3 fantastyczne książki o pszczołach

Pszczoły są nam w życiu bardzo potrzebne. Bez nich nie będziemy mieli wystarczającej ilości pożywienia, przede wszystkim warzyw. Owady te są potrzebne, by zapylać rośliny i pozyskiwać nawet 4000 odmian warzyw. Niestety coraz głośniej mówi się o tym, że pszczoła jest to gatunek zagrożony. I musimy zrobić wiele, żeby pomóc pszczołom i tym samym sobą. Jak to zrobić? Przede wszystkim przez świadomość i mądrą edukację. A w tym pomagają trzy fantastyczne książki o pszczołach dla dzieci i dorosłych też.

Pszczoła, a może jednak nie?

Gdy myślimy o pszczołach, mamy przed oczami pszczołę miodną. Okazuje się jednak, że znane są też pszczoły niemiodne – między innymi trzmiele i lepiarki.

Z książki „Pszczoły miodne i niemiodne” Justyny Kierat, dedykowanej najmłodszym czytelnikom, dowiemy się, czym różni się pszczoła od osy, murarki, czy trzmiela. Uzyskamy odpowiedź na to, po co pszczołom żądło, a także jak wygląda praca w ulu, jak wygląda rozmnażanie pszczół, jakie są role poszczególnych owadów i gdzie zimują pszczoły, a także jak obserwować te zwierzęta.

Sporo miejsca autorka poświęca na opis innych owadów należących do tej samej grupy co pszczoły. Książka jest pełna interesującej wiedzy. Znajduje się w niej mnóstwo faktów, ciekawostek, jest też wiele rysunków, które ułatwiają odbiór i zapamiętywanie treści.

„W imieniu pszczół” Piotr Smakulski

Drugą ciekawą książką o pszczołach jest „W imieniu pszczół” Piotra Smakulskiego. To wydanie polecamy nieco młodszym dzieciom niż powyższa propozycja – „Pszczoły miodne i niemiodne”. Publikacja Piotra Smakulskiego jest mniej zasobna w wiedzę, ale równie wartościowa. Doskonale wprowadza w tematykę.

Oprócz opowieści o pszczołach, ich roli na świecie, jest też dział poświęcony zagadkom, które pozwalają usystematyzować poznaną podczas lektury wiedzę.

„Misja pszczoła” Piotr Smakulski

Ten sam autor napisał też drugą publikację o pszczołach – „Misja pszczoła”. W tej książce koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniu pomocy pszczołom. Pokazuje, co każdy z nas może zrobić. Między innymi wskazuje, że przydatne będzie: robienie poidełek, sianie kwiatów i sadzenie drzew, które będą dawać pszczołom nektar i pyłek. Warto bezpośrednio wspierać pszczelarzy – kupując od nich miód, jeśli to możliwe udostępniać miejsce na nowy ul.

Dodatkowo należy dbać o przyrodę, nie śmiecić, nie marnować wody, segregować śmieci, nie wypalać traw, nie kosić traw, o ile to możliwe. Jeśli mamy taką możliwość, twórzmy małe własne ogródki.

Od pszczół zależy nasze życie. Dbajmy zatem o nie – najlepiej, jak się da. W edukacji – pomogą nam mądre książki o pszczołach. Polecamy trzy powyżej wymienione.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.