Rozwój dziecka

20 miesiąc życia dziecka – wyzwanie goni wyzwanie

Czego się spodziewać po dziecku, które ma 20 miesięcy? Najłatwiej napisać „wszystkiego”. Patrząc na malucha, można dojść do wniosku, że rozwój motoryczny znacznie wyprzedza rozwój emocjonalny. Z tego powodu częściej może dochodzić do wybuchów histerii, obrażania się, kłócenia się niż do realnych fizycznych upadków i uszkodzeń kolana. I tak zostanie przez kilka najbliższych miesięcy, kiedy bunt dwulatka dojdzie do głosy, a potem dynamiczny rozwój osobowości trochę zwolni i wejdzie na bardziej przewidywalne tory. Jak wygląda 20 miesiąc życia dziecka?

Rozwój motoryczny: 20 miesiąc życia dziecka

SONY DSCDziecko w 20 miesiącu życia najczęściej sprawnie chodzi, bez potrzeby chwytania drugiej osoby za rękę czy podpierania się. Większość maluchów nie ma problemu z kopnięciem piłki, rzuceniem jej z nad głowy i z pewnym wchodzeniem po schodach. Dzieci w tym wieku lubią skakać (na obu nogach), wspinać się, potrzebują wiele ruchu i okazji do odkrywania możliwości swojego ciała.

Dlatego warto pozwolić dziecku na brudzenie rączek w ziemi, przesypywanie piasku, wskakiwanie do kałuży. Niech niespełna dwulatek na spacer wychodzi tak ubrany, by jego ruchy nie były skrępowane, a aktywność nie była ograniczana z powodu ryzyka ubrudzenia spodni.

Dziecko potrafi:

  • rzucać piłką,
  • biegać,
  • posługiwać się łyżką,

Średnia wysokość i waga dziecka dwudziestomiesięcznego

Poniższe dane to średnia. Zarówno waga i wzrost uzależniona jest od genów, predyspozycji oraz od tego, czy dziecko urodziło się o czasie. WHO podaje jednak pewną średnią, dającą cenne informacje młodym rodzicom. Pomocne są także siatki centylowe, które pozwalają monitorować tempo wzrostu dziecka.

Średnia wysokość dla chłopców w 20 miesiącu życia to 82,4 cm, a dziewczynek – 82,8 cm. Jeśli chodzi o wagę, to 11,3 kilograma dla chłopca i dla dziewczynek – 10,7 kilograma.

Na kolejnej stronie między innymi o tym, ile snu potrzebuje dziecko w 20 miesiącu życia.

Ile snu potrzebuje dziecko? 20 miesiąc życia

Maluch mający 20 miesięcy potrzebuje średnio 13-14 godzin snu dziennie. Zazwyczaj 11 snu godzin w nocy i 2 w ciągu dnia, choć ten czas może też zostać podzielony inaczej.

Dzieci i niedobór snu. Czy Twoje dziecko śpi wystarczająco długo?

Maluchy na tym etapie są zazwyczaj bardzo aktywne, więc może się zdarzyć, że będą niechętnie chodziły spać. Bardzo istotne jest, by zachować spokój, być konsekwentnym i cierpliwie przeczekać ten okres. Nie ma lepszego sposobu na wieczorny bunt.

20 miesiąc życia dziecka

Energia i posiłki – 20 miesiąc życia dziecka

Maluch w 20 miesiącu życia jest zazwyczaj jak żywe srebro, ciągle w biegu, dlatego jego apetyt może być znacznie większy niż wcześniej.

Nie ograniczaj  dziecku dostępu do zdrowego jedzenia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że je znacznie więcej niż „powinien”, to jeśli podajesz mu dobrze zbilansowane posiłki, dużą ilość warzyw i owoców oraz nieprzetworzone przekąski, wszystko jest w porządku. Wkrótce nadejdzie taki moment, że „miłość do jedzenia” przerodzi się w grymaszenie i będziecie tęsknić do czasów, kiedy dziecko jadło wszystko z wielkim apetytem.

Uwaga, fobie niespełna dwulatka

W tym wieku maluch może przeżywać prawdziwe fobie, pierwsze dziecięce lęki. Są one typowe dla wczesnego dzieciństwa, zwłaszcza u dzieci między drugim a szóstym okiem życia.

Najczęściej dziecko boi się zwierząt – niekoniecznie słoni, tygrysów, czy lwów, ale np. psów i kotów (zwłaszcza jeśli widuje je rzadko). Często pojawia się lęk przed lekarzami i służbą medyczną oraz może się utrzymywać nadal silny lęk separacyjny przed rozstaniem z rodzicem. Niekiedy dziecięce lęki koncentrują się wokół urządzeń domowych – odkurzaczy, młynków do kawy, mikserów. Niekiedy boi się ciemności, małych pomieszczeń, a także osób przebranych – Mikołaja, czy klauna.

Jak reagować, gdy dziecko się boi?

Na pewno nie wyśmiewać i nie bagatelizować lęków słowami „nie ma się czego bać” lub „nie maż się, to nic”. Warto wykazać zrozumienie oraz podkreślić, że sami też się czegoś boimy, że lęki są naturalne dla każdego człowieka. Podstawa to wyjaśnienie, potem konfrontacja – można dziecko w umiejętny sposób oswajać ze źródłem lęku, następnie systematycznie rozmawiać, sięgać po opowieści, książki, korzystać z humoru. Nie brać wszystkiego w pełni na serio.

Uwaga, agresja w 20 miesiącu życia

Dzieci około dwuroczne to klasyczni egocentrycy mierzący się z agresywnym zachowaniem. Próbują radzić sobie z frustracjami poprzez gryzienie, kopanie, popychanie.

Co możesz zrobić?

To trudny czas dla Was wszystkich.

Najlepsze co możesz zrobić to zachować spokój i dystans, a własnym przykładem pokazywać, jak radzić sobie z frustracjami.

Nie odpowiadaj agresją na agresję.

Poza tym musisz wiedzieć, że nawet najlepszej mamie i najbardziej cierpliwemu tatusiowi zdarzy się w chwili słabości krzyknąć na malca.  Zrozumiałe jest uczucie zmęczenia i psychicznego wyczerpania. To jak najbardziej ludzkie i warto dać sobie przyzwolenie na gorsze dni.

Gdy zdajemy sobie sprawę, że zrobiliśmy błąd, wszystko w porządku. Wybaczmy sobie i idźmy dalej. Dzieci są w stanie wiele zapomnieć, mamy mnóstwo szans, by odkupić swoje winy i zacząć od nowa, starając się być dobrymi rodzicami. Jeśli jednak czujemy się zmęczeni i często agresywni z ego powodu, należy poszukać wsparcia i pomocy.

Warto także się uspokoić i nie prognozować, jaki będzie charakter dziecka na podstawie tego, jak się ono aktualnie zachowuje. Maluch nieco bardziej energiczny, a nawet agresywny nie musi wykazywać trudnych zachowań w późniejszym czasie. Na tym etapie chęć okazania niezależności i podkreślania swojej tożsamości często ujawnia się w dość trudny sposób.I warto to zrozumieć.

Na kolejnej stronie o tak zwanych trudnych dzieciach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. mama hani

    wszystko się zgadza
    jak to dobrze was poczytać :)

  2. misiabella

    Średnie wagi i wzrostu- kilogramy pomieszane z cm… Uśmiałam się ;) a tak poza tym zdrowo rozsądkowi tekst. Popieram.

  3. sandra

    dziękuję ! Ten tekst bardzo mi pomógł, bo mamy akurat ciężki okres, już teraz wiele zrozumiałam z zachowań syna :)