Rozwój dziecka

15 miesiąc życia dziecka

Dziecko jest silnie przywiązane do rodzica, a jednocześnie chce poznawać świat. Z jednej strony trzyma się „maminej” spódnicy, z drugiej oddala się, spoglądając, czy mama patrzy i czy mu pomoże, gdy zajdzie taka potrzeba. Chce być blisko, a jednocześnie czuć się niezależne. Targają nim sprzeczności, co rodzi frustracje i częste wybuchy skrajnych emocji. Co jeszcze przynosi 15 miesiąc życia dziecka?

15 miesiąc życia dziecka: chcę to robić sama…Mamo, Tato, pomóż!

Maluch w 15 miesiącu życia ma potrzebę robienia wszystkiego samodzielnie, ale pod czujnym okiem „asysty”. Przeżywa przy tym skrajne emocje – głośno protestuje, całym sobą śmieje się, a nawet odkrywa swoje poczucie humoru.

Gdy ma mieć przebraną pieluszkę, często ucieka, radośnie się śmiejąc. Przy posiłkach protestuje, gdy się je karmi. W zależności od temperamentu robi to głośno i stanowczo lub pomału „próbując” granic wyznaczonych przez rodzica. Sięga po łyżkę i z dumą próbuje celować nią w usta. Potem zrzuca na ziemię kawałek marchewki i obserwuje, czy na pewno spadnie na podłogę, tak jak wczoraj i przedwczoraj. Następnie wskazuje w miejscu, gdzie upadła i domaga się, by mu ją podnieść.

Dziecko rozumie znaczenie wielu słów. Samo coraz więcej mówi (pojedyncze proste słowa, sylaby, niezrozumiałe zbitki liter). Czuje się bezpiecznie w przewidywalnym świecie i coraz chętniej naśladuje dorosłych (umie zazwyczaj otrzepać ręce po zabawie w piasku, „rozmawiać” przez telefon, wskazuje gestem czynność mycia zębów, czesania, „lulania” misia, itd).

Co potrafi Twoje dziecko? 15 miesiąc życia dziecka

15 miesiąc życia dziecka

Przed ukończeniem 15.miesiąca przeciętne dziecko potrafi:

 • dobrze chodzić,
 • schylać się i podnosić przedmioty,
 • używać świadomie jednego słowa.

Dziecko nie potrafi tych rzeczy?

Skontaktuj się z lekarzem. Być może nie ma powodu do niepokoju, ale sytuację tę trzeba skonsultować.

Wizyta jest konieczna jeśli:

 • dziecko jest bierne
 • niekomunikatywne,
 • nie patrzy w oczy,
 • nie słyszy dobrze,
 • nie śmieje się.

Co może potrafić Twoje dziecko? 15 miesiąc życia dziecka

Do 14 i pół miesiąca dziecko potrafi zazwyczaj:

 • używać świadomie 2 słów (niekiedy 3-4),
 • pić z kubeczka,
 • wskazać na pożądany przedmiot,
 • zawołać cię, gdy cię nie widzi,
 • bazgrać kredkami.

Niektóre maluchy potrafią wskazać jedną część ciała, gdy się o to je poprosi, posługiwać się nieporadnie łyżką i widelcem, budować wieżę z dwóch-trzech klocków. Przed końcem 15 miesiąca dziecko może nawet umieć karmić lalę, lulać ją i kłaść spać.

Dziecko je jeszcze w nocy?

Gdy dziecko budzi się w nocy na tym etapie, najłatwiej dać butelkę lub pierś. Jednak dobrze się zastanów, czy jest to naprawdę konieczne.

Wielu ekspertów wskazuje, że nocne karmienie tak dużego dziecka może być przyczyną próchnicy zębów. Poza tym organizm przeciętnego roczniaka nie potrzebuje już nocnego karmienia. Maluch jest gotowy na 10-12-godzinną przerwę od jedzenia.

Psychologowie podkreślają z kolei, że nocne karmienie na tym etapie może powodować problemy z nadwagą w przyszłości i złe rozumienie celu jedzenia. Poza tym skutkuje szybszym napełnianiem pieluchy i może być przyczyną nocnych pobudek.

Wielu wskazuje, że warto dać dziecku możliwość nauki samodzielnego zasypiania. Karmienie go, bo tak łatwiej, to rozwiązanie na krótką metę.

Co w sytuacji, jeśli dziecko protestuje i masz wrażenie, że nie jest gotowe na rozstanie z nocnym jedzeniem? Albo jeśli Tobie nocne pobudki nie przeszkadzają? Oczywiście – postępuj zgodnie z intuicją! To Twoje dziecko i Ty znasz je najlepiej.

Bije, kopie i gryzie?

Maluch w 15 miesiącu życia nie ma jeszcze świadomości uczuć u innych osób. Nie jest empatyczny. Jego agresywne zachowanie nie wynika ze złych intencji. Dziecko nie chce drugiej osoby zranić, jest jedynie ciekawe, co się stanie, gdy podrapie swojego brata czy siostrę albo kolegę.

Co zrobić w tej sytuacji? Warto zatrzymać malucha i uniemożliwić mu zranienie drugiej osoby, stanowczym głosem mówiąc, że to, co robi, boli.

Pomyśl o sobie

Dziecko w pierwszych dwóch latach życia to prawdziwy wulkan emocji. Nic dziwnego, że po całym dniu masz wrażenie, że brak Ci sił na wszystko. Masz prawo czuć się zmęczona…

Dlatego kiedy tylko to możliwe, myśl o sobie, o własnych potrzebach, marzeniach. Nie ograniczaj się tylko do roli rodzica. Pozwól sobie pomóc, rozpieszczaj siebie, sprawiaj przyjemności. Myśląc o sobie, dbasz również o dziecko. Szczęśliwa mama może dać dziecku więcej…

Jak bawić się z dzieckiem, które ma 15 miesięcy?

 • turlajcie piłkę, podawajcie sobie ją z rąk do rąk,
 • możecie popróbować „bazgrania”po kartce papieru,
 • bawcie się w karmienie, układanie do snu misia,
 • wskazane są wszelkie zabawy paluszkowe,
 • układanie pudełek, wkładanie jeden do drugiego,
 • układanie prostych konstrukcji z klocków,
 • zabawy w pomoc przy codziennych czynnościach – ścieranie kurzu, układanie zabawek, itd.
 • zabawa w ganianego, chowanego,
 • zabawy w piasku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ana Ana

  Nasza Mała potrafi już biegać, wspinać się na krzesła/kanapy i z nich schodzić, jest strasznie aktywna, ma problem, żeby usiedzieć w jednym miejscu…co to będzie dalej? Lepiej?

 2. Ola Ola

  Dzieci zanim zaczynają bunt dwulatka są takie słodkie, już komunikatywne, a jeszcze malutkie :)