszłej mamy bardzo uciążliwe. Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie szczególnie zadbać o siebie, swoje zdrowie oraz stan psychiczny. Przede wszystkim należy teraz skupić się na wypoczynku i relaksie. Pracujące kobiety, nawet te, które nadal czują się dobrze, muszą już poważniej pomyśleć o zwolnieniu lekarskim.
Niezwykle przydatne okażą się też regularne spacery i jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, masaże, zajęcia z jogi i pilates. Niektórym paniom pomagają również wizyty w SPA lub na basenie. Koniecznie trzeba także większą uwagę przywiązywać do pielęgnacji ciała. Nacieranie bądź kąpiele z olejkami eterycznymi nie tylko efektywnie odprężą i zapobiegną przesuszeniu skórze, ale też zmniejszą obrzęk bolących miejsc. Dla przyhamowania nieprzyjemnych dolegliwości, warto również zastosować nasiadówki lub okłady.
30 tydzień ciąży to już połowa siódmego miesiąca. Dziecko powoli przygotowuje się do przyjścia na świat, dlatego przyszła mama może czuć się bardziej zmęczona i zdezorientowana. W tym czasie dla swojego i maluszka dobra koniecznie postaw więc na siebie, rezygnując przy tym z bardziej absorbujących oraz męczących zajęć.
Komentarze