17 czerwca: roczny urlop stał się faktem

17 czerwca to data bardzo ważna dla rodziców dzieci z rocznika 2013. Właśnie dzisiaj wchodzi w życie ustawa dająca prawo mamie i tacie do dłuższego przebywania z niemowlakiem w domu. Uwaga! Data ta jest szczególnie ważna dla rodziców, którym właśnie dzisiaj kończy się urlop na starych zasadach. Rodzice tacy, jeśli chcą skorzystać jeszcze z półrocznego okresu urlopowego, powinni jeszcze dzisiaj złożyć wniosek o jego udzielenie.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami od 17 czerwca 2013 roku rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r. przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą korzystać ojciec lub matka.

Jeśli dziecko przyszło na świat 1 stycznia 2013 roku, termin składania wniosków o dodatkowy urlop mija właśnie dzisiaj. Wyjątkowe zasady stosuje się w przypadku kobiet, które urodziły co prawda po 1 stycznia 2013, ale z urlopu macierzyńskiego korzystały jeszcze przed urodzeniem dziecka. W takiej sytuacji, jeśli nawet matka wróciła do pracy, ma prawo do powrotu na urlop (mimo że jego ciągłość została przerwana). Na złożenie wniosku o urlop dodatkowy do pracodawcy rodzic ma 7 dni od wejścia w życia ustawy, natomiast o urlop rodzicielski może złożyć wniosek najpóźniej w dniu, w którym kończy się urlop dodatkowy.

Prawo do zasiłku dotyczy nie tylko rodziców zatrudnionych na etacie, ale wszystkich opłacających dobrowolną składkę chorobową: także samozatrudnionych i pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem urlop macierzyński można wykorzystać przed porodem (nawet na 6 tygodni przed planowaną datą porodu: dotychczas maksymalnie 2 tygodnie przed planowaną datą porodu).

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Ania J Ania J

    To akurat bardzo dobra wiadomość. Trzeba pamiętać, że z rocznego urlopu nie trzeba korzystać. To możliwość, a nie obowiązek!!

    • Ilona Ilona

      Zgadzam się nikt nikogo nie zmusza do siedzenia z dzieckiem .ja akurat chętnie skorzystam z tego przywileju i bardzo się ucieszyłam gdy matki pierwszego kwartału dostały również tą możliwość.

Polecane tematy