Rozwój dziecka

19 miesiąc życia dziecka – perpetuum mobile?

Spójrz na ten błysk w oku – widzisz? Twój maluch rozumie wszystko, co do niego mówisz. Nawet jeśli nie potrafi zbyt wiele powiedzieć, jest na tyle bystry, że doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia wszystkich słów, jakie do niego kierujesz. Wyłapuje wszelkie emocje, gesty, uśmiechy, a także żarty. To, że jednak słyszy, nie oznacza wcale, że słucha. Do głosu dochodzi jego potrzeba niezależności. Pojawiają się napady histerii, wyjątkowo silne i kłopotliwe. Czy jest na nie sposób? Czy jest metoda, by okiełznać ten „ogień”? Jak wygląda 19 miesiąc życia dziecka?

Traktuj tak jakbyś chciał być traktowany. 19 miesiąc życia dziecka

SONY DSCDziecku trzeba wyznaczać granice. Już teraz musi znać pewne normy i zasady. Jednak należy je przekazywać tak, jak sami chcielibyśmy, żeby ktoś o nich nas informował, czyli z szacunkiem i bez zbędnej konfrontacji. Rozpoczynanie walki dla niej samej nie jest najlepszym sposobem.

Wykaż się zrozumieniem. Najczęściej jak to możliwe nazywaj emocje, akceptuj  je, dawaj dziecku prawo do złości, frustracji, jednak w niekrzywdzący innych sposób.

Sposób – poczucie humoru

Jak najczęściej odwołuj się do poczucia humoru dziecka. Maluch potrafi się prawdziwie śmiać, także z siebie. Daj mu dobry przykład i również traktuj żartem pomyłki i kłopoty. Nie bądź zbyt poważna, tylko pokazuj, jak radzić sobie z tym, na co nie mamy wpływu.

Jak zachęcić dziecko do mówienia?

Na tym etapie rozwoju dziecko coraz większą uwagę przywiązuje do słowa mówionego. Wyraźnie obserwuje ruch warg, gdy coś mówisz, czasami powtarza każde słowo, innym razem jedynie uśmiecha się znacząco, jakby uczyło się nowego słowa w sobie znany sposób, czekając na odpowiednią chwilę, żeby je wypowiedzieć i nim wszystkich zaskoczyć.

Jak wspomóc naukę mówienia? Przede wszystkim dużo rozmawiaj z dzieckiem, nazywaj to, co robisz, zadawaj pytania (nawet jeśli maluch miałby odpowiadać na nie tylko skinieniem głowy).

Jeśli dziecko chce „nanana”, nie poprawiaj go „nie nanana, a banana” – raczej powiedz w ten sposób:”aha, chcesz banana”. Niech Twoja córka lub syn ma satysfakcję, że jest zrozumiany, bez przeżywania niepotrzebnych negatywnych emocji związanych z tym, że jeszcze nie wszystko potrafi powiedzieć.

Dziecko nie chce jeść, nie chce myć włosów. 19 miesiąc życia dziecka

SONY DSCNiemal każde dziecko przechodzi przez etap niechęci do jedzenia, kiedy manifestuje swoją siłę przy talerzu. Staje się niezależne, pewne siebie i robi wszystko, by postawić na swoim. Dlatego mądry rodzic wie, że nie ma wpływu na to, ile dziecko zje. Może jedynie decydować o tym, co zje.

Jeszcze przed drugimi urodzinami mogą pojawić się problemy z myciem włosów. Dziecko zaczyna być bardzo wrażliwe na tle zamaczania głowy, reaguje panicznym lękiem, gdy wlatuje mu woda do oczu.

Wypróbuj mycie włosów pod prysznicem lub w wannie na leżąco, spróbuj różnych akcesoriów, które proponuje rynek – rondli do mycia włosów, specjalnych konewek. Być może korzystne okaże się umożliwienie dziecku wcierania szamponu we włosy?

Zawsze wskazana jest cierpliwość i spokój. Większość problemów rozwojowych mija.

Perpetuum mobile

Jakie jest jeszcze dziecko, które ma 19 miesięcy?

Określa je ruch. Maluch pozostaje niemal cały dzień aktywny, określa go ogromna chęć poznawania świata. Dlatego jako rodzic powinieneś zagwarantować dziecku dużo okazji do aktywności na świeżym powietrzu i w domu.

Niektóre maluszki są spokojniejsze i wybierają cichą zabawę w kącie, malowanie, układanie klocków, przytulanie się i wysłuchiwanie opowieści. Inne z kolei cały dzień gdzieś mkną i nie tracą czasu na odpoczynek.

A jakie są Wasze dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Mama bliźniaków

    Nasze bliźniaki nauczyły się chodzić, gdy miały 15 miesięcy. Od tego czasu tylko przyspieszają, a my próbujemy nad nimi nadążyć.

  2. KjakKasia

    A co jeśli dziecko mimo ciągłego powtarzania,proszenia,tłumaczenia ciągle robi to samo?