24 tydzień ciąży

24-tydzienTwój maluch w tym tygodniu zostanie wzbogacony przez Matkę Naturę o komórki odpowiedzialne za świadome myślenie. Okres, który właśnie się zaczyna a skończy około 28 tygodnia to czas wyjątkowej aktywności ruchowej dziecka. Teraz każdego kopniaka będziesz czuła bardzo wyraźnie! Mamy 24 tydzień ciąży!

Dziecko. 24 tydzień ciąży

Średnia waga dziecka w 24 tygodniu ciąży wynosi 650 gramów, natomiast obwód talii to 19 centymetrów, a długość stopy –  4,4 cm. Dziecko rośnie obecnie w tempie około 170 gramów tygodniowo, znaczna część nowych gramów przypada na tkankę tłuszczową, poza tym na rosnące narządy wewnętrzne, kości i mięśnie.

Malutka główka jest właściwie w pełni ukształtowana, widać na niej delikatne włoski. Zachwycić mogą także malutkie rzęsy i brwi.

Dziecko ciągle aktywnie rośnie, doskonaląc funkcje życiowe. W pełni rozwinięte są paznokcie, z każdym dniem coraz bardziej postępuje budowa połączeń nerwowych w mózgu. W przewodzie pokarmowym wchłaniana jest woda i cukier. Dzięki temu ruchy malucha stają się coraz bardziej energiczne. Dziecko może wyciągać rączki, kopać nóżkami oraz ocierać się skórą o ścianki macicy.

Już teraz możesz wyraźnie poczuć, kiedy dziecko ma czkawkę (Przeczytaj, jak czkawka u płodu ma wpływ na funkcjonowanie noworodka). Dzieje się tak wtedy, kiedy maluch nałyka się za dużej ilości płynu owodniowego. Czkawka nie jest dla malucha uciążliwa. Matka odczuwa ją jako regularne ruchy brzucha.

Kobieta. 24 tydzień ciąży

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym prawdopodobnie coraz częściej myślisz o porodzie. Nic dziwnego, skoro o odmiennym stanie Twój organizm przypomina Ci na każdym kroku, trudno o nim zapomnieć.

Twoja skóra na brzuchu jest coraz bardziej napięta, zmieniają się Twoje proporcje, a gracja, z którą dotychczas się poruszałaś znika, całkowicie inaczej niż pępek, który wyłania się „na powierzchnię” odznaczając się pod ubraniem. Możesz również zaobserwować zmienianą pigmentację skóry na brzuchu i na twarzy.

Niekiedy występują także okresowe bóle głowy, zasłabnięcia i zawroty głowy.

Nie daj się skusić na porównywanie brzuszków z innymi kobietami. Każda z nas jest inna i każda inaczej przechodzi ciążę. Dlatego z celem mija się organizowanie zawodów „na największy ciążowy brzuch”, bo wielkość brzucha tak naprawdę ma niewielkie znaczenie i w nikłym stopniu ma przełożenie na wielkość dziecka.

W temacie brzucha pamiętaj o tym, by wypoczywać na lewym boku, który jest pozycją najbezpieczniejszą dla Ciebie i dziecka.

O czym warto pamiętać?24 tydzień ciąży

Ciąża może sprawić, że będziesz zdekoncentrowana. Często zauważalnym objawem są problemy z zapamiętywaniem, jak również roztargnienie i problemy z jasnym wyrażaniem swoich myśli.

Na tak zaawansowanym etapie ciąży powinnaś również zwracać szczególną uwagę na każdy sygnał biegnący z Twojego organizmu. Nie wolno bagatelizować bólu brzucha, czy krwawienia z pochwy, nawet niewielkiego. O wszystkich niepokojących symptomach najlepiej powiedzieć lekarzowi w trakcie wizyty.

Co prawda, gdyby teraz odbył się poród, szansę na przeżycie dziecka są już dużo większe niż kilka tygodni, to ciągle nie do końca rozwinięte płuca sprawiają, że poród w tym tygodniu przeżywa co 4 dziecko.

