3 pytania do ZUS. Informacja z Infolinii

Wszystkie placówki oświatowe od 16 do 25 marca zostają zamknięte. 12 i 13 marca będą funkcjonować w ograniczonym zakresie. To rodzi pytania. Postanowiliśmy spróbować na nie odpowiedzieć, szukając pomocy w  Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00). Nie było to proste zadanie. Czekaliśmy dzisiaj długo na połączenie. Po odczekaniu 40 minut zadaliśmy trzy pytania, które wysyłaliście do nas, z prośbą o wyjaśnienia. Oto odpowiedzi, które uzyskaliśmy.

Czy w związku z planowanym zamknięciem szkół i przedszkoli 16 marca, rodzic może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy już 12 i 13 marca, kiedy placówki działają w ograniczonym zakresie?

W momencie, gdy w szkołach i przedszkolach nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, ale jedynie opiekuńcze, to jest 12-13 marca rodzic nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego. To prawo nabywa dopiero z dniem całkowitego zamknięcia placówek oświatowych, a to planowane jest na 16 marca (poniedziałek).

Czy rodzicowi, który pracuje w weekendy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie za dni, w których dziecko przebywałoby w placówce oświatowej (od poniedziałku do piątku). W pozostałe dni (weekend) – zasiłek nie przysługuje.

Czy dziecko może przebywać poza domem?

Zaleca się przebywanie dziecka w domu i unikanie skupisk ludzi. Niewskazane jest chodzenie z dziećmi do centrów handlowych, itd.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy