Rozwój dziecka

20 miesiąc życia dziecka – wyzwanie goni wyzwanie

Czego się spodziewać po dziecku, które ma 20 miesięcy? Najłatwiej napisać „wszystkiego”. Patrząc na malucha, można dojść do wniosku, że rozwój motoryczny znacznie wyprzedza rozwój emocjonalny. Z tego powodu częściej może dochodzić do wybuchów histerii, obrażania się, kłócenia się niż do realnych fizycznych upadków i uszkodzeń kolana. I tak zostanie przez kilka najbliższych miesięcy, kiedy bunt dwulatka dojdzie do głosy, a potem dynamiczny rozwój osobowości trochę zwolni i wejdzie na bardziej przewidywalne tory. Jak wygląda 20 miesiąc życia dziecka?

Rozwój motoryczny: 20 miesiąc życia dziecka

SONY DSCDziecko w 20 miesiącu życia najczęściej sprawnie chodzi, bez potrzeby chwytania drugiej osoby za rękę czy podpierania się. Większość maluchów nie ma problemu z kopnięciem piłki, rzuceniem jej z nad głowy i z pewnym wchodzeniem po schodach. Dzieci w tym wieku lubią skakać (na obu nogach), wspinać się, potrzebują wiele ruchu i okazji do odkrywania możliwości swojego ciała.

Dlatego warto pozwolić im na brudzenie rączek w ziemi, przesypywanie piasku, wskakiwanie do kałuży. Niech niespełna dwulatek na spacer wychodzi tak ubrany, by jego ruchy nie były skrępowane, a aktywność nie była ograniczana z powodu ryzyka ubrudzenia spodni.

Średnia wysokość i waga dziecka dwudziestomiesięcznego

Poniższe dane to średnia. Zarówno waga i wzrost uzależniona jest od genów, predyspozycji oraz od tego, czy dziecko urodziło się o czasie. WHO podaje jednak pewną średnią, dającą cenne informacje młodym rodzicom. Pomocne są także siatki centylowe, które pozwalają monitorować tempo wzrostu dziecka.

Średnia wysokość dla chłopców w 20 miesiącu życia to 82,4 kilograma, a dziewczynek – 82,8 cm. Jeśli chodzi o wagę, to 11,3 kilograma dla chłopca i dla dziewczynek – 10,7 kilograma.

Na kolejnej stronie między innymi o tym, ile snu potrzebuje dziecko w 20 miesiącu życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. mama hani mama hani

    wszystko się zgadza
    jak to dobrze was poczytać :)

  2. misiabella misiabella

    Średnie wagi i wzrostu- kilogramy pomieszane z cm… Uśmiałam się ;) a tak poza tym zdrowo rozsądkowi tekst. Popieram.

  3. sandra sandra

    dziękuję ! Ten tekst bardzo mi pomógł, bo mamy akurat ciężki okres, już teraz wiele zrozumiałam z zachowań syna :)