25 tydzień ciąży

25-tydzienNa co masz ochotę? Kiszony ogórek czy może lody czekoladowe? Zachcianki w ciąży to coś zupełnie naturalnego. Nie ma przeszkód, by przy odrobienie zdrowego rozsądku ich nie spełniać. Tym bardziej, że już po porodzie wiele mam, chcąc wrócić do szczupłej sylwetki, zapomni o wszelkich spożywczych przyjemności. Dodatkową motywacją mogą być również potrzeby maluszka, który w pierwszych miesiącach życia często wymaga bardzo ograniczonego menu u karmiącej piersią mamy.

Dziecko

Dziecko przypomina już bardzo szczupłego noworodka, który nie daje o sobie zapomnieć. Gdy jesteś aktywna, maluch najczęściej śpi, a gdy pragniesz się wyciszyć i spokojnie leżysz na kanapie, ono bryka na całego, kręci się i obdarza Cię co rusz kolejnym kopniakiem.

Maluch już jest istotką, która reaguje na wszelkie sygnały płynące z zewnątrz. Głośna muzyka może go przestraszyć, a smaczny obiad, który zjesz, skłonić do szybkich obrotów, a nawet wywołać czkawkę.  Maluszek ma również bardzo wrażliwe na dotyk wargi, których rozwój jest niezbędny do odbierania zmysłów oraz stanowi podstawę do sukcesu karmienia piersią (więcej: o tym, czy karmienie piersią jest dla Ciebie). Skóra ma już wyraźnie różowy kolor. Dzięki tworzącym się naczyniom krwionośnym przypomina już pod wieloma względami skórę dorosłej osoby.

Maluch na tym etapie ma 22 centymetry i waży około 700 gramów. Pod skórą dziecka kształtuje się sieć naczyń włosowatych, które napełniają się krwią.

Pod koniec tego tygodnia w płucach dziecka rozwijają się pęcherzyki płucne, co pozwoli już wkrótce zaczerpnąć pierwszy haust powietrza. Jednak minie jeszcze kilka tygodni zanim płuca będą w pełni dojrzałe. Na tym etapie zaczynają się również otwierać nozdrza Twojego dziecka. To pozwala maluszkowi „ćwiczyć oddychanie”.

Kobieta

Masz często zadyszkę? Nic dziwnego, skoro Twój brzuch przypomina obecnie piłkę futbolową i wyraźnie wystaje do przodu, a czasami nawet na boki, uciska przeponę i stanowi coraz większą przeszkodę podczas poruszania się.

Możesz również odczuwać drętwienie palców u rąk i stóp. Wszystko za sprawą obrzęków i ucisku na nerwy (przeczytaj o obrzękach w ciąży). Co możesz zrobić w takiej sytuacji?  Najlepszy sposób to uniesienie ręki lub nogi i poruszanie palcami.

Wszystkie niepokojące symptomy na bieżąco omawiaj z lekarzem. Nie pozwól, by coś zatruwało Ci myśli w niesamowitym okresie, w jakim obecnie się znajdujesz.

O czym warto pamiętać?

Wiele osób ze starszego pokolenia przestrzega przed podnoszeniem w ciąży wysoko rąk, strasząc poważnymi konsekwencjami. Większość z tego, co mówią, to jednak nieprawda (przeczytaj o mitach dotyczących ciąży). Mimo to, ze względu na obciążenie mięśni warto na pewien czas obowiązek wieszania prania, czy firanek pozostawić innym domownikom.

W ciąży możesz odczuwać dyskomfort z powodu nadmiernego owłosienia. Nie musisz narzekać i czuć się skrępowana, możesz temu zapobiec. Bez żadnych przeciwwskazań możesz się golić, czy stosować kremy do depilacji. Musisz jednak pamiętać, że Twoja skóra jest bardziej wrażliwsza i mogą na niej powstawać podrażnienia i liczne odczyny alergiczne.

Z pamiętnika mamy

Odczuwam ból po bokach brzucha. Tak, jakby ciągnięcie i rozciąganie. Lekarz wyjaśnia, że to macica się rozciąga, a rosnące dziecko zaczyna uciskać układ pokarmowy i żebra. Dobrze wiedzieć, że wszystko jest w porządku. Za kilka tygodni przekonam się, że aktualne rozciąganie nie jest takie duże i że może być dużo gorzej.

Moje otępienie (jak to brzmi) postępuje. Zdarza mi się zapomnieć w połowie zdania, co chciałam powiedzieć. Często się zamyślam i jestem nieobecna.

Moja psychika daje mi jeszcze jeden powód, by się zastanawiać, czy ze mną wszystko w porządku. Myśli krążą wokół porodu, jednak już urodzone dziecko, choć mam tego świadomość, widzę przez różowe okulary. Maluch będzie grzeczny, będzie spał, jak będę mogła czytać ulubione książki i robić wszystko to, co dotychczas. Naiwna jestem, nie ma co…

Z pamiętnika taty

Teraz już wiem, jak powinien reagować: doceniać to, że wiem lepiej :) Kończę zdanie, która ona urywa w połowie, podsuwam swoje ramię, udzielam się, staram się odgadywać jej pragnienia. A ona patrzy z rozczuleniem. Nie komentuje, wycofuje się. Miła odmiana.

Jednak niech Was nie zwiedzie: to nie sielanka. To mój sposób na przetrwanie. Bo tak między nami kobiety w ciąży bywają…nieprzewidywalne i kosmicznie…trudne. Wtedy to ja milczę, a ona gada i gada bez końca…

25 tydzień ciąży film

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ja Ja

  Tak się zastanawiam, ile ważycie, ile ważą Wasze dzieci? Co prawda słyszałam o mamie, która w ogóle nie wazyła się w ciąży, ale…ja Ja nie miałam usg w 25 tyg, ale w 23 waga wynosiła 590g, a w 29tyg 1300g. ciekawa jestem ile teraz moje dziecię waży ;)

 2. matka drugiego malucha matka drugiego malucha

  Jak to możliwe, że w 25 tyg podano wzrost dziecka na 22 cm a w poprzednim tygodniu na 34 cm??? pewnie raz doliczono nóżki a raz nie, ale myślę, że autor powinien być konsekwentny i albo zawsze doliczać nóżki albo zawsze ich nie doliczać…

 3. Ulenka Ulenka

  Kajtek chyba będzie piłkarzem i w końcu nasza reprezentacja będzie miała czym się pochwalić :D
  Poobijana…:P

 4. Asja Asja

  Moja Mała Nadia cały czas sie wierci i kopie momentami tak, że aż sama w szoku jestem :) trochę nadmiernie ruchoma jest, ale wolę tak a niżeli na odwrót :) lubi gdy Jej puszczam muzykę ze słuchawek, wtedy istne pogo potrafi Mi w brzuchu robić :D

 5. andzia andzia

  Ja jestem w 25 tyg ciąży i mój. Synuś. W 21 ważył 500 gram i miał 22 cm lekarz stwierdził że rośnie jak na drożdżach i że jest bardzo ruchliwy bo na badaniu usg zaczoł mi swoimi pleckami brzuch wypychać mało tego jak lekarz badał jego brzuszek to zaczął kopać kulkę od usg teraz to on potrafi dawać mi w kość dziś. W kościele tak szalał że. Kobieta która koło mnie siedziała w ławce widziała jak mi sie brzuch skacze i była w szoku w nocy też nie daje mi spać czasami mam taki momęt ze mogę mu piątkę przybić tak mu raczki sie z brzucha odbijają