Rozwój dziecka

18 miesiąc życia dziecka – przekora i niezależność

Twoje dziecko kończy półtora roku i osiąga kolejne stadium rozwoju. Jest w połowie drogi do dwóch lat.

To przełomowy moment, który, według psychologów, powinien być świętowany dużo bardziej hucznie niż pierwsze urodziny.  W 18 miesiącu życia dochodzi do spektakularnych zmian rozwojowych. Twój, jeszcze nie tak dawno słodki niemowlak, staje się już dużo bardziej dojrzały, świadomy własnych emocji, pragnień i gotowy do tego, czego w najbliższym czasie dokona.

Główna jego cecha to niecierpliwość. Wszystko chce otrzymać TERAZ! Natychmiast!

Jak rośnie półtoraroczne dziecko?

SONY DSC

Dziecko naśladuje dorosłych – 1,5 roczna dziewczynka z „porwanymi” okularami. :)

Od 12 miesiąca życia do 24 przeciętne dziecko urośnie od 7,6 cm do 12,7 cm. Zazwyczaj zwiększa się w tym czasie jego waga od 1,4 kg do 2,3 kg. Obwód główki wzrasta o 2,5 cm.

Chociaż głowa nadal jest duża w stosunku do całego ciała, maluch traci już niemowlęce proporcje. Zaczyna wyglądać jak „mały chłopiec” lub „mała dziewczynka”.

Jestem jaka jestem

Większość dzieci mających 18 miesięcy ma już wypracowane poczucie odrębności.

Wie, że nie jest kawałkiem mamy czy taty, tylko kimś zupełnie innym. Dlatego w trudnych dla siebie momentach najczęściej trzyma się bliskich, chowając za przysłowiową maminą spódnicą, boi się też obcych lub jest do nich zdystansowana.

Dziecko coraz więcej uwagi poświęca na „udawanie” i naśladowanie. Dlatego z takim wielkim zamiłowaniem „porywa” przedmioty dorosłych i starszych dzieci i bawi się właśnie nimi. Głośno protestując, gdy ktoś chce je zabrać. Zabawki przeznaczone dla malucha zazwyczaj schodzą na drugi plan.

Półtoraroczne dziecko wie, w jaki sposób zwrócić na siebie uwagę. Szybko się irytuje, dlatego miewa napady złości.

Bez trudu posługuje się kredką, bazgrząc po kartce. Próbuje również samodzielnie zdejmować poszczególne elementy garderoby i robi to w najmniej oczekiwanym momencie.

Z każdym miesiącem maluch trochę mniej je. Apetyt typowy dla niemowlaka przechodzi do przeszłości. Nie pozwól jednak, by posiłki stały się polem bitwy. Podawaj maluchowi zdrowe, zbilansowane posiłki, bądź pozytywnie nastawiona i cierpliwa. Nic na siłę.

Słownictwo

Przeciętne półtoraroczne dziecko potrafi wymówić od pięciu do dwudziestu prostych słów, jednak różnice między poszczególnymi dziećmi mogą być spore. Niektóre maluszki na tym etapie wprowadzają innych w zdumienie swoim bogatym słownictwem, inne uparcie milczą. W praktyce zazwyczaj te drugie szybko gonią swoich rówieśników, czyniąc w kolejnych miesiącach spore postępy.

Wszystkie dzieci bez trudu pokazują palcem, czego chcą, sygnalizują mimiką i gestykulacją, czego w danym momencie pragną.

Pamiętaj, że każde dziecko rośnie i zdobywa umiejętności w swoim indywidualnym tempie.

Warto pamiętać, że przeciętny maluch na tym etapie rozumie 10 razy więcej niż potrafi wyrazić słowami. Dlatego zwracaj uwagę, co mówisz i w jaki sposób.

Pamięć

Dziecko ma również coraz lepszą pamięć. Jest w stanie przypomnieć sobie, co się działo 24-36 godzin wcześniej.

Krótsze drzemki

Półtoraroczne dziecko często rezygnuje z dziennej drzemki lub śpi bardzo krótko, np. pół godziny. W ciągu doby potrzebuje jednak nadal około 13-14 godzin odpoczynku. Mimo to, możesz zobaczyć, że dziecko będzie buntować się przed pójściem spać, z niechęcią będzie się kładło na odpoczynek.

Pamiętaj o rutynie i konsekwencji. Z czasem bunt minie.

Nie chce ograniczeń!

Dziecko protestuje przed wszelkiego rodzaju ograniczeniami – wózkiem, fotelikiem do karmienia, fotelem w samochodzie.

Ciekawsze są dla niego sofy, kanapy, krzesła, szafki, na które można się wspiąć i usiąść.

Jak reagować, gdy dziecko pokonuje przeszkody, by dotrzeć jak najwyżej? Można próbować odwrócić uwagę malucha, ale najlepiej zachować spokój i dać malcowi dobry przykład, pokazując, w jaki sposób należy się zachowywać. Poza tym, gdy to tylko możliwe, dawajmy mu możliwość do aktywnej zabawy i pokonywania przeszkód na placu zabaw i w parkach rozrywki.

Przekora

Prosisz, żeby półtoraroczniak przyszedł do Ciebie? Najpewniej zacznie biec w drugim kierunku. W tym wieku przekora jest czymś bardzo naturalnym.

Gotowość do korzystania z nocniczka

Wiele dzieci już na etapie półtora roku jest gotowych do korzystania z nocniczka.  Pod względem fizycznym potrafi kontrolować zwieracze. Pytaniem otwartym pozostaje gotowość psychiczna do pożegnania się z pieluszką.

Kiedy dziecko może być gotowe do nauki korzystania z nocniczka?

 • jeśli ma przez dłuższy czas suchą pieluszkę,
 • rozumie różnice między „suche” a „mokre”,
 • sygnalizuje potrzeby wypróżniania – choćby od czasu do czasu,
 • potrafi zsunąć i założyć spodenki,
 • informuje, kiedy pieluszka jest pełna i należy ją zmienić.

Zabawa

Dzieci półtoraroczne nie wchodzą w interakcje z innymi dziećmi, ale bawią się równolegle, na przykład naśladując inne maluchy. Dopiero około trzecich urodzin zabawa nabiera bardziej złożonych form.

Niestety na tym etapie naturalne są również bicie, gryzienie, popychanie podczas zabawy. Rolą rodzica jest reagowanie i niepozwalanie na takie zachowania.

Kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza?

Jeśli osiemnastomiesięczne dziecko:

 • nie wskazuje rzeczy,
 • nie chodzi,
 • nie nawiązuje kontaktu wzrokowego,
 • nic nie mówi,
 • masz wrażenie, że cofa się w rozwoju lub się zatrzymało.

Poza tym warto wiedzieć, że małe dzieci zazwyczaj chorują częściej niż dorośli. Mogą mieć do kilku infekcji w ciągu sezonu grypowego. Zazwyczaj objawy są klasyczne do przeziębienia oraz chorób układu oddechowego. Wiele infekcji w tym wieku przychodzi jedno po drugiej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. k k

  hahah jakbym czytała o swojej Marysi :) Kropka w kropkę

 2. MM MM

  Wypisz wymaluj moja Ula