29 tydzień ciąży

29-tydzienWielu lekarzy na tym etapie ciąży zaleca, by zgłaszać się do nich raz na dwa tygodnie  (choć nie jest to regułą). Większość z nich, która tak zdecyduje, poprosi Cię o odwiedzanie ich od ósmego miesiąca raz w tygodniu.

29 tydzień ciąży USGDziecko

Organizm maluszka skupia się na dojrzewaniu płuc, które już wkrótce będą gotowe do samodzielnej pracy. Dodatkowo każdy dzień to również czas na magazynowanie niezbędnej tkanki tłuszczowej, pozwalającej po narodzinach na utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała. To naprawdę duża umiejętność, dziecku pozostało jeszcze kilka tygodni, by mogło się tego nauczyć. W tym momencie tkanka tłuszczowa stanowi około 2-3% całej masy ciała. Wszystko to sprawia, że maluszek jest bardzo podobny do małego człowieczka, którego zobaczysz za kilka tygodni.
Dodatkowym dokonaniem obserwowanym w tym tygodniu jest zdolność skupiania wzroku na jednym punkcie oraz umiejętność mrugania.

Maluszek w tym tygodniu waży przeciętnie około 1250 gramów oraz mierzy 27 cm (przy wyprostowanych nóżkach 37 cm). W ciągu najbliższych 11 tygodni masa dziecka co najmniej jeszcze się podwoi. Dziecku jest coraz ciaśniej w brzuchu, dlatego zmieniają się też jego ruchy. Bardziej przypominają rozpychanie (nóżek i łokci) niż gwałtowne akrobacje sprzed kilku tygodni.

Kobieta

Ciąża to okres prawdziwych zmian. Nie dziw się, że w trakcie jej trwania będzie odczuwać ciągłe wahanie nastrojów. Z jednej strony odczuwasz wielką euforię, cieszysz się, że będziesz miała maluszka, którego bezgranicznie pokochasz, z drugiej odczuwasz strach przed tym, że sobie nie poradzisz i że Twoje życie zmieni się tak bardzo, że nie będziesz w stanie się w tym wszystkim odnaleźć.

W nocy możesz mieć problemy ze snem, spowodowane wzmożoną aktywnością malucha, który w przypadku wielu kobiet nie pozwala na nocny odpoczynek. Dlatego kiedy tylko masz taką możliwość, odpoczywaj.

Wybraliście już imię dla maluszka? To bardzo ważna decyzja. Koniecznie przeczytaj!

O czym warto pamiętać?

Im ciąża bardziej zaawansowana, tym ilość płynu owodniowego zmniejsza się. Na wczesnych etapach, kiedy dzięki niemu nie odczuwałaś kopnięć maluszka, teraz z powodu jego naturalnego ubywania, czujesz każdy gwałtowniejszy ruch w bardzo konkretny sposób.

Jeśli dodatkowo z powodu rosnącego brzucha dokuczają Ci mocne bóle pleców, możesz sobie ulżyć, decydując się na profesjonalny masaż u fizjoterapeuty. Pomóc mogą też ćwiczenia na piłce (przeczytaj więcej)

Dobrze, byś zwróciła również uwagę na stan zębów. Jeśli coś Cię niepokoi, idź do dentysty, który naprawi ubytki. Po porodzie możesz mieć problem z wygospodarowaniem czasu na wizytę w gabinecie u specjalisty.

Z pamiętnika mamy

Postanowiłam się rozprawić z ostatnim ubytkiem, jaki mi pozostał. Dentysta łaskawca nie zastosował znieczulenia. Z uśmiechem na twarzy (czy dentyści zawsze muszą się tak sztucznie uśmiechać?) wytłumaczył, że znieczulenie jest bardziej niebezpieczne niż stres wywołany usuwaniem ubytku „na żywo”. „Bo nigdy nie wiadomo, jak zareaguje organizm i lepiej nie decydować się na zbyt daleko idące rozwiązania”. Zgadzam się, kiwając głową na tak, bo nie bardzo wiem, co mam zrobić. Jeśli tak ma być lepiej dla dziecka, to niech tak będzie. Gdybym była młodsza, dostałabym odznakę. Summa summarum musiałam zadowolić się własną satysfakcją i odhaczyć na liście rzeczy do zrobienia przed porodem wizytę u dentysty. Jedna rzecz odpadła, co napawa zadowoleniem i dumą.

W nocy coraz trudniej znaleźć mi wygodną pozycję do snu. Okładam się kilkoma poduszkami, by zregenerować siły i móc cieszyć się nieprawdopodobnie wyraźnymi i realnymi snami.

Rozpoczynamy naukę w szkole rodzenia. Zajęcia są darmowe, co wszystko wyjaśnia. Chcemy zrezygnować, gdy okazuję się, że grupa jest za duża i ktoś ma odejść, by zostawić miejsca innym. Ostatecznie decydujemy się zostać, być może w ten sposób  uda nam się lepiej przygotować do porodu. Najbardziej nam zależy przy tym na zwiedzaniu oddziału, porodówki i położniczego…a to ze szkołą rodzenia jest po prostu prostsze.

Z pamiętnika taty

Ta szkoła rodzenia to jedno wielkie nieporozumienie, ale nie mówię tego głośno, bo wiem, że jej zależy. Niestety obawiam się, że nic ciekawego się nie dowiemy, przeciwnie: stracimy tylko czas…Ale czego się nie robi. Będę siedział, nawet jeśli wolałbym spędzić ten czas w lepszy sposób.

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mateen Mateen

    Rather than being vehicles that can liberate us from poverty they have been designed to invoke harshness and disadvantage for most and untold wealth for a small miriloty.Weln, that’s what neoliberalism is all about, isn’t it? Anyone who has played Monopoly® knows this without reading Marx on monopoly capital.