Rozwój dziecka

24 miesiąc życia dziecka – maluch kończy dwa lata

Maluch właśnie wkracza w 24 miesiąc życia. Nie możesz w to uwierzyć? Nie tak dawno przyszedł na świat, a teraz kończy już drugi rok życia? To niesamowite jak dzieci szybko rosną i jak się zmieniają. Wraz z rozpoczęciem tego etapu dziecko dokonuje kolejnych spektakularnych kroków i dynamicznie się rozwija. Staje się coraz bardziej otwarte i gotowe do zabaw z rówieśnikami. 24 miesiąc życia dziecka to szczególny czas poznawania świata pod kątem panujących stosunków i relacji. Potrzeba jednak jeszcze trochę czasu zanim dziecko nauczy się sztuki współpracy. Na razie bacznie obserwuje, jak inni się bawią i lubi być obok, jednak bez wyraźnej gotowości do trudnej sztuki dzielenia. Na to przyjdzie jeszcze czas.

24 miesiąc życia dziecka i mowa

Rozwój mowy to bardzo indywidualny proces. Może przebiegać szybko i sprawnie – tak, że z dwulatkiem można przeprowadzić długą, wyczerpującą rozmowę, jak również proces rozwoju mowy może być wolniejszy. Mowa dwulatka bywa bardzo zróżnicowana.

Uważa się, że normą dla dzieci w tym wieku jest odpowiadanie na proste pytania. Dziecko powinno umieć się się porozumieć w podstawowych kwestiach. Jeśli nie do końca za pośrednictwem słów, to gestów, mimiki.

Poza tym dziecko jest zazwyczaj w stanie wykonać proste polecenia – „idź i wyrzuć to”, „zobacz w drugim pokoju, czy nie ma taty”, itd. Szczególnie trudne na tym etapie może być rozmawianie z drugą osobą przy dziecku. Dwulatek ma bowiem tendencję do przeszkadzania i „łapania” uwagi rodzica za każdym razem, gdy czuje, że „zbyt długo” mama czy tata zajęci są czymś innym.

dziecko

Rozwój mowy niesie też inne konsekwencje – marudzenie, krzyczenie, wymuszanie, napady histerii i wiele innych. Gdy dziecko zaczyna mówić, wielu rodziców z rozrzewnieniem wspomina ciszę w domu…

Pytanie za pytaniem

Dziecko jest ciekawe nie tylko wtedy, gdy zaczyna 24 miesiąc życia, ale niemal przez cały okres dynamicznego rozwoju. Na tym etapie ma jednak tendencję do zadawania mnóstwa pytań. Wypowiadane na każdym kroku „dlaczego” może być męczące, ale warto podjąć starania, by na nie odpowiadać. Za jego pośrednictwem dziecko poznaje świat, uczy się nowych słów, czuje się zauważone i traktowane poważnie, gdy rodzic odpowiada wyczerpująco na pytania.

Nie na każde pytanie musisz odpowiadać. Dziecko lubi wyzwania. Dlatego zapytaj – ” a jak myślisz, dlaczego kot wskoczył na płot”, „a jak myślisz po co kwiatkom woda” itd.

Chęć porządkowania i sortowania

24 miesiąc życia dziecka to czas sortowania i porządkowania. Maluchy uczą się na tym etapie układania przedmiotów w określonych kategoriach, łączenia je w pary. Uwielbiają zabawy polegające na znajdywaniu wszystkich przedmiotów z danej grupy – na przykład czerwonych, wszystkich balonów, piesków, kotków. Nie jest to jednak etap dobrego rozumienia pojęć abstrakcyjnych typu „ciężkie”, „miękkie”, „dzisiaj”, „wczoraj”- dziecko może mieć problem z wyłonieniem przedmiotów według takiego klucza.

Czas na duże łóżko?

Gdy nadchodzi 24 miesiąc życia dziecka wielu rodziców decyduje się na wyprowadzkę malucha do dużego łóżka. Małe łóżeczko ze szczebelkami przechodzi do historii, do pokoju wnoszone jest większe. To budzi wyzwanie i wiąże się z wątpliwościami – czy to na pewno dobry pomysł? Czy dziecko jest gotowe? A jak nie będzie chciało spać, albo będzie ciągle wychodzić z łóżka? Co jeśli spadnie?

Niektóre te wątpliwości można wykluczyć, na przykład rozkładając poduszki pod łóżkiem, w taki sposób, by zminimalizowały skutki ewentualnego upadku. Poza tym należy powtarzać i przestrzegać, by dziecko nie wspinało się na barierki łóżka i nie skakało, co może skończyć się boleśnie, i może być niebezpiecznie.

Nocne pobudki

Dziecko w 24 miesiącu życia może nieoczekiwanie dla rodziców zacząć się budzić w nocy,mimo że wcześnie przesypiało do rana. Przyczyną nie musi być wcale zmiana łóżka, ale na przykład wyrzynanie się zębów trzonowych, koszmary nocne, strach przed ciemnością a nawet stres.

Nauka korzystania z nocnika

Dzieci są gotowe na korzystanie z nocnika na różnych etapach życia. Niektóre wykazują chęci pozbycia się pieluszki już w wieku 1,5 lat, inne noszą pieluszki jeszcze długo po ukończeniu dwóch lat. Z perspektywy całego dzieciństwa nie ma to większego znaczenia.

Tak czy inaczej odpieluchowanie malca wymaga wyczucia chwili, jak również cierpliwości i spokoju ze strony rodziców. Często pozbycie się pieluchy to długi i trudny proces. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Przeczytaj, kiedy przychodzi odpowiedni moment na nocnik.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Domisia Domisia

    jestesmy wlasnie na tym etapie – jest foch za fochem…ech

  2. Marta Marta

    Będzie coraz lepiej :)

  3. Kaka Kaka

    OdpieluchowNie – zaczęłam sadzać Zosię na nocniku jak tylko stabilnie siedziała. Sadzałam po każdej pobudce i przd spacerem. Napierw bez większych efektów. Jak miała 8miesieqcy to przypełzała, robiła dziwne oczy i wtedy miałam Kilka sekund na posadzenie na nocnik bo kupa idzie! A jak miała 1rok i 5 miesiecy zaczęła wołać siku i pielucha poszła w kąt:) sąsiadka ten sam sposób przyjęła i jej syn miał rok i 6 miesięcy jakteżpozbył się pieluchy:) polecam zacząć odpieluchowNie jak jeszcze jest się z dzieckiem w fomu bo to dużo łatwiejsze niż jak się wróci do pracy.