Z pamiętnika mamy. 24 tydzień ciąży

W ciąży to nawet w toalecie jest inaczej. Od kilku dni męczą mnie potworne zaparcia. Może wychodzi moje jedzenie czekolady? Staram się włączyć sporo warzyw, ciemnego pieczywa, dużo pić, ale nie wiem, kiedy zobaczę skutki. Na razie cierpię i czuję się jak słonica.

Na szczęście mam sporo siły i omdlenia spowodowane spadkiem ciśnienia krwi, które podobno na tym etapie mogą się zdarzyć, chyba mi nie grożą. Mimo to, z dnia na dzień czuję się bardziej „zaciążona”. W normalnych czynnościach nie jestem w stanie dogonić siebie sprzed ciąży. Na imprezy już właściwie się nie nadaje, bo gdy wszyscy bawią się na całego, ja właśnie wychodzę ze spotkania. Oczywiście nie mogę pić alkoholu, z jedzeniem też trudno mi dogodzić i wybrzydzam, więc mimo sporej serdeczności ze strony znajomych, to czuję się dziwolągiem. Mam na tyle hartu ducha, by nie zwolnić do tempa „ciężarówek”, staram się udowodnić sobie i innym, że dam radę żyć w miarę normalnie. Ale czy ja się nie oszukuję?

Stan ciążowy podkreśla moja słaba pamięć. Wszystko muszę zapisywać, a i tak gubię żółte karteczki, często coś wypada mi z głowy i czuję się jak ktoś, komu nagle wycięto pół mózgu. Ogólnie stwierdzam, że za dużo od siebie wymagam, ale mimo to, ćwiczę pamięć na krzyżówkach, co kończy się złością i rzucaniem ołówka o ziemię…Mężul hasła odgaduję, ja wyniki zapisuję i jakoś to się wszystko kręci.

Z pamiętnika taty. 24 tydzień ciąży

Nie przywykłem. Teraz ja muszę o wszystkim pamiętać: urodziny, rocznice, zakupy, czy też świecić elokwencją i wiedzą w krzyżówkach i teleturniejach. Czasami mi jej żal, ale udaję, że wszystko ok i bagatelizuje swój niepokój, czy jej już tak zostanie na stałe…Nie zostanie, prawda?

Bibliografia

  • „Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
  • „Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
  • „Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
  • „W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Kolo

    wow!! mam już całkiem duży brzuch i mega spokojną córeczkę w środku.
    Mówili, że nie da mi spać, że będzie się kręcić. Nic podobnego, budzi się o 5 wiec nie jest tak źle…
    w ciąży mogę chodzić latami :D haha

  2. sabina

    jestem 26 tygodniu ciazy moj synek strasznie kapie przewraca sie ze nie da mi spac na lewym boku jak poloze sie na prawy odrazu cisza;)

    • Dorota Dorota

      Sabino, tak czasem bywa:) Wszystkiego dobrego.

    • Natalia

      Mam podobnie! Pozycja na lewym boku jest bezpieczniejsza, ale mała ciągle się kręci i wtedy jest mi niewygodnie. Dopiero na prawym boku czuję ulgę. Dziwnie, nie? ;)

  3. Kolorek

    Mój synek też stał się bardzo spokojny jestem w 24tyg 2dn). Odośnie krzyżówek i braku koncentracji/pamięci 100% prawdy. Nic nie pamiętam, połowy nie rozumiem :)

    • Katarzyna

      Bardzo fajnie opisane, wszystko się zgadza, pozdrawiam Mamuski :)

  4. Jula

    A ja myślałam że coś zemna nie tak:) jak zaszlam w ciążę uczyłam się obcego języka teraz w 24 tyg wyjechałam i … zapomniałam :)

  5. Malvina

    To dziwne z tą rzekomo złą pamięcią – właśnie zdałam egzamin teoretyczny na prawko, miałam max punktów, czyli żadnego błędu… Do ważnych spraw (remont, projekty, wyprawka) mam excela. Nie róbmy z siebie już takich sierot, bo i tak ogarniamy więcej niż przeciętny facet bez ciąży;) 24 tydzień :)