3 zdania, które warto mówić dziecku każdego ranka

Zachowanie odpowiedniej komunikacji ze swoimi dziećmi ma zasadniczy wpływ na ich prawidłowy rozwój emocjonalny. Rosnące maluchy są bowiem wyjątkowo wrażliwe i delikatne, a wszystko to, co mówimy pozostawia w nich trwały ślad. To właśnie na tej podstawie kreują osobowość oraz zaczynają potem tworzyć własny świat. Niektóre zwroty wypowiadane przez rodziców regularnie potrafią zachęcić pociechę do działania, skutecznie podnieść jej samoocenę, a także wzmocnić psychicznie. Oto propozycje trzech zdań, które warto mówić dziecku każdego ranka!

Dlaczego słowa mają moc?

Rozwijające się dzieci są bardzo elastyczne i wchłaniają wszystko, co się wokół nich dzieje. Oczywiście to, jak się zachowujemy wobec swojej pociechy i jaki przykład jej dajemy w życiu codziennym, powinno być najważniejsze. Okazywanie miłości może mieć jednak różne oblicza, a poprzez wypowiadanie określonych słów jesteśmy w stanie niezwykle skutecznie dodać maluchowi pewności siebie, zapewnić poczucie bezpieczeństwa czy pomóc mu uwierzyć we własne siły. Pozytywny stosunek do samego siebie w dużym stopniu przekłada się też na wiele istotnych kwestii związanych z samorozwojem. Dziecku łatwiej jest potem nawiązywać relacje interpersonalne, poznawać świat, osiągnąć lepsze wyniki w nauce, a także odnajdywać się w społeczeństwie. Systematyczne powtarzanie danych zwrotów okaże się również dla malca nieocenionym wsparciem, pomoże w podejmowaniu decyzji oraz podnoszeniu się po porażkach. Sprawdź, jakie trzy zdania, warto powtarzać swojej pociesze każdego ranka, aby efektywnie wzmocnić ją psychicznie!

„Jestem z Ciebie dumny/a”

Dla dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym rodzice są największym autorytetem. Za wszelką cenę chcą im zaimponować, a każde słowa uznania są dla pociech nieocenioną formą akceptacji i wsparcia. Potrzebują więc słyszeć, że ich starania w życiu codziennym – w nauce, w szkole, w kontaktach z rówieśnikami, w relacjach z rodziną czy w wypełnianiu obowiązków, są przez rodziców jak najbardziej doceniane. To zwyczajne zdanie dodaje też maluchowi pewności siebie i mobilizuje do dalszej pracy. Pokazuje, że mimo, iż nie zawsze wszystko się udaje, a porażki się zdarzają to cały czas mogą liczyć na wsparcie oraz pomoc swoich najbliższych.

„Jesteś wyjątkowy/a, dlatego zawsze bądź sobą”

Współczesny świat w wielu aspektach nastawiony jest na dążenie do perfekcjonizmu i zaspokajania określonych norm społecznych. Dorastające dzieci, zarówno młodsze, jak i nastolatkowie mogą czuć się przytłoczeni ogólną presją, przez co ich samoocena zostaje znacząco zachwiana. Jakakolwiek odmienność, inne upodobania czy zainteresowania w porównaniu do rówieśników, mogą już budzić u dziecka niepokój oraz stać się powodem do poważnego spadku nastroju, a nawet depresji. Koniecznie należy więc utwierdzać pociechę w tym, że jest wyjątkowa, taką jaka jest. Każde dziecko powinno być świadome swojej niepowtarzalności, w której drzemie ogromna siła oraz nieoceniona wartość.

„Jestem wdzięczny/a, że jesteś w moim życiu, kocham Cię i w pełni akceptuję”

Swoim dzieciom powinno się okazywać miłość nie tylko w czynach, ale też w słowach. To proste z pozoru zdanie utwierdza pociechę, że jest cały czas kochana, akceptowana i pełni ważną rolę w życiu rodziców. Że mimo zdarzających się na co dzień nieporozumień czy kłótni, nadal należy do rodziny, która się wspiera oraz zawsze staje za sobą. Okazywanie w ten sposób wdzięczności i miłości za obecność dziecka w swoim życiu, efektywnie zacieśnia więzi oraz pokazuje, że zawsze możecie na siebie liczyć.

Systematyczne wypowiadanie powyższych zdań, zwłaszcza rano przed wyjściem do szkoły przypomni dzieciom o ich wartości i miłości rodziców. Często powtarzane słowa sprawią, że maluchy nigdy nie będą wątpić w siebie, a także zaczną szybciej podnosić się po ewentualnych porażkach. Bo samoocena oraz akceptacja siebie to zasadnicze cechy, które pomogą im potem budować lepszą przyszłość.

Bibliografia:
Faber A., Mazlish E., Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły, Wydawnictwo Media Rodzina 2013.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.