3 książki o dojrzewaniu dla dziewczynek

Gdy dziecko zaczyna dojrzewać, wiele się zmienia. Następuje prawdziwa rewolucja, której często towarzyszy uczucie zagubienia. Dziewczynka, która w 9-10 roku życia może u siebie zauważyć pierwsze objawy dojrzewania bywa zakłopotana, wystraszona. Nie wie, co o tym myśleć. Wstydzi się…Warto jej pomóc w tym szczególnym okresie. Jak? Podstawa to rozmowy, wsparcie, empatia i dobre książki. Oto 3 książki o dojrzewaniu dla dziewczynek.

książki o dojrzewaniu

„Maja dorasta” Monica Peitx

„Maja dorasta” to książka stworzona przez endykronologa pediatrę Monicę Peitx.

Na pierwszej stronie poznajemy Maję, która ma 9 lat i zauważa u siebie pierwsze objawy dojrzewania. Śledzimy jej losy aż do 13 urodzin. W tym czasie dziewczynka zauważa u siebie zmiany w wyglądzie i zachowaniu. Czytelnik towarzyszy jej także w oczekiwaniu na pierwszą miesiączkę i dowiaduje się, jak Maja sobie radzi, gdy ten dzień następuje.

Książka ma kilkadziesiąt stron, mnóstwo kolorowych rysunków, jest napisana prostym językiem. Dla najmłodszego (około 8,9,10 letniego) dziecka jest najlepsza z prezentowanego zestawienia. Wyjaśnia podstawowe wątpliwości, tłumacząc delikatnie i z poszanowaniem wrażliwości młodego odbiorcy.

książki o dojrzewaniu

 

książki o dojrzewaniu

Książki o dojrzewaniu. „W rytmie księżyca” Lucy H. Pearce

Kolejną propozycję książki o dojrzewaniu polecamy trochę starszym dziewczynkom, 11, 12 lub 13 letnim. „W rytmie księżyca” spodoba się też dorosłym. Czytając tę pozycję, kobieta ma szansę odkryć swoją kobiecość na nowo, lepiej rozumiejąc zmiany, jakie obserwuje w każdym miesiącu.

Książka wprowadza w temat bardzo nastrojowo, jest w pewnym sensie mistyczna, uduchowiona, całkiem inna od poprzedniej. Nie ma tu za wiele ilustracji, jest głównie tekst, który się jednak bardzo szybko czyta. Jest też piękne przesłanie, pokazujące głębie istoty bycia kobietą.

Autorka opisuje rolę, jaką ma przed sobą każda z nas, w nieco innym świetle. Uczy szacunku do ciała i podnosi na duchu. Pomaga dojrzeć w tym, co często jest kłopotliwe, np. w miesiączce, sygnał płynący z organizmu, który czyni nas wyjątkowymi istotami. Podkreśla, jak ważne jest to, żeby słuchać sygnałów swojego organizmu i podchodzić z szacunkiem do tego, jakie jesteśmy. Nie walczyć, ale zaopiekować się sobą.

„Ciało-śmiało. Przewodnik po dojrzewaniu” Sonya Renee Taylor

To najbardziej konkretna pozycja o dojrzewaniu. O ile pierwsza wprowadzała w temat, to ta go mocno rozwija. Opisuje bardzo dokładnie, co się dzieje w okresie dojrzewania, jak zmienia się ciało, jak radzić sobie z miesiączką, jak używać podpasek, tamponów, itd. Niczego nie narzuca, przeciwnie, na każdym kroku podkreśla, że każda z nas jest inna, wspaniała i należy się nam szacunek. Autorka zaznacza, że młoda dziewczyna nie musi iść za modą i np. jeśli nie chce decydować się na depilację, nie musi tego robić. Jednocześnie radzi, jak poradzić sobie na basenie, plaży, itd.

Dodatkowo sporo miejsca poświęca rozwojowi psychicznemu, burzy hormonów, przyjaźni, pierwszym miłościom. Zawiera mnóstwo praktycznych rad – jak dobrać pierwszy stanik, jaką dietę stosować, czego spodziewać się na danym etapie i jak się przygotować do tych zmian, a także jak radzić sobie z emocjami. Zdecydowanie dobra pozycja dla starszych dziewczynek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.