Gratulacje! Masz za sobą połowę ciąży! Czeka Cię jeszcze kilka tygodni zanim na świecie pojawi się maluszek. Teraz oprócz powiększania się brzucha, nie będziesz przeżywać wielkich rewolucji i znaczących zmian, zwłaszcza, jeśli chodzi o rozwój maluszka. Dziecko przez te kilka tygodni będzie głównie rosnąć i nabierać sprawności w podstawowych czynnościach. Tak, by narodzeniu potrafiło sobie poradzić samodzielnie. Tak wygląda 20 tydzień ciąży.
Dziecko. 20 tydzień ciąży
Średnia waga rozwijającego się dziecka wynosi około 325 gramów, obwód główki równy jest ponad 17 cm, a obwód brzuszka około 14 cm, stópka natomiast rośnie do 3,2 cm.
Z każdym dniem aktywnie rozwijają się mięśnie dziecka, co umożliwia maluchowi wykonywanie bardziej energicznych ruchów w macicy. Dzięki wzmocnieniu ruchów karku, istnieje możliwość poruszania głową. W szczękach są już zawiązki zębów. Na głowie rozwijają się już włosy.
Na skórze pojawia się substancja – maź płodowa, która chroni skórę przed działaniem płynu owodniowego, w którym dziecko jest ciągle zanurzone. Ze względu na obecność niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej na badaniach USG ciało malucha może wydawać się chude.
U dziewczynek uformowane są już macica i pochwa.
Łożysko zagnieżdża się głębiej w strukturze macicy. Jest to potrzebne, by można było uzyskać dobre zaopatrzenie jej w tlen i substancje odżywcze, a te wraz z mijającymi miesiącami będą rosły wraz z rozwojem dziecka.
Kobieta. 20 tydzień ciąży
Możesz zauważyć wyraźnie powiększoną talię. Szczyt dna macicy znajduje się tuż pod pępkiem. Około 20 tygodnia ze względu na większe wymiary dziecka możesz poczuć już pierwsze ruchy maluszka. W drugiej i kolejnej ciąży ruchy dziecka wyczuwane są zazwyczaj wcześniej o około 1-2 tygodnie wcześniej.
Możesz odczuwać też bóle podbrzusza i boków: wynik rozciągania więzadeł podtrzymujących macicę. Typowy objaw to również zwiększona ilość białawych upławów.
Typowe jest również przyspieszenie czynności serca.
O czym warto pamiętać?
Ciąża trwa dziewięć miesięcy. Trudno byś w tym czasie, mimo dużej staranności i zwracania uwagi na zdrowie, nie złapała jakiejś infekcji. Odporność, która w tym szczególnym okresie jest osłabiona, sprawi, że będziesz miała dużą trudność z walką z każdym zagrożeniem. Na szczęście ciężarna ma coraz większe możliwości, jeśli chodzi o leczenia przeziębienia i bólu gardła. Dowiedz się więcej na ten temat.
Z pamiętnika mamy
Umiem się śmiać i płakać jednocześnie. Jakieś 20 tygodni temu uznałabym, że z moją głową jest coś nie tak i zamartwiała się, czy jak pójdę do lekarza, to nie zamknie mnie gdzieś z dala od rodziny. Teraz jednak nic a nic mnie to nie dziwi.
Czuję się duża. Mój przód jest coraz większy. Szybszy chód, nie mówiąc o biegu staje się bardzo skomplikowany. Moje piersi podskakują na każdej nierówności. Dobrze, że się nie widzę, a osoby, które obserwują mnie na co dzień wspierają tak, jak mogą. Zwłaszcza Mężul, któremu podobno tak podobam się jeszcze bardziej niż przed ciążą (ciekawe, czy będzie podtrzymywał to zdanie po porodzie, gdy pojawi się maluch, a wraz z nim nieprzespane noce. Czy będzie chciał znowu tak zmienić mój wygląd, by najpierw szedł mój brzuch, a potem ja?).
Wizja porodu wydaje się już tak bliska, że zamiast się z nią oswajać (tak jak sugerują specjaliści), ja wyrzucam ją z głowy, starając się nie myśleć o przechodzeniu słonia przez dziurkę od klucza. Unikam też for internetowych. Nie bawią mnie krwawe opowieści i historie pełne grozy. Może jak nie będę wiedzieć, to będzie boleć mniej?
Z pamiętnika taty
To niewiarygodne, ale to, co mówią, że mężczyzna też przechodzi ciążę, to prawda. Że tyje? Nic? Ale te emocje! Normalnie czasami mam wrażenie, że się rozkleję. Mówię sobie: facet wyluzuj, ale naprawdę muszę się mocno kontrolować…Zwracam uwagę na wózki, nie, nie, nie kobiety z wózkami, ale wózki i ich „zawartości” :) Sam się nie poznaję…
Co będzie dalej?
Bibliografia:
- „Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
- „Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
- „Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
- „W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff
Jestem to moja pierwsza ciąża, dlatego po prostu nie wiem…nie wiem czy to co czuję to ruchy dziecka. USG połówkę a przy okazji i wizytę u gina mam dopiero 1 czerwca…
Nie wiem czy takie niby tiki w brzuchu po lewej stronie koło pępka to to jest to? Jak to opisać? Takie burczenie lub przelewanie..
Poza tym za bardzo mi nie widać jeszcze brzucha. można powiedzieć, że tylko takie lekkie zaokrąglenie…Proszę o rady.
Kinia, tak, pierwsze ruchy dziecka są bardzo delikatne i opisywane są właśnie jako uczucie podobne do łaskotania skrzydełkami motylka, przelewania się, bulgotania, itd.
Witam was ja tez jestem w 1 ciazy i tez mi trudno to opisac ja mialam take uczucie jak bym miala w brzuchu babelki….a wizyte mam 23 maja
chcę powiedzieć że to jedyny blog który mnie uspokaja, napawa optymizmem i dodaje wiary. bardzo dziękuję!!! Mam takie huśtawki nastrojów że sama się zaskakuję, o porodzie też nie myślę a póki co uważam że zdrowy rozsądek przede wszystkim. Drażnią mnie te spanikowane kobiety dlatego naprawdę b pani dziękuję