Rozwój dziecka

21 miesiąc życia dziecka

Maluszki są z reguły chętne do pomocy i aktywnego uczestnictwa w życiu domowym. Chcą samodzielnie się ubierać, jeść, sprzątać. Obserwują, co się dzieje i reagują złością na wszelkie oznaki wykluczenia, a zwłaszcza komunikaty – „jesteś za mały/za mała”. Starają się udowodnić, że to nieprawda, dlatego z uporem wdrapują się na meble, wchodzą na krzesło, by włączyć światło, czy dosięgnąć zabawki. Są wyjątkowo sprytne i poprzez obserwowanie rodziców i starszego rodzeństwa każdego dnia uczą się czegoś nowego. Co jeszcze przynosi 21 miesiąc życia dziecka?

21 miesiąc życia dziecka – jest ciągle w ruchu

21 miesiąc życia dzieckaMałe dziecko rozwija się poprzez ruch, bada świat i własne możliwości, radośnie podskakując, biegając, wdrapując się i poznając każdy fragment rzeczywistości. W ten sposób rozwija się również intelektualnie. Dlatego zwyczajnie nie można stopować go w tym procesie, przeciwnie – rolą rodzica jest motywowanie maluszka, by jak najaktywniej spędzał czas.

Oczywiście łatwo napisać, trudniej zrobić. Codzienność z bardzo aktywnym małym człowiekiem jest wyjątkowo męcząca i stresująca. Na każdym kroku na dziecko czyha bowiem sporo zagrożeń.

Nie da się być przy dziecko w każdej sekundzie jego życia, dlatego tak ważne jest, by zadbać o bezpieczeństwo otoczenia, w jakim porusza się niespełna dwulatek. Niech dom będzie możliwie dobrze przygotowany, by w razie konieczności spuszczenia z oczu dziecka na kilka minut, nie doszło do wypadku.

Warto również zwrócić uwagę na niebezpieczną tendencję w tym okresie rozwoju, jaką jest wkładanie małych przedmiotów do nosa, uszu czy…pochwy. Gdy zauważymy ten problem, należy zachować spokój, ale też stanowczość, informując malucha, że to nie jest dobry pomysł.

21 miesiąc życia dziecka – napady złości

Furia i wybuchy złości to niestety na tym etapie rozwoju niemal codzienność. Jedne dzieci przechodzą je łagodniej, inne sprawiają, że rodzice pod koniec dnia czują się prawdziwie wykończeni.

Niestety nie ma złotej recepty na wahania nastroju u dziecka (przeczytaj więcej). U jednego malucha sprawdza się ignorowanie i pozostawanie w pobliżu, by przytulić niespełna dwulatka, gdy jest on na to gotowy. Inne dzieci lepiej radzą sobie w samotności, same jej szukają, wychodząc do innego pokoju, czy chowając się w kącie. Jeszcze inne potrzebują aktywnej obecności mamy i taty – odwrócenia uwagi oraz zmniejszenia problemu.

Niezależnie jaką opcję wybierze rodzic, zawsze sprawdza się jedna zasada – zachowanie spokoju. O tym trzeba pamiętać zawsze. Wszystko po to, aby uczyć malucha panowania nad emocjami i współpracy.

21 miesiąc życia dziecka – ważna rutyna

Mimo że dziecko jest już całkiem duże i pod wieloma względami samodzielne, nadal podobnie do niemowlaka potrzebuje rutyny. Gdy wie, co za chwile się wydarzy i czego może się spodziewać, czuje się pewniej i bezpieczniej. Poza tym gdy nie jest zaskakiwane, najprawdopodobniej nie będzie się buntować i okazywać oporu, a na pewno pojawią się one rzadziej i w mniej dotkliwym dla otoczeniu wydaniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. mama Igi mama Igi

    Wypisz wymaluh moja Iga

  2. Ula Ula

    super opisane, dzieci w tym wieku są niezwykle kochana ale jakie trudne…o tym wie tylko rodzic

  3. Karola Karola

    Nasza Zosia jest w tym wieku, dzięki za ten artykuł…