21 tydzień ciąży

21-tydzien-ciazy
Każda wizyta u lekarza może być pełna emocji, zwłaszcza, jeśli towarzyszy jej badanie USG. Zachowaj to wspomnienie, prosząc ginekologa o wydruk z badania. Możesz również poprosić o nagranie badania, które z pewnością da Wam wiele wzruszeń i pozwoli zaprosić na seans najbliższych teraz i za kilka lat, gdy maluch będzie już przedszkolakiem.

21 tydzień ciąży USGDziecko

Maluch ma już twarz niemal taką, jaką zobaczycie po porodzie. Tworzy się pionowa bruzda pod nosem, a nad wargami. Dodatkowo do końca wykształcona zostaje małżowina uszna. Mięśnie karku są na tyle mocne, że maluch bez większego trudu może trzymać prosto głowę.  Bardzo ważnym wydarzeniem w 21 tygodniu jest rozwój układu odpornościowego.

Gdybyś mogła zajrzeć wgłąb brzucha, zauważyłabyś, że dziecko ma „dużo więcej skóry”niż zdawać by się mogło potrzebuje. To dlatego, że skóra rośnie szybciej niż przybywa maluszkowi tkanki tłuszczowej. Nie ma jednak powodu do obaw. Dziecko teraz intensywnie rośnie (a wraz z nim również Ty). Pod koniec szóstego miesiąca podwoi swoją masę.

Na tym etapie waży około 350 gramów i mierzy około 19 cm. Można go przyrównać do większego banana.

Doskonali się zmysł smaku. Maluch poprzez wody płodowe poznaje smak słodki, słony, gorzki i kwaśny, z czego najbardziej lubi ten pierwszy.

Bicie serca dziecka jest tak głośne, że lekarz może je zbadać przy pomocy zwykłego stetoskopu.


Kobieta

Możesz odczuwać bóle po bokach miednicy. Charakterystyczne kłucie, które jest bardziej odczuwalne podczas kaszlu, czy zmianie pozycji. To najczęściej nic niepokojącego, jedynie symptom rozciągania mięśni i wiązadeł spowodowany rosnącym brzuchem i powiększającą się macicą. By jednak mieć pewność, porozmawiaj o swoich odczuciach z lekarzem przy okazji najbliższej wizyty.

Zwróć uwagę na bezpieczeństwo swoje i dziecka. Nie wspinaj się na drabinę, czy na stołek, chcąc zawiesić firanki. Najlepiej pozostaw tę czynność innemu domownikowi. Zwróć również uwagę na to, by w domu nosić obuwie z antypoślizgową podeszwą. To ważne, byś miała poczucie stabilności i nie ryzykowała poślizgnięciem i upadkiem. Zwłaszcza, że z każdym miesiącem Twoje ruchy mogą być mniej zgrabne.

Staraj się jeść urozmaicone posiłki. To bardzo ważne, bo na ich skutek zmienia się smak wód płodowych i płód ma możliwość zapoznawania się z różnymi smakami. Jeśli chcesz, by maluszek lubił marchewkę, zadbaj o to już teraz. Tak samo o to, by w Twoim menu było wszystko to, co cenne dla Ciebie i dziecka.

O czym warto pamiętać?

Maluszek mimo że już tak wiele urósł, jest ciągle bezbronną małą istotką. Pamiętaj o tym i unikaj miejsc, w których pali się papierosy. Będąc biernym palaczem, niestety dajesz dziecku sporo zanieczyszczeń i substancji toksycznych. Specjaliści są zdania, że równie dużo, jakbyś sama paliła. Dlatego, jeśli ktoś bez skrępowania wyciąga papierosa i chce przy Tobie zapalić, poproś by tego nie robił.

Z pamiętniki mamy

Ból pleców to za mało. Nawet rosnący brzuch to jeszcze niewystarczające zmiany dla kobiety. Musi być więcej. I mnie też dopada. Pojawia się zgaga. Obok niej także niestrawność. Muszę bardzo uważać, co jem, by co chwilę mi się czymś nie odbijało.

Oczywiście mój wygląd absorbuje równie mocno mnie, jak moich znajomych. Każdego na swój sposób. Słyszę, że mój brzuch jest ogromny lub ” że jak na 21 tydzień, to brzuch jest maleńki”. Nie od dzisiaj w końcu wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

A ja jak to oceniam? Po prostu nie mam wyjścia i noszę brzuch, który przysłania mi cały świat. Dobrze, że wiem, jakie jest jego zadanie, by nie załamać się swoim ograniczeniami. Ja ten brzuch widzę, znajomi widzą, ale w kolejce do kasy widzi czasem (naprawdę tylko niekiedy) przemiła pani kasjerka, bo np. pani w pięknym futrze już nie widzi, młody mężczyzna też nie. Podobnie problem ze wzrokiem mają także osoby w autobusie. Ciąża to w końcu nie choroba, a jedna z drugą trójkę wychowała, a znowu on zmęczony po pracy. Więc dużo częściej stoję niż siadam, a w kolejce się nie upominam – czekam na swoją kolejkę, a swoje myślę.

Z pamiętnika taty

Znajduję radość w gotowaniu, choć będąc szczerym, nigdy nie lubiłem tego całego pichcenia. Tyle człowiek się namęczy, nastoi przy zlewie, kuchence, a potem chwila przyjemności i koniec. Poza tym dotąd jedliśmy w pośpiechu, to nawet czasem nie potrafiłem po godzinie od obiadu powiedzieć, co jadłem. Nie wspominając o tym, że często jedliśmy oddzielnie…

Teraz pod tym względem jest idealnie. Ona jest najlepszym degustatorem, o jakim mógłbym marzyć :)

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Magda Magda

  co a nad wargami? bo chyba komuś tekstu brakło..

  • mama mama

   Nic nie „brakło” czytaj ze zrozumieniem,bo ta bruzda jest pod nosem nad wargą!!!!!!!!!!

 2. Magdalena Magdalena

  Super! Tekst, a zwłaszcza ilustracje są świetne ;) uwielbiam Was czytać !!!

  • sosrodzice sosrodzice

   Dzięki :) Zapraszamy do czytania kolejnych tygodni :) A później kalendarza życia dziecka -na początek pierwszego roku :)