14 tydzień ciąży

14-tydzien-ciazy
Już w 14 tygodniu ciąży możesz zauważyć charakterystyczną linię biegnącą na Twoim brzuchu, która jest oznaką zmian hormonalnych. Ma ona kolor ciemno-brązowy i nazywana jest linią Negra. Znika w kilka-kilkanaście tygodni po porodzie.

14 tydzień ciąży USGDziecko

Na tym etapie płody zaczynają rosnąć w różnym tempie. Jedne dzieci: szybciej, inne wolniej. Na tym etapie jednak większość maluszków jest wielkości zaciśniętej pięści.

Oczy dziecka są już na swoim miejscu (z boku głowy przesunęły się na jej przód). Uszy też się przesunęły i teraz są na bokach głowy. Zrasta się podniebienie. Na małej główce dziecka mogą pojawiać się już włoski.

Płyn owodniowy, który na bieżąco, co trzy godziny jest regenerowany, pozwala maluszkowi na ćwiczenie oddychania. To nie wszystko. Maluch również z zapamiętaniem trenuje ssanie, do tego celu wykorzystując własny kciuk. To bardzo ważny, by już po porodzie niemal automatycznie, instynktownie dziecko nauczyło się ssać z piersi.

Postępuje dalej proces kostnienia. Na tym etapie obejmuje on żebra i kręgi. Natomiast najbardziej zdumiewające są zyski powstałe w układzie nerwowym. Okazuje się, że co minutę powstaje aż 250 tysięcy nowych komórek nerwowych!

Kobieta

Na tym etapie brzuszek może się bardzo powiększyć. Jednego dnia nie będziesz go miała, by następnego dnia już się z nim obudzić. To jednak, w jakim tempie będzie przebiegał ten proces, jest kwestią indywidualną. Duże znaczenie mają mięśnie powłok brzusznych, one decydują o tym, jak szybko widoczna jest ciąża i kiedy dumnie będziesz mogła podkreślać swój odmienny stan.

O czym warto pamiętać?

W ciąży zwróć uwagę na swoją wygodę. Przede wszystkim nie noś niewygodnej bielizny, która uciska i wpija się w skórę. Najlepsze będą majtki „bikini” noszone pod brzuszkiem. Wybieraj również odzież, która nie uciska i nie ogranicza ruchów.

Jeśli w Twojej rodzinie były przypadki chorób genetycznych lub jesteś matką, która ukończyła 35 rok życia, albo urodziłaś już chore dziecko, lekarz może zlecić Ci wykonanie amniocentezy. Jest to badanie, które polega na pobraniu próbki płynu owodniowego. Następnie tak pobrany płyn bada się pod kątem występowania chorób genetycznych.  Ważne, aby badanie to wykonać między 15 a 17 tygodniem.

Z pamiętnika mamy

Z dnia na dzień odzyskuję siły. Czas największego kryzysu na szczęście minął. Coraz wyraźniejsza staje się też ciemna linia na brzuchu, która biegnie  od pępka do miejsca, które do tej pory było moje (ewentualnie mężczyzny mojego życia), a które teraz co kilka tygodni ogląda lekarz, a po porodzie będzie je oglądać sztab personelu medycznego.

Kolejne badanie USG odbywa się w wielkim skupieniu. Mąż siedzi obok lekarza i wpatruje się z nieukrywaną dumą i chyba równie dużym niedowierzaniem w monitor USG. W końcu padają słowa, na które tak długo czekaliśmy: dziewczynka. Nasza mała kruszynka okazuje się dziewczynką. Komentarz ten wywołuje potok łez. Jestem zachwycona. Lekarz z uśmiechem dodaje: następna też będzie dziewucha, trzeci urodzi się chłopak.

Łzy z badania USG pozostają ze mną w domu. Płaczę, gdy widzę reklamę pieluszek w telewizji, wzruszam się, mijając szczeniaka na ulicy, nie mogę zatrzymać charakterystycznego pieczenia ust, gdy oglądam malutkie ubranka. Ogólnie z drażliwej kobiety stałam się beksą.

Koleżanka namawia mnie na jogę. Idę. To nie był dobry pomysł. Osoba, która się nigdy w ten sposób nie wyginała, nie da rady także w ciąży. Mimo że brzmi trendy, a moda sugeruje wiele rozwiązań, ja się poddaje. Przyznaję otwarcie: joga to nie dla mnie.

Z pamiętnika taty

Taki facet jak ja, a miałem problem z opanowaniem wzruszenia w gabinecie…To wszystko jest takie wyraźne. Myślałem, że będę miał problem z oceną, gdzie jest głowa, nogi, tułów…ale nie. To wszystko widać jak na dłoni!

Jak to…że będę miał córeczkę!!!

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. myszak myszak

  k. jestem w ciąży :) dołączam o was, jak się cieszę :)

 2. Marta Marta

  Zaczęłam pisać pamiętnik, nie blog, ale taki na papierze, mam zamiar dać córeczce gdy sama będzie w ciąży. co sądzicie? czy to dobry pomysł?
  całuski przyszłe mamy!

 3. Sandrina Sandrina

  Do Marta, świetny pomysł, na pewno kiedyś będzie tym prezentem zaskoczona:)Pozdrawiam